Alföldi véres hurka – A hagyományos magyar ízélmény
Alföldi véres hurka recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 75 perc.
Az Alföldi véres hurka egy hagyományos magyar húsétel, amely az Alföld régióban széles körben ismert és kedvelt. A hurkát sertésvért, apróra vágott húst és rizst használva készítik, amelyet fűszerekkel és hagymával ízesítenek. Ezután a hurkamasszát sertésbélbe töltik, majd forró vízben vagy sütőben készre főzik vagy sütik. Az Alföldi véres hurka jellegzetes ízét és állagát a vértől, a és a fűszerektől kapja.
Alföldi véres hurka
Hozzávalók
- 1,5 l sertésvér
- 8 db zsemle
- 50 dkg tokaszalonna
- 40 dkg vöröshagyma
- 2 dkg fűszerpaprika
- 2 dkg fekete bors őrölt
- 1 dkg majoránna
- 1 dkg szegfűszeg őrölt
- só
Elkészítés
- A zsemlét apró kockára vágjuk és a tokaszalonna felét kisütjük, majd ebben a zsemlekockákat megpirítjuk. A tokaszalonnát annyi sós vízben megfőzzük, amennyi ellepi.
- Ha puhára főtt, leszűrjük a levét. A levet ráöntjük a zsemlekockákra, majd az egészet együtt megdaráljuk. A vöröshagymát nagyon apróra vágjuk, a tokaszalonna zsírján pirítjuk. A zsemlés masszával jól összedolgozzuk, majd hozzáöntjük a friss vért és hozzáadjuk a fűszereket.
- Az így nyert masszát betöltjük a hurkabélbe és 90 fokos vízben 30 percig abáljuk. Az így készített hurka néhány napig őrzi finomságát, de fagyasztóban sem tanácsos az egy hónapon túl történő tartósítása.
Megjegyzés
Tápérték
Gyakran ismételt kérdések az Alföldi véres hurka recepthez:
Az Alföldi véres hurka egy hagyományos magyar húskészítmény, amely a hentesművészet egyik különleges terméke. Ez a hurkafajta a vért és a zsírosabb sertésrészeket, mint például a tokaszalonna, valamint fűszereket és zsemlét kombinálja. Az Alföldi véres hurka jellegzetes ízvilágát a friss sertésvér és a gondosan válogatott fűszerezés adja meg.
A zsemle apró kockákra vágva megpirításra kerül a kisütött tokaszalonnában. A tokaszalonna főzése után a hozzáadott levet a zsemlekockákra öntik, majd a masszát megdarálják. A finomra vágott vöröshagyma a zsírban pirítva hozzáadódik, majd a friss vér és fűszerek kerülnek bele. Az így kapott masszát hurkabélbe töltik, és abálják.
Fontos, hogy a sertésvért gyorsan felhasználjuk, miután beszereztük, mert hamar romlik. A hurkabél megtöltésekor ügyeljünk arra, hogy ne legyen túl szorosan töltve, mert a főzés során szétnyílhat.
A kész hurkát hűvös helyen, hűtőszekrényben tároljuk, és fogyasszuk el 2-3 napon belül. Ha nem tervezik azonnali fogyasztást, fagyassza le azonnal, de ne tartson több mint egy hónapot a fagyasztóban.
A legjobb, ha friss alapanyagokat használunk. Az ízek kiegyensúlyozásához és a textúra javításához adjunk hozzá a sertésvérhez egy kis tejet.
Hentesboltokban és nagyobb élelmiszerboltokban általában kapható, de érdemes előzetesen érdeklődni a készlet miatt. Néhány bio- és termelői piacon is megtalálhatóak ezek az alapanyagok.
Hozzáadhatunk fokhagymát a fűszerezéshez egy erősebb ízért, vagy használhatunk marhavért a sertésvér helyett egy másféle ízprofilhoz.
A fűszerpaprika, fekete bors, majoránna, szegfűszeg és só a leggyakoribb fűszerek, amelyeket az Alföldi véres hurka ízesítésére használnak.
Történet:
A véres hurka hagyománya Magyarországon több mint 100 évre nyúlik vissza. Régen a sertések levágása után a vért nem dobták el, hanem a hurkába töltötték, hogy kihasználják az összes részüket. A véres hurka készítése egyik alapanyaga a sertésvér, amelyet kevernek hagymával, fokhagymával, liszttel, sóval és egyéb fűszerekkel.
Tálalás:
Az Alföldi Véres Hurkát leggyakrabban főtt krumplival vagy savanyú káposztával tálalják. A véres hurka fogyasztása előtt a hurkát forró vízben általában 20-30 percig főzik, majd szeletekre vágják és pirítják. A véres hurkát általában mustárral vagy savanyúsággal tálalják.
Ital ajánló az Alföldi véres hurka mellé:
Gyerekeknek:
- Almás-gyömbéres limonádé: Friss almalé, egy kis citromlé, egy kis reszelt gyömbér és szódavíz keverékével készül. Édesítse mézzel vagy agavé sziruppal, ha szükséges.
- Meggyes-áfonyás smoothie: Meggy, áfonya, joghurt és egy kis méz összeturmixolva. Frissítő és tápláló.
- Tejeskávé (koffein nélkül): Koffeinmentes kávé tejjel, édesítve mézzel vagy cukorral. A kávé ízét a gyerekek is élvezhetik, koffein nélkül.
Felnőtteknek:
- Vörösbor: A hagyományos magyar étkezésekkel jól harmonizáló vörösbor, mint pl. egy finom Villányi vagy Szekszárdi bor.
- Sör: Egy könnyű, nem túl keserű lager típusú sör jól illik a hurkához.
- Pálinka: Ha valami erősebbre vágyik, akkor egy jó minőségű szilvapálinka vagy más gyümölcspálinka tökéletes választás lehet, kis mennyiségben, étkezés előtt vagy után.
- Gyümölcslé: Aki alkoholmentes italt szeretne, annak ajánlott egy finom, friss préselt alma vagy szőlőlé.
Alternatív Hozzávalók:
A véres hurkát a hagyományos módon lehet elkészíteni, de az ételek változatosságának érdekében kipróbálhatunk más hozzávalókat is. Például a hurkába reszelt almát vagy szárított gyümölcsöket is keverhetünk, hogy enyhítsük a véres ízt.
Egészségügyi Előnyök:
A véres hurka, mint minden kolbászfajta, magas zsír- és sótartalommal rendelkezik, így mérsékelten kell fogyasztani. Azonban a hurka kiváló forrása a vasnak és a fehérjének, és az egészséges étrend részeként élvezhető.
Variációk:
A véres hurkát különböző változatokban is elkészíthetjük, például hozzáadhatunk húst vagy különböző zöldségeket a hurkához. A véres hurkában lévő vért tejszínnel is helyettesíthetjük, hogy enyhítsük a véres ízt.
Érdekességek:
- A véres hurkát hagyományosan télen, a disznóvágások idején készítették, amikor a frissen vágott húsokat és belsőségeket azonnal fel kellett használni, hogy ne romoljanak meg.
- Először az ókorban készítették, ahol a véres hurka az arisztokraták kedvelt étele volt.
- A véres hurka tápláló és gazdaságos élelmiszer volt a szegényebb rétegek számára, mivel az elkészítésekor a vágásból visszamaradt belsőségeket és vért is felhasználták.
- Az Alföldi véres hurka elkészítése manapság is fontos szerepet játszik a magyar konyha hagyományaiban és az Alföld régió kulturájában.