Egy elegáns üvegpohárban tálalt Borleves mazsolával, tejszínhabbal a tetején és dekoratív citrushéj-spirállal díszítve, amely az édesség oldalára van helyezve. Borleves mazsolával

Borleves mazsolával

Különleges levesek

Borleves mazsolával – A tökéletes ízélmény

Borleves mazsolával recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 20 perc.

Ha van egy étel, amit minden magyar ismer, az a borleves mazsolával. Ez az ízletes leves a magyar konyha egyik legismertebb étele, és számos változatban készülhet. A borleves mazsolával hagyományosan ünnepi ételek közé tartozik, de az igazság az, hogy bármikor elkészíthetjük, ha kedvünk van valami finom és tápláló levesre.

Egy elegáns üvegpohárban tálalt Borleves mazsolával, tejszínhabbal a tetején és dekoratív citrushéj-spirállal díszítve, amely az édesség oldalára van helyezve.

Borleves mazsolával

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Borleves mazsolával.
5 Értékelés 1 szavazat
Előkészítés 5 perc
Sütés/főzés 15 perc
Teljes idő 20 perc
Fogás leves
Konyha Magyar
Mennyiség 4 főre
Kalória 489 kcal

Hozzávalók
  

a habgaluskához:

Elkészítés
 

  • A bort vízzel felhígítjuk, belereszeljük a fél citrom héját, ízesítjük egész szegfűszeggel és fahéjjal, valamint a cukorral és a sóval, majd felforraljuk.
  • A tejszínt összekeverjük az 5 tojássárgájával, és a leszűrt, már nem forró forralt borhoz adjuk, folyamatos kevergetés mellett besűrítjük vele a bort. Betétnek a rumba áztatott, kinyomkodott mazsolát teszünk bele.
  • A tojások fehérjéből kemény habot verünk, óvatosan összekeverjük a porcukorral, és ujjnyi vastagon egy tálra simítjuk.
  • A tejet a cukorral felforraljuk, a tűzről levéve a tojásfehérjékből szaggatott galuskákat beletesszük, majd fedő alatt, lassú tűzön készre pároljuk.

Megjegyzés

Jó étvágyat a Borleves mazsolával-hoz!

Tápérték

Kalória: 489kcalSzénhidrát: 54gFehérje: 10gZsír: 17gTelített zsír: 9gTöbbszörösen telítetlen zsír: 1gEgyszeresen telítetlen zsír: 6gKoleszterin: 288mgNátrium: 182mgKálium: 359mgÉlelmi rost: 2gCukor: 39gVitamin A: 783IUVitamin C: 3mgKalcium: 138mgVas: 2mg
Keyword Borleves, Citrom, Cukor, Édesség, Fahéj, Fehérbor, Habgaluska, Könnyű elkészítés, leves, Magyar konyha, Mazsolával, Porcukor, Rum, só, Szegfűszeg, Tej, tejszín, Tojásfehérje, Tojássárgája, Víz
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Borleves mazsolával recepthez:

Mi a borleves?

A borleves egy hagyományos magyar desszertleves, amelyet általában édes vagy félszáraz fehérborból készítenek. A leves ízét gazdagítják különböző fűszerekkel, mint a szegfűszeg, a fahéj és a citromhéj, valamint cukorral és tojássárgájával sűrítik meg. Gyakran tartalmaz mazsolát, amelyet előtte rummal áztatnak, és habgaluskát (tojásfehérjéből és cukorból készült habot), amelyet a leves tetejére tesznek. A borleves rendkívül népszerű Magyarországon, különösen ünnepi alkalmakkor, mint például karácsonykor. A leves egyedülálló kombinációja a meleg, fűszeres bor ízének és a hozzáadott desszertes elemeknek egy különleges és ízletes fogást eredményez.

Milyen bort használjak a borleveshez?

A legjobb választás egy édes vagy félszáraz fehérbor, például Tokaji vagy egy másik magasabb cukortartalmú fehérbor.

Lehet-e alkoholmentes verziót készíteni?

Igen, alkoholmentes bor vagy szőlőlé használatával készíthető alkoholmentes változat.

Mit szolgálhatok fel mellé?

A borleves önmagában is kiváló desszert, de jól illik mellé egy könnyű sütemény vagy keksz.

Hogyan tároljam a maradékot?

A borleves tárolható a hűtőszekrényben, légmentesen lezárt edényben 2-3 napig.

Milyen allergén anyagokat tartalmazhat a borleves?

A borleves tartalmazhat glutént (ha a habgaluska lisztet tartalmaz), tojást, tejet és alkoholt. Mindig ellenőrizzük az összetevőket, ha ételallergiára vagy -intoleranciára tekintettel készítjük.

Meg lehet változtatni a fűszerezést?

Természetesen, a fűszerek változtatásával személyre szabható a leves íze. Népszerű fűszerek a szegfűszeg, a fahéj és a citromhéj.

Hogyan készíthetek habgaluskát?

A habgaluska tojásfehérjéből és cukorból készült kemény hab, amit óvatosan főzünk a levesben vagy tejben, amíg könnyű és puha nem lesz.

Szükséges-e a rum a receptben?

A rum opcionális, hozzáadása mélyebb ízt ad a levesnek, de elhagyható vagy helyettesíthető alkoholmentes aromával.

Milyen étrendi változatok léteznek?

Léteznek gluténmentes, laktózmentes, tojásmentes és cukormentes változatok, amelyek alternatív összetevők használatával készülnek.

Történet:

A borleves egy régóta ismert magyar édesség, amely eredetileg a szőlőtermelő vidékeken alakult ki. Sokféle verziója ismert, főként azokban a vidékeken, ahol a borászat hagyománya él. A leves önmagában is nagyon finom, de a habgaluskával történő feldobása a receptnek egy igazi különlegességet ad. A mazsola hozzáadása pedig egy érdekes, mégis harmonikus ízt kölcsönöz a levesnek.

Tálalás:

A borleves mazsolával tálalása egyszerű. A levest meleg tálakba szűrjük, majd a tetejére kanalazzuk a tejes cukorban főtt habgaluskákat. A végeredményt tálalhatjuk magában, mint előétel vagy desszert, de akár egy hagyományos magyar főétel mellé is. Ügyeljünk arra, hogy a leves ne legyen túl forró a tálaláskor, mert a habgaluskák könnyen megolvadhatnak.

Ital ajánló a Borleves mazsolával mellé:

Gyerekeknek:

  1. Alma- vagy Szőlőlé: Édes és frissítő, jól harmonizál a borleves édességével.
  2. Gyümölcsös Tea: Gyógynövény alapú vagy koffeinmentes teák, mint például a kamilla vagy a gyümölcsös keverékek, jól kiegészíthetik a leves ízét.
  3. Gyümölcsturmix: Friss gyümölcsökből, mint például alma, körte, vagy szőlő, készült turmixok nemcsak finomak, de táplálóak is a gyerekek számára.
  4. Citromos Víz: Frissítő és egyszerű választás, ami jól ellensúlyozza a leves édességét.

Felnőtteknek:

  1. Száraz Fehérbor: Ha a leveshez használt borhoz hasonló típusú bort választunk, az szépen kiegészítheti a leves ízvilágát.
  2. Fűszeres Vörösbor: Azok számára, akik szeretik a kontrasztot, egy könnyű, fűszeres vörösbor érdekes ízkontrasztot nyújthat.
  3. Portói Bor: Ez a desszertbor jól harmonizál az édes levesekkel.
  4. Frissítő Koktélok: Gyümölcsalapú, nem túl erős koktélok, mint például a Bellini vagy a Mimosa, szintén jól illeszkedhetnek a borleves mellé.

Alternatív hozzávalók:

Bár a borleves hagyományos receptje egyedi és jól meghatározott, vannak lehetőségek az alapanyagok variálására az ízlés figyelembevételével:

  1. Bor: Alkoholmentes borral vagy szőlőlével helyettesíthető, hogy alkoholmentes változatot készíthessünk.
  2. Cukor: Diétás verzióhoz használhatunk édesítőszereket vagy mézet.
  3. Tejszín: Laktózmentes vagy növényi alapú tejszín (pl. szójatejszín, kókusztejszín) használható a laktózintoleranciával rendelkezők számára.
  4. Tojás: Tojásmentes diétához használhatunk tojáspótló termékeket vagy tojásmentes habgaluska recepteket.
  5. Gluténmentes: A habgaluska készítéséhez használhatunk gluténmentes lisztet, hogy gluténérzékenyek is fogyaszthassák.

Egészségügyi előnyök:

A borleves mazsolával, mint sok más édesség, mértékkel fogyasztandó. Ennek ellenére, néhány egészségügyi előnyt is fel tud mutatni. A bor, különösen a vörösbor, tartalmaz resveratrolt, amely antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásairól ismert. A mazsola szintén egészséges hozzávaló, amely sok rostot, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz.

A tojásban lévő fehérje hozzájárul az izomépítéshez, míg a tojássárgája forrásul szolgál a létfontosságú vitaminok és ásványi anyagok számára. Azonban a magas cukortartalom miatt ezt az ételt mértékkel kell élvezni, különösen, ha figyelni kell a cukorbevitelre.

Variációk:

A borleves mazsolával sokféle variációban elkészíthető. Próbálkozhatunk különböző típusú borokkal, mint például édes vagy száraz fehérborok, vagy akár rozé vagy vörösborok is. Az ízlésünktől függően más gyümölcsökkel, mint például meggy, cseresznye, barack vagy áfonya is kipróbálhatjuk.

Másfajta fűszerekkel is variálhatjuk a levest, mint például a szerecsendióval, a vaníliával vagy az anisszal. A habgaluskák helyett készíthetünk rizsgaluskát, vagy akár palacsintacsíkokat is adhatunk a leveshez.

Érdekességek:

A borleves mazsolával igazi magyar különlegesség, amit a világon kevés helyen ismernek. A borleves hagyományosan a szüret idején készül, amikor a friss bor már rendelkezésre áll, de még nem érett meg teljesen.

Ez az étel kiválóan tükrözi a magyar konyha kreativitását és a hagyományainak tiszteletét, mivel hozzávalói között szerepel a bor, amely fontos része a magyar kultúrának és történelemnek. A borleves számos magyar népi hiedelemben és szokásban is szerepel, így tökéletes választás, ha be szeretnénk mutatni a magyar konyha gazdagságát és sokszínűségét.

(össznézettség: 155, mai nézettség: 1 )
Tagged

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése