Áfonyás bélszínragu flambírozva – különleges ínyenc fogás petrezselymes burgonyával
Áfonyás bélszínragu flambírozva, petrezselymes burgonyával recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 60 perc.
Különleges, elegáns marhahúsétel, amely a szaftos bélszín, az édes-savanykás áfonya és az aromás vörösbor tökéletes harmóniájával hódít. A flambírozás extra mélységet ad az ízeknek, míg a petrezselymes burgonya tökéletes köretként kíséri ezt a gourmet fogást. Ideális választás ünnepi alkalmakra vagy egy exkluzív vacsorára!
Áfonyás bélszínragu flambírozva, petrezselymes burgonyával
Hozzávalók
a raguhoz:
- 0,5 dl olívaolaj
- 1 db vöröshagyma
- 70 dkg bélszín
- só
- fekete bors őrölt
- 25 dkg áfonya kék
- 1 dl vörösbor száraz
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 0,5 dl konyak
A körethez:
- 1 kg burgonya
- só ízlés szerint
- 4 dkg vaj
- 1 csokor petrezselyemzöld
Elkészítés
- A vöröshagymát megtisztítjuk, majd apró kockákra vágjuk. Egy nagyobb serpenyőben vagy lábasban felforrósítjuk az olívaolajat, és hozzáadjuk az apróra vágott hagymát. Közepes lángon üvegesre pirítjuk, hogy kellemesen édeskés ízt kapjon, de ne égjen meg.
- A bélszínt megtisztítjuk az esetleges hártyáktól, majd kisebb kockákra vagy csíkokra vágjuk. Amikor a hagyma már kellően megpirult, hozzáadjuk a bélszínkockákat, és nagyobb lángon, folyamatos kevergetés mellett körbepirítjuk őket. Ízlés szerint megsózzuk és megborsozzuk.
- Amikor a hús félig megpirult és kezd levet engedni, hozzáadjuk a friss áfonyát. Óvatosan átkeverjük, hogy az áfonya kissé megpuhuljon és kiengedje a levét, amely kellemesen savanykás ízt ad a ragunak.
- Felöntjük az egészet a száraz vörösborral, majd közepes lángon addig főzzük, amíg a hús teljesen megpuhul és az ízek jól összeérnek. Ez nagyjából 10-15 percet vehet igénybe, attól függően, hogy mekkora darabokra vágtuk a bélszínt.
- Amikor a ragu elkészült, megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel, majd ráöntjük a konyakot. Ezután azonnal meggyújtjuk, és óvatosan flambírozzuk. A láng néhány másodperc alatt el fog aludni, és az alkohol elpárolog, miközben különleges, karamellizált ízt ad az ételnek.
- A burgonyát meghámozzuk, majd ízlés szerint kisebb darabokra vágjuk. Ha dekoratívabb formát szeretnénk, hordó alakúra faraghatjuk őket. A krumplit sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük.
- Egy serpenyőben megolvasztjuk a vajat, és az apróra vágott friss petrezselyemzöldet rövid ideig megfuttatjuk benne. Ezután hozzáadjuk a főtt burgonyát, és alaposan átforgatjuk, hogy mindenhol bevonja a vajas-petrezselymes réteg.
- A kész áfonyás bélszínragut tányérokra szedjük, és mellé halmozzuk a frissen elkészült petrezselymes burgonyát. Ízlés szerint friss petrezselyemmel vagy egy kis extra áfonyával díszíthetjük.
Jegyzet
Kalória
Gyakran ismételt kérdések a Áfonyás bélszínragu flambírozva, petrezselymes burgonyával recepthez:
Ha a bélszín nem elérhető vagy túl drága, akkor helyettesíthető más, puhább húsrészekkel. A hátszín egy jó alternatíva, mivel szintén szaftos és ízletes, de valamivel rostosabb. A sertésszűz szintén remek választás, mert omlós és könnyen elkészíthető, bár a marhahúsra jellemző karakteres íz hiányozhat. Ha könnyedebb verziót szeretnénk, csirkemell vagy pulykamell is használható, de ezeknél figyelni kell arra, hogy ne száradjanak ki, ezért érdemes szaftosabbra hagyni a ragut.
Nem, a flambírozás nem kötelező, de fontos szerepe van az ízek fokozásában. A konyak meggyújtásakor az alkohol nagy része gyorsan elpárolog, miközben karamellizálja a hús felszínét és az áfonya természetes cukrait, így mélyebb, intenzívebb ízek alakulnak ki. Ha nem szeretnénk flambírozni, egyszerűen hagyjuk, hogy a konyak természetes módon elpárologjon a főzés során. Fontos, hogy a flambírozást mindig biztonságos körülmények között végezzük, és ne legyenek könnyen meggyulladó anyagok a tűz közelében.
Az étel karakteréhez leginkább egy száraz vörösbor illik, amely jól kiegészíti a bélszín gazdag ízét és az áfonya savanykás-édes aromáit. Merlot, cabernet sauvignon, syrah, vagy akár egy testesebb kékfrankos is megfelelő lehet. Érdemes jó minőségű bort választani, mert az ételben is érezhető lesz a bor ízvilága. Ha könnyedebb ízű ragut szeretnénk, akkor egy gyümölcsösebb vörösbor is használható, például pinot noir.
A klasszikus petrezselymes burgonya mellett több köret is jól illik az áfonyás bélszínraguhoz. Krumplipüré egy krémesebb alternatíva, amely jól felszívja a ragu szaftját. Vajas sült burgonya ropogós héjával és puha belsejével szintén nagyszerű kiegészítő lehet. Ha valami könnyedebbre vágyunk, akkor grillezett vagy pirított zöldségek (pl. répa, cukkini, spárga) is kiválóan harmonizálnak az étel ízvilágával. Aki nem szeretne burgonyás köretet, választhat vadrizst vagy bulgurt, amelyek enyhén diós aromájukkal szépen kiegészítik a hús és az áfonya ízeit.
Történet:
Az áfonyás bélszínragu egy különleges húsétel, amely tökéletes választás ünnepi alkalmakra vagy egy elegáns vacsora elkészítéséhez. A bélszín és az áfonya harmonikus párost alkot, hiszen a hús szaftosságát a gyümölcs enyhén savanykás íze tökéletesen kiegészíti. A flambírozás nemcsak látványos elem, hanem intenzívebbé teszi az ízeket. A vörösboros húsételek közé sorolható fogás, amely egyszerre tradicionális és modern.
Tálalás:
A bélszínragut forrón érdemes tálalni, mellé frissen elkészített petrezselymes burgonya illik, amely kiemeli a hús ízvilágát. Egy pohár száraz vörösbor remek választás mellé, hiszen fokozza az étel karakterét. A tálalás során ügyeljünk arra, hogy az étel esztétikusan kerüljön a tányérra, hiszen az igényes tálalás növeli az étkezés élményét.
Ital ajánló az Áfonyás bélszínragu flambírozva, petrezselymes burgonyával mellé:
Felnőtteknek:
- Száraz vörösbor – Egy merlot vagy cabernet sauvignon remekül kiemeli a bélszín és az áfonya ízvilágát.
- Konyak – Ha szeretnénk az étel flambírozásához használt ital karakterét tovább vinni, egy korty minőségi konyak tökéletes kísérő lehet.
- Áfonyás pezsgőkoktél – Egy száraz pezsgő néhány szem friss áfonyával elegáns és harmonikus választás lehet az étel mellé.
Gyerekeknek:
- Áfonyás limonádé – Friss áfonyából készült limonádé, amely ízében passzol az ételhez.
- Alma-szőlőlé – A vörösbor alternatívájaként egy sötét szőlő- és almalé keveréke kellemes, gyümölcsös kísérő.
- Gyömbéres almaital – Enyhén fűszeres, de mégis frissítő ital, amely jól illik a bélszín karakteres ízéhez.
Alternatív hozzávalók:
Ha a bélszín helyett más húst választanánk, a hátszín vagy a sertésszűz is jó alternatíva lehet. Az áfonya helyettesíthető málnával vagy meggyel, amelyek hasonlóan kellemesen savanykás ízt adnak a ragunak. A konyak helyett használhatunk whiskyt vagy barna rumot, amelyek szintén karakteres ízt adnak az ételnek. A petrezselymes burgonya helyett pedig készíthetünk krumplipürét vagy vajas sült burgonyát köretként.
Egészségügyi előnyök:
Az áfonyás bélszínragu nemcsak ízletes, hanem tápanyagokban is gazdag húsétel. A bélszín kiváló minőségű fehérjét biztosít, amely segíti az izomépítést és a regenerációt. Az áfonya magas antioxidáns tartalmának köszönhetően támogatja az immunrendszert és csökkenti a gyulladásokat. A vörösbor mérsékelt fogyasztása jótékony hatással lehet a szív- és érrendszerre, mivel polifenolokat tartalmaz. A petrezselyem pedig gazdag C-vitaminban, amely hozzájárul a szervezet védekezőképességének erősítéséhez.
Variációk:
A bélszín helyett készíthetjük a ragut sertésszűzből vagy csirkehúsból, ha könnyedebb változatot szeretnénk. Az áfonya helyett használhatunk szedret, meggyet vagy akár gránátalmát is, hogy más gyümölcsös ízvilágot kapjunk. A flambírozás opcionális lépés, ha el szeretnénk hagyni, az alkoholt egyszerűen hagyjuk elpárologni a főzés során. A köretet is variálhatjuk, a petrezselymes burgonya helyett készíthetünk sütőtökpürét, édesburgonyát vagy pirított zöldségeket.
Érdekességek:
A flambírozás technikája a francia konyhából származik, és nemcsak látványos, hanem az ételek ízét is gazdagítja, mivel az alkohol elpárolgása során karamellizálja az alapanyagokat. Az áfonyát évszázadok óta használják édes és sós ételekben is, különösen az északi országok és az angolszász konyha kedveli a húsételekhez való párosítását. A bélszín az egyik legértékesebb marhahúsrész, amely puhasága és zamata miatt az egyik legkeresettebb alapanyag a gasztronómiában.