Fahéjas csiga Fahéjas csiga

Fahéjas csiga

Kelt tészta Tészták

Fahéjas csiga – A kényeztető ízélmény

Fahéjas csiga recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 45 perc.

Ha szereted az édességeket, akkor valószínűleg már találkoztál a fahéjas csigával. Ez az ínycsiklandó sütemény igazi különlegesség, amelyet egyszerűen imádni fogsz. Ha eddig még nem kóstoltad volna, akkor itt az ideje, hogy megismerd ezt a fantasztikus édességet.

Fahéjas csiga

Fahéjas csiga

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Fahéjas csiga.
5 Értékelés 1 szavazat
Előkészítés 30 perc
Sütés/főzés 15 perc
Teljes idő 45 perc
Fogás desszert
Konyha Magyar
Mennyiség 6 főre
Kalória 1054 kcal

Hozzávalók
  

a tésztához:

a töltelékhez:

  • 20 dkg margarin
  • 1 csipet
  • 2 evőkanál fűszerkeverék fahéj, szegfűszeg, szerecsendió, gyömbér.
  • 8 dkg eritrit

Elkészítés
 

  • A tejet melegítsük meg annyira, hogy kéz meleg legyen, majd öntsük egy 3-4 liter űrtartalmú tálba, adjuk hozzá az élesztőt és a cukrot, keverjük el. Mérjük ki a lisztet, adjuk hozzá a sót és a fűszereket. Adjuk hozzá az eritritet és a margarint a tejes keverékhez, majd jöhet a liszt.
  • Gyúrjuk össze a tészta összes hozzávalóját a nagy tálban, gyúrjuk addig, amíg egynemű, ruganyos tésztát nem kapunk. Tegyük a tálat meleg helyre és kelesszük letakarva 30 percig.
  • Közben készítsük el a tölteléket: egy kisebb tálban keverjük össze alaposan a margarint, sót, eritritet és fűszereket. (Ideális esetben a margarin puha, de még nem folyós, ha rá is melegítünk, figyeljünk arra, hogy ne hevítsük túl.)
  • Kelesztés után gyúrjuk át még egyszer a tésztát, majd osszuk 4 felé. Vegyük ki az első adag tésztát a tálból és nyújtsuk téglalap alakúra (a nyújtáshoz kellhet még egy pici liszt). Ha sok, vékony tésztájú csigát szeretnénk, 2-4 mm vastagságúra nyújtsuk a tésztát, rusztikusabb csigákhoz 5-7 mm vastag tészta kell.Kenjük el a töltelék negyedét a tésztán, tekerjük fel és egy éles késsel vágjuk ujjnyi vastag csíkokra a tekercset.
  • A csigákat tegyük egy sütőpapírral bélelt tepsibe és hagyjuk kelni további 30-40 percig. Közben melegítsük elő a sütőt 230 fokra és ismételjük meg a műveletet a tészta többi részével is. A megkelt csigákat 10-15 perc alatt alul-felül sütéssel aranybarnára sütjük.

Megjegyzés

Jó étvágyat a Fahéjas csiga-hoz!

Tápérték

Kalória: 1054kcalSzénhidrát: 113gFehérje: 25gZsír: 55gTelített zsír: 11gKoleszterin: 8mgNátrium: 983mgKálium: 279mgÉlelmi rost: 22gCukor: 7gVitamin A: 2308IUVitamin C: 1mgKalcium: 198mgVas: 8mg
Keyword desszert, kelt tészta
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Történet:

A fahéjas csiga hagyománya Magyarországon gyökerezik, és évek óta kedvelt édesség a magyar konyhában. Az elkészítése szinte minden családban átörökített recept alapján történik, és gyakran készül ünnepek alkalmából, vagy egyszerűen csak a családi összejövetelek, baráti találkozók kedvenc desszertjeként.

A fahéjas csiga illata és íze tökéletesen passzol a hideg téli napokhoz, amikor egy bögre forró tea vagy kávé mellett igazi kényeztetésnek számít. A recept változhat az egyes családok vagy szakácsok preferenciái szerint, így a tészta és a töltelék variációja széles skálán mozoghat.

Tálalás:

A frissen sütött fahéjas csiga legfinomabb íze és illata akkor érvényesül, ha még langyosan fogyasztjuk. Az elkészült csigákat tálalhatjuk egy szép tálban vagy tepsi aljára rendezve, esetleg kis papír sütőformába helyezve, hogy megőrizzék formájukat.

A tálalásnál díszíthetjük a csigákat egy kevés porcukorral megszórva, vagy akár egy könnyű krémmel vagy tejszínhabbal is kísérletezhetünk. Ha szeretnénk egy különlegesebb, ínyencebb változatot készíteni, akkor tálalhatunk mellé fahéjas, karamellás vagy vaníliás szósszal öntve, ami tovább fokozza az élményt.

Alternatív hozzávalók:

A fahéjas csiga receptje nagyon sokféle lehet, és különböző alternatív hozzávalókkal is kísérletezhetünk az ízek és az egészségesebb verziók érdekében.

  • Tészta: A receptben szereplő tönkölyliszt helyett használhatunk más típusú lisztet is, például búzalisztet vagy teljes kiőrlésű búzalisztet. A cukor helyett édesítőszerrel vagy mézzel is édesíthetjük a tésztát.
  • Töltelék: A margarint helyettesíthetjük vajjal vagy kókuszzsírral, ami gazdagabb ízt kölcsönöz a csigáknak. A fűszerkeverékhez hozzáadhatunk narancshéjat vagy reszelt citromhéjat is, ami frissítő ízt ad a csigáknak.
  • Tálalás: A csigákat akár karamellás szósszal, csokoládémázzal vagy vaníliás krémmel is tálalhatjuk a hagyományos porcukor helyett.

Egészségügyi előnyök:

A fahéjas csiga az alapanyagok összetételétől függően lehet egy viszonylag egészséges desszert, amely számos jótékony hatással bírhat:

  1. Tönkölyliszt: Ha teljes kiőrlésű tönkölylisztet használunk, gazdagabb lesz a rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a finomított lisztek. Ez segíthet az emésztési folyamatok szabályozásában és az egészséges bélmozgás elősegítésében.
  2. Fahéj: A fahéj kiváló ízesítő és emellett számos egészségügyi előnnyel jár. Rendkívül gazdag antioxidánsokban, amelyek segíthetnek az oxidatív stressz csökkentésében és a szabadgyökök semlegesítésében. A fahéj a vércukorszint szabályozásában is segíthet, hozzájárulva a cukoranyagcsere javításához.
  3. Édesítőszer: Az eritrit vagy más édesítőszerek használata lehetőséget ad arra, hogy csökkentsük a hagyományos cukor mennyiségét a desszertben, ezzel segítve a vércukorszint jobb szabályozását.
  4. Margarin helyett egészségesebb zsiradékok: A margarint kiválthatjuk egészségesebb zsiradékokkal, mint például vajjal vagy kókuszzsírral. Ezek egészségesebb zsírsavakat tartalmaznak, amelyek segíthetnek a szív- és érrendszer egészségének megőrzésében.

Variációk:

A fahéjas csiga recept számos módon variálható. Néhány ötlet a változatos élményekért:

  1. Gyümölcsös csiga: Adjunk hozzá a töltelékhez apróra vágott almát, sütőtököt vagy mazsolát, hogy a csigáink még ízletesebbek legyenek.
  2. Diós-fahéjas csiga: A töltelékbe keverhetünk őrölt diót vagy darabokra tört diót, így egy ízletes diós-fahéjas kombinációt kapunk.
  3. Csokoládés csiga: Adjunk a töltelékhez kakaóport vagy csokoládédarabokat, hogy egy csokis-fahéjas csigát készítsünk.
  4. Citrusos csiga: A tésztába keverhetünk reszelt narancshéjat vagy citromhéjat, hogy frissítő és ízletes citrusos jegyekkel gazdagítsuk a csigákat.

Érdekességek:

  • A fahéj már az ókori időkben is keresett fűszer volt, és nagy értéket tulajdonítottak neki az egyiptomiak és a rómaiak is. A középkorban olyan nagy becsben tartották, hogy a fűszerért emberek hosszú utakat tettek meg.
  • A fahéj nemcsak az ételek ízesítésére használták, hanem az ayurvédikus és a kínai gyógyászatban is fontos szerepe van. Egyes hagyományos gyógyászati rendszerek szerint gyulladáscsökkentő, antibakteriális és vérnyomáscsökkentő hatása van.
  • A fahéjas csiga a világ számos kultúrájában megtalálható, és változatos formában ismert. A skandináv konyhában például a kanelbulle (kanelbulle vagy kanelknuter) néven ismert, amelyet tipikusan kávéval vagy teával fogyasztanak.
  • A fahéjas csiga sütésének illata olyan erős és kellemes, hogy néhány illatos gyertya vagy légfrissítő is inspirálódott belőle, és megpróbálja ezt az ínycsiklandozó illatot megidézni otthonunkban.
(össznézettség: 375, mai nézettség: 1 )
Tagged

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recipe Rating