Bugaci tűzdelt libamell hagymás tört burgonyával és párolt vörös káposztával, ropogósra sült libahússzeletekkel egy tányéron. Bugaci tűzdelt libamell

Bugaci tűzdelt libamell

Liba Szárnyas

Bugaci tűzdelt libamell – Ropogós és szaftos libasült recept

Bugaci tűzdelt libamell recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 130 perc.

A Bugaci tűzdelt libamell egy hagyományos magyar libás étel, amely tökéletes választás egy ünnepi ebédre vagy különleges vacsorára. A fokhagymával tűzdelt, fehérborral sütött libamell kívül ropogós, belül pedig szaftos és omlós. Próbáld ki ezt az ínycsiklandó libasült receptet, amelyet hagymás tört burgonyával és párolt vörös káposztával érdemes tálalni!

Bugaci tűzdelt libamell hagymás tört burgonyával és párolt vörös káposztával, ropogósra sült libahússzeletekkel egy tányéron.

Bugaci tűzdelt libamell

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Bugaci tűzdelt libamell.
5 Értékelés 1 szavazat
Előkészítési idő 10 minutes
Sütés/Főzés 2 hours
Összesen 2 hours 10 minutes
Fogás főétel
Konyha Magyar
Főre 4 főre
Kalória 1002 kcal

Hozzávalók
  

  • 1 kg libamell bőrös, csontos
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 3 dkg vaj
  • 2 dl fehérbor száraz
  • 3 dkg

Elkészítés
 

  • A libamellet hideg vízzel átmossuk, majd papírtörlővel alaposan leszárítjuk. Ezután a fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és vékony csíkokra vágjuk. Egy éles kés segítségével apró bemetszéseket ejtünk a libamell húsos részén, majd az előkészített fokhagymacsíkokat egyenként a bemetszésekbe nyomkodjuk. Ez a technika biztosítja, hogy a fokhagyma sütés közben mélyen beleivódjon a húsba, és különleges aromát adjon neki.
  • Miután a húst megtűzdeltük fokhagymával, egyenletesen bedörzsöljük sóval, ügyelve arra, hogy minden oldalát jól bevonjuk. A besózott libamellet legalább egy órára hűtőbe tesszük, hogy a só jól átjárja a húst, és az ízek összeérjenek. Ha van időnk, akár egy egész éjszakára is pihentethetjük, így még intenzívebb ízt kapunk.
  • Egy nagyobb tepsit vagy hőálló sütőtálat előveszünk, és 3 dkg vajjal alaposan kikenjük az alját. A bepihentetett libamellet bőrös oldalával felfelé helyezzük a tepsibe, és előmelegített sütőben, 150°C-on kezdjük sütni.
  • A sütés során nagyon fontos, hogy a hús ne száradjon ki, ezért az első 30-40 perc után meglocsoljuk a száraz fehérborral. Ez segít megőrizni a libamell szaftosságát, valamint kellemes savasságot és plusz aromát ad neki. Ezt követően minden 20-30 percben meglocsoljuk a saját pecsenyelevével, amely fokozatosan kisül a húsból.
  • A libamellet összesen körülbelül 2 órán át sütjük, de ez a méretétől is függhet. Az utolsó fél órában a hőmérsékletet 200°C-ra emeljük, hogy a bőr ropogósra piruljon. Ha szükséges, egy kanál segítségével a pecsenyezsírral is meglocsolhatjuk a bőrt, hogy még szebb, aranybarnára süljön.
  • Miután a libamell szépen megsült, kivesszük a sütőből, és legalább 10 percig pihentetjük egy vágódeszkán. Ez azért fontos, mert így a húsnedvek egyenletesen eloszlanak benne, és szeleteléskor nem folyik ki belőle az értékes szaft. A húst ezt követően óvatosan kicsontozzuk, és ferdén szeleteljük vékony szeletekre.
  • A Bugaci tűzdelt libamell hagyományosan hagymás tört burgonyával és párolt vörös káposztával tálalva az igazi, de ízlés szerint más köretekkel is kínálható, például krémes burgonyapürével vagy sült zöldségekkel.

Jegyzet

Jó étvágyat a Bugaci tűzdelt libamellhez!

Kalória

Kalória: 1002kcalSzénhidrát: 2gFehérje: 40gZsír: 90gTelített zsír: 28gTranszzsír: 1gKoleszterin: 216mgNátrium: 3136mgKálium: 837mgRost: 1gCukor: 1gA-vitamin: 438IUC-vitamin: 11mgKalcium: 44mgVas: 6mg
Keyword Bugaci tűzdelt libamell, Libamell recept, Libamell sütési trükkök, Magyar libás ételek, Ropogós libamell, Sült libamell, Ünnepi libamell
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Bugaci tűzdelt libamell recepthez:

Mi az a Bugaci tűzdelt libamell?

A Bugaci tűzdelt libamell egy ízletes és különleges magyar étel, amely a hagyományos magyar konyha egyik remek példája. A libamell tűzdelése és ízesítése révén egy gazdag és aromás fogást kapunk, amely ünnepek alkalmával vagy különleges eseményeken is megállja a helyét.

Mi teszi különlegessé a Bugaci tűzdelt libamellet?

A Bugaci tűzdelt libamell különlegessége a fokhagymával való tűzdelés és a sóval való alapos bedörzsölés, amely mély ízeket és gazdag aromát kölcsönöz a húsnak. A lassú sütési folyamat biztosítja, hogy a libamell puha és szaftos maradjon, míg a bőre ropogósra sül.

Milyen hozzávalók szükségesek a Bugaci tűzdelt libamell elkészítéséhez?

A recept alapvető hozzávalói a bőrös, csontos libamell, fokhagyma, vaj, száraz fehérbor és só. Ezek az egyszerű, de ízletes összetevők kombinációja teszi ezt az ételt igazán különlegessé.

Mit jelent a „Bugaci” jelző a recept nevében?

„Bugaci” egy helyi vagy regionális jelző, amely a recept eredetére vagy egy adott területre utal, ahol ezt a fogást hagyományosan készítik vagy ahol különösen népszerű. Bugac egy terület Magyarországon, ismert a pusztáról és a hagyományos magyar kultúráról.

Történet:

A Bugaci tűzdelt libamell egy tradicionális magyar libás étel, amely a klasszikus magyar konyha egyik különleges fogása. A fokhagymával tűzdelt libamell ízletes és szaftos, miközben a vajjal és fehérborral sütött libamell egyedi aromát kap. Ez a libahús recept nemcsak az ünnepi asztalokon, hanem egy különleges családi ebéd vagy vacsora alkalmával is megállja a helyét. A titok az, hogy a libamellet alacsony hőfokon sütjük, majd a végén magas hőmérsékleten pirítjuk, így a libabőr ropogós, a hús pedig omlós marad.

Tálalás:

A sült libamell hagyományosan hagymás tört burgonyával és párolt vörös káposztával tálalva a legfinomabb. Az ízek tökéletes harmóniát alkotnak: a szaftos libahús mellett a fűszeres burgonya és az enyhén édes-savanykás káposzta kiváló kiegészítők. Ha valami különlegesebbre vágysz, próbáld ki a libamellet rozmaringos sült burgonyával, vagy egy könnyedebb, mézes sült zöldségkörettel. A libasült tálalása előtt érdemes pihentetni a húst, hogy a pecsenyelé egyenletesen eloszoljon benne, és minden falat tökéletesen szaftos maradjon.

Ital ajánló a Bugaci tűzdelt libamell mellé:

Gyerekeknek:

  • Alma-Málna Gyümölcsital: Frissítő és egészséges választás, amely jól illik a libamell ízvilágához. Az alma és málna természetes édessége kiemeli a hús ízét, anélkül, hogy elvonná róla a figyelmet.
  • Citromos Gyömbérű Szörp: Házi készítésű, enyhén édesített szörp, ami friss citromléből és gyömbérből készül. Hűsítő és gyomorerősítő hatású, ami jól jöhet a gazdag étkezés mellé.
  • Szénsavas Ásványvíz: Egyszerű, mégis elegáns választás, ami segít tisztítani a szájat az ízek között és jól hidratál.

Felnőtteknek:

  • Száraz Fehérbor: Egy jó minőségű, száraz fehérbor, például egy Tokaji Furmint vagy egy Szürkebarát kiválóan kiegészíti a libamell ízét. A bor savassága és frissessége ellensúlyozza a hús zsírosságát.
  • Vörösbor, Könnyű Testtel: Bár a liba általában fehérborral harmonizál jobban, egy könnyed, gyümölcsös vörösbor, mint egy Villányi Pinot Noir, szintén jól illeszkedik a libamell mellé, különösen, ha vörös káposztával tálalják.
  • Alma Cider: Egy másik remek választás lehet a felnőtteknek egy jól lehűtött, száraz alma cider, ami a gyümölcsös jegyekkel finoman kiegészíti a sülteket, és egy különleges ízélményt nyújt.

Alternatív hozzávalók:

Ha nincs kéznél libamell, a recept elkészíthető kacsamellel vagy akár csirkemellel is, bár a libahús különleges zamatát egyik sem tudja teljesen visszaadni. A fokhagyma helyett használhatunk rozmaringot, kakukkfüvet vagy majoránnát, hogy a hús másfajta fűszeres ízvilágot kapjon. A fehérbor helyett választhatunk almalevet vagy húslevest, ha alkoholmentes változatot szeretnénk készíteni. A vaj helyett pedig használhatunk libazsírt, amely még gazdagabb és karakteresebb ízt ad a sült libamellnek.

Egészségügyi előnyök:

A libahús nemcsak finom, hanem tápanyagokban is gazdag. A libamell kiváló fehérjeforrás, amely segíti az izomépítést és a regenerációt. A libazsír bár magasabb zsírtartalmú, nagy arányban tartalmaz egészséges, egyszeresen telítetlen zsírsavakat, amelyek hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri egészség megőrzéséhez. A libahús jelentős vasforrás, ami segíti a vérképzést és az energiaszint fenntartását. A benne található B-vitaminok, különösen a B6 és B12 vitamin, támogatják az idegrendszer megfelelő működését és az anyagcserét.

Variációk:

A Bugaci tűzdelt libamell többféleképpen elkészíthető. A fokhagyma helyett vagy mellett használhatunk friss zöldfűszereket, mint például rozmaring, kakukkfű vagy majoránna, hogy egyedi fűszeres ízvilágot kapjunk. Ha pikánsabb libasültet szeretnénk, dörzsöljük be a húst borssal, pirospaprikával vagy mustárral. A fehérbor helyett kipróbálhatjuk vörösborral, ami mélyebb, karakteresebb ízt ad. Akik ropogósabb bőrű libamellet szeretnének, a sütés vége felé mézzel vagy balzsamecettel kenhetik meg, így enyhén karamellizált ízt kap.

Érdekességek:

A libasült évszázadok óta a magyar konyha egyik különleges fogása, amely különösen Szent Márton napján (november 11.) népszerű. A hagyomány szerint, aki Márton-napon libát eszik, az egész évben bőséget élvez. A Bugaci tűzdelt libamell elnevezése valószínűleg a Bugaci-puszta híres libatenyésztési hagyományaira utal, ahol a szabadon tartott libák húsa különösen zamatos és szaftos volt. A libazsírt régen nemcsak sütéshez, hanem gyógyító szerként is használták, például megfázás ellen mellkas bedörzsölésére. Érdekesség, hogy a libamellet már a középkori királyi lakomákon is kedvelték, és sokáig a tehetősebb rétegek ételének számított.

(össznézettség: 607, mai nézettség: 1 )
Tagged
5 from 1 vote (1 rating without comment)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése