Hagyományos barátfüle derelye egy fehér szélű tányéron, kék-fehér kockás abroszon. A tésztabatyukat pirított hagymával szórták meg, aranybarna darabkák díszítik a puha, főtt tésztát. Barátfüle

Barátfüle

Főtt tészta Tészták

Barátfüle recept – Hagyományos magyar szilvalekváros derelye pirított morzsával

Barátfüle recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 50 perc.

A barátfüle egy klasszikus magyar édesség, amely szilvalekvárral töltött derelyéből és pirított zsemlemorzsából áll. Ez a hagyományos magyar desszert könnyen elkészíthető, és ideális választás ebédre vagy vacsorára. Készítsd el a legjobb barátfüle receptet otthon, és élvezd az igazi nosztalgikus ízeket!

Hagyományos barátfüle derelye egy fehér szélű tányéron, kék-fehér kockás abroszon. A tésztabatyukat pirított hagymával szórták meg, aranybarna darabkák díszítik a puha, főtt tésztát.

Barátfüle

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Barátfüle.
4.75 Értékelés 4 szavazat
Előkészítési idő 35 minutes
Sütés/Főzés 15 minutes
Összesen 50 minutes
Fogás főétel
Konyha Magyar
Főre 4 főre
Kalória 769 kcal

Hozzávalók
  

Elkészítés
 

  • Egy nagyobb keverőtálba szitáld bele a lisztet, hogy szellősebb legyen. Ez segít abban, hogy a barátfüle tésztája könnyebb és lágyabb állagú legyen.
  • Üsd bele a tojásokat, majd fokozatosan öntsd hozzá a vizet. Egy fakanállal vagy kézzel kezdd el összedolgozni a hozzávalókat.
  • Ha már kezd összeállni a derelyetészta, borítsd ki egy enyhén lisztezett deszkára, és gyúrd addig, amíg egy sima, rugalmas, de nem túl kemény tésztát nem kapsz. Ha szükséges, adhatsz még egy kevés vizet (ha túl száraz) vagy lisztet (ha túl ragacsos).
  • A kész barátfüle tésztát takard le egy tiszta konyharuhával, és hagyd pihenni 10-15 percig. Ettől könnyebb lesz vele dolgozni.
  • Lisztezd be a munkafelületet, majd helyezd rá a pihentetett tésztát. Egy sodrófa segítségével nyújtsd ki egyenletesen kb. 0,5 cm vastagságúra.
  • Egy derelyevágó vagy éles kés segítségével vágd fel a kinyújtott barátfüle tésztát nagyobb, kb. 6×6 cm-es négyzetekre.
  • Mindegyik tésztadarab közepére helyezz egy teáskanálnyi szilvalekvárt. Ügyelj arra, hogy ne kerüljön bele túl sok töltelék, mert a főzés során könnyen kifolyhat.
  • Fogd össze a tésztadarabok két átlós sarkát, hogy egy háromszög alakot kapj. Az ujjaddal vagy egy villa segítségével nyomd le a széleket, hogy a töltelék benne maradjon a főzés alatt.
  • Egy nagy fazékba önts bőséges mennyiségű vizet, majd forrald fel.
  • Amikor a víz forr, óvatosan helyezd bele a megtöltött barátfüle tésztákat. Fontos, hogy ne zsúfold túl a fazekat, mert így a derelyék nem tudnak egyenletesen főni.
  • Közepes lángon főzd 5-7 percig. Ha a barátfüle feljön a víz felszínére, az annak a jele, hogy elkészült.
  • Egy szűrőkanál segítségével szedd ki a megfőtt barátfüléket, és hagyd kicsit lecsöpögni.
  • Egy serpenyőben olvassz fel 3-4 evőkanálnyi vajat közepes lángon.
  • Amikor a vaj már forró, add hozzá a zsemlemorzsát, és folyamatos kevergetés mellett pirítsd aranybarnára. Vigyázz, hogy ne égjen meg, mert akkor keserű íze lesz.
  • A főtt barátfüléket egy nagy tálban forgasd bele a forró zsemlemorzsába, hogy minden oldalukat egyenletesen befedje.
  • A kész barátfülét fahéjas porcukorral vagy kristálycukorral szórd meg ízlés szerint.
  • Ha szeretnéd különlegesebb ízvilággal feldobni, adj hozzá egy kevés reszelt citromhéjat is.
  • Tálaláskor kínálhatod tejföllel, vaníliás öntettel vagy akár plusz lekvárral is.

Jegyzet

Jó étvágyat a Barátfüle-hez!

Kalória

Kalória: 769kcalSzénhidrát: 152gFehérje: 23gZsír: 6gTelített zsír: 1gTöbbszörösen telítetlen zsír: 2gEgyszeresen telítetlen zsír: 1gTranszzsír: 1gKoleszterin: 82mgNátrium: 402mgKálium: 262mgRost: 6gCukor: 4gA-vitamin: 119IUKalcium: 124mgVas: 9mg
Keyword Barátfüle, Barátfüle elkészítése, Barátfüle lépésről lépésre, Barátfüle recept, Barátfüle zsemlemorzsában, Derelye készítése, Derelye recept, Ebédre és vacsorára édesség, Egyszerű derelye recept, Egyszerű magyar desszert, Főtt barátfüle, Gyerekkori kedvenc édesség, Gyors és finom édesség, Hagyományos barátfüle, Házi barátfüle, Házi készítésű barátfüle, Házi tésztás édesség, Klasszikus magyar édesség, Legjobb barátfüle recept, Magyar desszert, Magyar konyha, Pirított zsemlemorzsa, Szilvalekváros derelye, Szilvalekváros tészta, Szilvalekvárral töltött derelye, Tésztás édesség receptek, Töltött tészta recept, Tradicionális magyar desszert
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Barátfüle recepthez:

Mi az a barátfüle?

A barátfüle egy hagyományos magyar édesség, amely leginkább töltött tésztaféleségként írható le. Nevét állítólag a formájáról kapta, amely egyesek szerint a barátok csuklyás köpenyének szélére, mások szerint pedig a barát fülére emlékeztet. Az étel az édes tésztaételek családjába tartozik, és az otthoni magyar konyha egyik ikonikus fogása.

Milyen töltelékekkel készíthető a barátfüle?

A hagyományos barátfüle leggyakrabban szilvalekvárral vagy túróval készül, de számtalan más változat is létezik. Gyümölcsös töltelékek, például meggyes vagy almás-fahéjas, szintén nagyon népszerűek. Ha édesség helyett sós verziót szeretnél, használhatsz túrót kaporral, vagy spenótot ricottával. Csokoládé- vagy mogyorókrémes változatot is készíthetsz, amely különösen a gyerekek körében arat sikert.

Hogyan lehet elkerülni, hogy a töltelék kifolyjon főzés közben?

A töltelék kifolyása elkerülhető, ha a tészta széleit alaposan összenyomod, hogy jól zárjanak. Használhatsz villát a szélek összepréselésére, hogy biztosítsd a megfelelő tömítést. Emellett ügyelj arra, hogy ne tölts túl sok tölteléket a tésztába, mert a túlzott mennyiség a főzés során könnyen kifolyhat.

Miért esik szét főzés közben a tészta?

A tészta szétesésének leggyakoribb oka, hogy túl vékonyra lett nyújtva, vagy nem volt megfelelően összegyúrva, ezért nem elég ruganyos. Fontos, hogy a tészta vastagsága kb. 0,5 cm legyen, és a gyúrás során egyenletes állagúvá váljon. Ügyelj arra is, hogy a főzéshez használt víz ne lobogjon túlságosan, mert ez is károsíthatja a tésztát.

Használhatok teljes kiőrlésű lisztet a tésztához?

Igen, a teljes kiőrlésű liszt remek választás, ha egészségesebb alternatívát keresel. A liszt egy részét teljes kiőrlésű változatra cserélheted, de fontos tudni, hogy ez némileg változtathat a tészta állagán, és valószínűleg egy kicsivel több folyadékra lesz szükséged, mert a teljes kiőrlésű liszt több vizet szív fel.

Mivel helyettesíthetem a zsemlemorzsát?

Ha valami különlegesebb ízre vágysz, a zsemlemorzsa helyett használhatsz pirított diót, mandulaforgácsot vagy akár kókuszreszeléket. Ezek az alternatívák új, izgalmas ízeket adnak a hagyományos barátfülének.

Lehet-e sós változatban elkészíteni?

Igen, a barátfüle sós változata is nagyon finom! A töltelékhez használhatsz túrót kaporral vagy spenótos-ricottás keveréket. A zsemlemorzsát akár el is hagyhatod, és egyszerű tejföllel vagy pirított magvakkal kínálhatod.

Történet:

A barátfüle egy hagyományos magyar desszert, amely generációk óta a magyar konyha egyik kedvence. Ez a szilvalekváros derelye már a nagymamáink idejében is népszerű volt, és azóta is számos családi asztalra kerül. A házi barátfüle egyszerű alapanyagokból készül, mégis különleges élményt nyújt. Az aranybarnára pirított zsemlemorzsa és az édes lekvártöltelék tökéletes párosítása teszi ellenállhatatlanná ezt a klasszikus magyar édességet.

Tálalás:

A frissen főtt barátfülét érdemes azonnal tálalni, hogy a pirított zsemlemorzsa még ropogós maradjon. Szórjuk meg porcukorral vagy fahéjas cukorral, hogy még édesebb legyen. Sokan tejföllel vagy egy kis extra szilvalekvárral kínálják, így még gazdagabb ízélményt kapunk. A barátfüle tálalása nemcsak az ízekről szól, hanem a hagyomány tiszteletéről is, hiszen ez az egyszerű magyar desszert minden alkalommal nosztalgikus hangulatot idéz fel.

Ital ajánló a Barátfüle mellé:

Gyerekeknek:

  • Gyümölcslevek: Frissen facsart almalé vagy narancslé remek választás, mert a gyümölcsös ízek jól harmonizálnak a barátfüle édességével.
  • Tej: Egy pohár hideg vagy meleg tej is kiválóan illik a desszerthez, különösen, ha fahéjas cukorral tálaljuk a barátfület.
  • Szénsavmentes Ásványvíz: Egy egyszerű, de egészséges választás, ami segít kiegyensúlyozni a desszert édességét.
  • Kakaó: Hideg téli napokon egy csésze meleg kakaó különösen jó választás lehet.

Felnőtteknek:

  • Kávé: Egy jó minőségű, frissen főzött kávé tökéletes kiegészítője lehet a barátfüle édességének.
  • Tea: Válogathatunk a különböző ízesítésű teák közül, például egy gyümölcsös vagy fahéjas tea jól illik hozzá.
  • Desszertborok: Egy édes Tokaji Aszú vagy egy más édes bor nagyszerűen kiemeli a desszert ízét.
  • Pálinka: Különleges alkalomra egy kis pohár magyar pálinka is szóba jöhet, amely kiválóan illik a hagyományos magyar süteményekhez.

Alternatív hozzávalók:

Bár a klasszikus barátfüle recept szilvalekvárral készül, más töltelékekkel is kísérletezhetünk. Kiváló alternatíva lehet a baracklekvár, túró töltelék, vagy akár egy darált mákos változat. A zsemlemorzsa helyett használhatunk darált diót vagy pirított mandulát, ami különleges ízt ad a töltött tésztának. A hagyományos liszt helyett kipróbálhatjuk teljes kiőrlésű lisztet, hogy egy egészségesebb verziót készítsünk. Azok számára, akik egyedi ízvilágot szeretnének, a vaníliás cukorral ízesített morzsa is remek választás lehet.

Egészségügyi előnyök:

Bár a barátfüle egy klasszikus magyar édesség, megfelelő alapanyagokkal egészségesebbé tehető. Ha teljes kiőrlésű lisztet használunk, növelhetjük a rosttartalmat, amely hozzájárul az egészséges emésztéshez. A házi lekvár kevesebb cukrot tartalmaz, mint a bolti változatok, így csökkenthetjük a cukorbevitelünket. A zsemlemorzsa helyett darált dióval vagy mandulával panírozva a barátfüle receptje több egészséges zsírsavat és vitamint tartalmazhat. A fahéjjal ízesített változat nemcsak finom, hanem a fahéj vércukorszint-szabályozó hatásával is hozzájárulhat az egészséges étrendhez.

Variációk:

A barátfüle recept rengeteg módon variálható, attól függően, hogy milyen ízvilágot szeretnénk elérni. A szilvalekvár helyett készíthető túrós, baracklekváros, mákos vagy gesztenyés töltelékkel is. A klasszikus pirított zsemlemorzsa helyett darált dióba vagy mogyoróba forgathatjuk a főtt tésztát, így egy gazdagabb ízélményt kapunk. Ha diétás barátfülét szeretnénk, cukormentes lekvárral és eritrittel vagy steviával helyettesíthetjük a cukrot. Azok számára, akik szeretik az újdonságokat, érdemes kipróbálni a csokoládéval töltött vagy vaníliás öntettel kínált változatot is.

Érdekességek:

A barátfüle története messzire nyúlik vissza, és eredete vitatott. Egyesek szerint a magyar derelye az osztrák Marillenknödel és a lengyel pierogi rokona, mások szerint a német konyhából ered. Az elnevezése egy különös legendára vezethető vissza: állítólag egy barátról kapta a nevét, aki egyszer elrontotta a derelyét, de az így készült édesség annyira ízlett mindenkinek, hogy a recept fennmaradt. Érdekesség, hogy különböző tájegységeken más-más néven ismerték: egyes helyeken derelyének, másutt lekváros batyunak vagy töltött gombócnak hívták. A barátfüle napjainkban is népszerű, és sok családban hagyományos vasárnapi desszertként készítik.

(össznézettség: 589, mai nézettség: 1 )
Tagged
4.75 from 4 votes (4 ratings without comment)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése