Tál birsalmasajt kockák, aranyszínű, átlátszó textúrájú édesség, hagyományos magyar konyha jellegzetessége. Birsalmasajt

Birsalmasajt

Lekvárok-dzsemek

Birsalmasajt: Hagyományos magyar édesség receptje

Birsalmasajt recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 105 perc.

Fedezze fel a birsalmasajt, egy klasszikus magyar desszert, egyszerű és ízletes receptjét. Ez a hagyományos édesség, amelyet quince cheese-nek is ismernek, gazdag ízvilágával és egyedi textúrájával bűvöli el az ínyenceket. Kövesse lépésről lépésre utasításainkat, hogy otthon is elkészíthesse ezt a különleges finomságot.

Tál birsalmasajt kockák, aranyszínű, átlátszó textúrájú édesség, hagyományos magyar konyha jellegzetessége.

Birsalmasajt

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Birsalmasajt.
5 Értékelés 1 szavazat
Előkészítés 30 perc
Sütés/főzés 1 óra 15 perc
Teljes idő 1 óra 45 perc
Fogás desszert
Konyha Magyar
Mennyiség 12 főre
Kalória 602 kcal

Hozzávalók
  

Elkészítés
 

  • A birsalmákat alaposan megmossuk.
  • Nagy késsel negyedekbe vágjuk a birsalmákat.
  • Egy éles, kisebb késsel eltávolítjuk a magházakat, valamint a gyümölcsön lévő fekete pöttyöket.
  • Lemérjük az edény súlyát, amiben a sajtot megfőzzük (ez később segíteni fog a cukor mennyiségének pontos kimérésében).
  • Beletesszük az edénybe a birsalma darabokat, hozzáadjuk a 3 dl vizet és a citrom kifacsart levét.
  • Lefedjük, és alacsony lángon körülbelül 30 perc alatt puhára főzzük.
  • Miután a birsalmák megpuhultak, botmixer vagy turmixgép segítségével pürésítjük őket.
  • A püré súlyának 60%-ával megegyező mennyiségű cukrot mérünk ki (ne felejtsük el levonni az edény súlyát!).
  • A birspürét visszatesszük alacsony lángon főni. Megvárjuk az első „puffogást”, majd ezt követően még 10 percig főzzük.
  • Hozzáadjuk a kimért kristálycukrot, és folyamatosan kevergetve még körülbelül 30-45 percig főzzük, amíg „tükrös, márványos” állagú nem lesz.
  • Az elkészült forró masszát formákba öntjük.
  • Egy éjszakán át hagyjuk hűlni, hogy megszilárduljon.
  • Másnap kivesszük a formákból és zsírpapírra helyezzük.
  • Legalább egy hétig száraz, hűvös helyen tároljuk, hogy teljesen megszáradjon.

Megjegyzés

Jó étvágyat a Birsalmasajt-hoz!

Tápérték

Kalória: 602kcalSzénhidrát: 157gFehérje: 1gZsír: 1gTelített zsír: 0.02gTöbbszörösen telítetlen zsír: 0.1gEgyszeresen telítetlen zsír: 0.1gNátrium: 11mgKálium: 413mgÉlelmi rost: 4gCukor: 125gVitamin A: 88IUVitamin C: 33mgKalcium: 27mgVas: 2mg
Keyword birsalma, Citrom, Cukor, Főzés, Hűvös hely, Márványos állagú, Pürésít, Sütés, Száraz, Víz, Zsírpapír
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Birsalmasajt recepthez:

Mi a Birsalmasajt?

A birsalmasajt egy hagyományos magyar desszert, amelyet leginkább a quince cheese angol megnevezéssel ismerünk. Ez egy sűrű, zselészerű állagú édesség, amelyet birsalmából, cukorból és citromléből készítenek. A birsalmasajt jellegzetessége, hogy az elkészítés során a birsalma pürésítve, cukorral és citromlével együtt hosszú ideig főzve sűrűsödik, amíg egy kenhető, de szeletelhető állagot nem kap. A neve ellenére nem tartalmaz tejet vagy sajtot; a „sajt” kifejezés csupán az állagra utal. Gazdag, aromás íze és maradandó textúrája miatt népszerű édesség, különösen ünnepi alkalmakkor.

Milyen íze van a birsalmasajtnak?

Intenzív gyümölcsös íz jellemzi, amelyben az édes és enyhén savanykás jegyek egyensúlyban vannak. A birsalma egyedi aromája teszi különlegessé.

Mennyi ideig tartható el a birsalmasajt?

Hűvös, száraz helyen tárolva, jól becsomagolva akár több hónapig is eltartható. Fontos, hogy ne kerüljön közvetlen napfény vagy meleg hatása alá.

Lehet cukormentes változatot készíteni?

Igen, cukormentes változatot lehet készíteni cukorhelyettesítők, például eritrit vagy stevia felhasználásával.

Miért nevezik „sajtnak”, ha nem tartalmaz tejet?

A „sajt” kifejezés itt a termék állagára utal, ami hasonló a kemény sajtokhoz: sűrű és szeletelhető.

Hogyan kell tárolni a birsalmasajtot?

Száraz, hűvös helyen, lehetőleg légmentesen zárva kell tárolni. A hűtőszekrényben is tárolható, de ekkor a zsírpapírban való csomagolása ajánlott.

Milyen italok illenek hozzá?

Gyerekeknek alma-mályvacukor teát, gyümölcsös szódát vagy meleg csokoládét ajánlunk. Felnőtteknek Tokaji bort, alma pálinkát vagy gyógynövényes teát javaslunk.

Történet:

A birsalmasajt eredete a régmúlt időkbe nyúlik vissza, amikor a tartósítás és az élelmiszer-újrahasznosítás kulcsfontosságú volt a háztartásokban. Magyarországon hagyományosan ősszel, a birsalma érési időszakában készítik, kihasználva ezt az egyedülállóan aromás gyümölcsöt. A birsalmasajt nemcsak Magyarországon, hanem más Közép- és Kelet-Európai országokban is népszerű, ahol mindenhol sajátos lokális változatokkal rendelkezik.

Tálalás:

A birsalmasajt elegáns és dekoratív desszert, amelyet magában, vagy különböző sajtokkal, például érett kemény sajtokkal vagy kék sajttal párosítva szolgálhatnak fel. Gyakran tálalják finom vágott dióval vagy mandulával, és a különleges alkalmakhoz mézzel vagy egy csipet fahéjjal is gazdagíthatják. Tálalása előtt ajánlott vékony szeletekre vágni, így könnyebb élvezni az intenzív ízét és textúráját.

Ital ajánló a Birsalmasajt mellé:

Gyerekeknek:

  • Alma-mályvacukor Tea: Ez a meleg ital finom, édes és tökéletes kísérője a birsalmasajtnak. Készítsük el az almás teát, adjunk hozzá egy kevés mályvacukrot az extra édességért, és egy csipet fahéjat a meleg, őszi hangulatért.
  • Gyümölcsös Szóda: Készíthetünk házi gyümölcsös szódát frissen facsart narancsléből, egy kevés szénsavas vízzel. Ez a frissítő, gyümölcsös ital jól ellensúlyozza a birsalmasajt édességét.
  • Meleg Csokoládé: Egy klasszikus választás, különösen hidegebb időben. Egy bögre forró csokoládé, pár marshmallow-val a tetején, biztosan mosolyt csal a gyerekek arcára.

Felnőtteknek:

  • Tokaji Bor: A birsalmasajt gazdag ízvilágát kitűnően kiegészítheti egy édes Tokaji bor. A desszertborok édessége és aromái tökéletesen harmonizálnak a birsalmasajt ízével.
  • Alma Pálinka: Ha egy erősebb italt részesítünk előnyben, az alma pálinka remek választás. Az alma íze jól kiegészíti a birsalma jellegzetességeit, és elegáns párosítást biztosít.
  • Gyógynövényes Tea: Egy finom gyógynövényes tea, például citromfű vagy kamilla, nyugtató és kellemes kísérője lehet a desszertnek. Egy csipet mézzel még ízletesebbé tehetjük.

Alternatív hozzávalók:

  • Cukorpótlók: Diabetikus változat készíthető cukorhelyettesítőkkel, mint például eritrit vagy stevia.
  • Ízesítés: Hozzáadhat narancs héjat, vaníliát vagy fűszereket, mint például fahéjat vagy szegfűszeget, amelyek még gazdagabbá teszik az ízét.
  • Alma: Bár a birsalma az autentikus alapanyag, azok számára, akik nehezen jutnak hozzá, az alma használata egy alternatíva lehet, bár az íze és textúrája eltérő lesz.

Egészségügyi előnyök:

A birsalmasajt alapanyaga, a birsalma, számos egészségügyi előnnyel bír. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, különösen C-vitaminban, ami erősíti az immunrendszert. A birsalma magas rosttartalma javítja az emésztést, segíthet a koleszterinszint csökkentésében és elősegítheti a szív egészségét. Ezenkívül antioxidáns tulajdonságai révén segíthet a szabad gyökök káros hatásai elleni védekezésben. Fontos megjegyezni, hogy a birsalmasajt magas cukortartalma miatt mértékkel fogyasztandó, különösen cukorbetegség vagy egyéb egészségügyi állapotok esetén.

Variációk:

  • Gyümölcsös Variációk: Készíthető más gyümölcsökkel kombinálva, mint például alma vagy körte, a különböző ízek és textúrák érdekében.
  • Boros Birsalmasajt: A főzési folyamat során a víz egy részét vörösborral vagy fehérborral helyettesíthetjük, ami különleges ízt kölcsönöz a desszertnek.
  • Fűszerezett Változatok: Különböző fűszerek, például gyömbér, szerecsendió vagy bors hozzáadásával egyedi ízvilágot teremthetünk.

Érdekességek:

  • A birsalmasajt nem igazi sajt, hanem egy sajthoz hasonló állagú gyümölcsös desszert.
  • A középkori Európában a birsalmasajt egy luxuscikknek számított, és gyakran ajándékozták a királyi udvarokban.
  • Néhány régióban a birsalmasajtot hagyományosan karácsonyi ajándékként adták, gyakran saját kezűleg készítve és szépen csomagolva.
  • A birsalma természetes állapotában kemény és fanyar, ezért ritkán fogyasztják nyersen; leginkább főzve vagy sütve érik el a legjobb ízét és állagát.
(össznézettség: 658, mai nézettség: 1 )
Tagged

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recipe Rating