Barnamártás – Az ételízesítő, amely nélkül nem tudsz élni!
Barnamártás recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 220 perc.
A magyar konyha híres az ízek sokszínűségéről, amelyek megfűszerezik mindennapjainkat. A barnamártás az egyik olyan alapvető ízvilágot képviselő fogás, amely már a nagyszüleink konyhájában is megtalálható volt. A ma is népszerű mártás a húsételek mellett a tésztákhoz és zöldségekhez is kiválóan illik.
Barnamártás
Hozzávalók
- 70 dkg borjú csont
- 2 evőkanál paradicsompüré
- 8 dkg sárgarépa
- 8 dkg zeller
- 8 dkg fehérrépa
- 8 dkg póréhagyma
- 2 db vöröshagyma
- 1 liter vörösbor száraz
- 5 db fekete bors
- 3 db babérlevél
- 1 szál kakukkfű
- 2 dkg zsír
- só
Elkészítés
- A zöldséget felaprítjuk, a vöröshagymát negyedeljük.
- A feldarabolt csontokat erős tűzön, kevés zsiradékon sötétre pirítjuk.
- Hozzáadjuk a hagymát, a zöldségeket, a borsot, a babérlevelet, a kakukkfüvet, és további 6-8 percig pirítjuk.
- Hozzáadjuk a paradicsompürét és átforgatjuk.
- Ráöntjük a vörösbort, felforraljuk, majd lassú tűzön 3-4 órát főzzük. Ha a levét elfőné, pótoljuk vízzel.
Megjegyzés
Nutrition
KÖRNYEZETVÉDELMI INFORMÁCIÓK
Történet:
A barnamártás, más néven „sauce brune” vagy „demi-glace”, a francia konyha egyik ikonikus hozzávalója. A 19. században Auguste Escoffier híres séf alapította meg a klasszikus francia konyha szabályait, köztük a barnamártást is, amely azóta is a világ minden táján kedvelt. A hagyományos barnamártás recept komplex és időigényes, de az eredmény minden fáradozást megér. Az erőteljes, koncentrált ízű mártás sokféle húshoz és zöldséghez illik.
Tálalás:
A barnamártás remekül passzol húsételekhez, mint például sült hús, steak, roston sült csirke vagy sertéskaraj. Tálalható grillezett zöldségekkel is, mint a sült burgonya vagy párolt brokkoli. Az elkészült mártást öntsük a tálalás előtt a húsra, hogy a hús minden ízét kiemelje.
Alternatív hozzávalók:
Az alap barnamártás recept variálható a rendelkezésre álló hozzávalók és a személyes ízlés alapján.
- Húsleves alap: A barnamártáshoz bármilyen húsleves alap használható, nem csak borjú. Marha, csirke vagy sertés csont is megfelelő, a lényeg, hogy sok íz és zselatin legyen benne, ami segít a mártás sűrűségének és textúrájának kialakításában.
- Zöldségek: A zöldségek szintén variálhatók. Ha nincs kéznél póréhagyma, használhatunk hagyományos vöröshagymát is. A fehérrépa helyett pedig petrezselyemgyökeret is használhatunk.
- Alkohol: A vörösbor helyett használhatunk fehérbort, brandyt vagy sherryt is, attól függően, milyen ízt szeretnénk elérni. Ha alkoholmentes verziót szeretnénk, az alkoholt ki is hagyhatjuk, és helyettesíthetjük almalével vagy narancslével, esetleg egy kis balzsamecettel a savasság növelésére.
- Fűszerek: Babérlevél és kakukkfű nélkül is elkészíthető a mártás, de ezek a fűszerek hozzáadnak extra mélységet az ízéhez. Alternatívaként használhatunk rozmaringot vagy majorannát is.
A barnamártás elkészítésekor a lényeg, hogy hosszan, lassú tűzön főzzük, hogy az összes íz összeérjen és koncentrálódjon.
Egészségügyi előnyök:
- Gazdag ásványi anyagokban: A borjúcsont főzésével a mártásban található ásványi anyagok, mint a kalcium, a foszfor és a magnézium, amelyek segítik a csontok egészségét.
- Jó fehérje forrás: A hús- és csontalapú barnamártás jó fehérjeforrás, ami hozzájárul az izomépítéshez és a teltségérzet fokozásához.
- Gazdag rostokban: A zöldségek, amelyek a barnamártás részét képezik, jó rostforrások, ami segít az emésztésben és a szív egészségének megőrzésében.
Variációk:
- Barnamártás gombával: Szeletelt gombát adhatunk a mártáshoz a főzés vége felé, ami extra ízt és textúrát ad a mártásnak.
- Barnamártás zöldségekkel: Extra zöldségeket is hozzáadhatunk a mártáshoz, mint például petrezselymet, káposztát vagy brokkolit a főzés vége felé, hogy még táplálóbb legyen.
Érdekességek:
- A barnamártás neve nem a hozzávalók színéből ered, hanem a végtermék színéből, ami sötétbarna színű.
- A barnamártás sok más mártás alapja, mint például a Bordói mártás (melybe hozzáadnak borjúhúst és vörösbort), a Madeira mártás (melybe hozzáadnak madeira bort és truffát), vagy a Chasseur mártás (vadászmártás, melybe hozzáadnak gombát és esetleg paradicsomot).
- A barnamártás a klasszikus francia konyha öt „alapmártása” közé tartozik, amelyeket Auguste Escoffier szabványosított a 19. században. A többi négy a hollandi mártás, a velouté, a bechamel, és a paradicsommártás.