Cseh fánk Cseh fánk

Cseh fánk

Fánk Tészták

Cseh fánk – A hagyományos édesség csodálatos íze

Cseh fánk recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 25 perc.

 Cseh fánk egy hagyományos cseh édesség, amelyet különféle ünnepek alkalmával szoktak fogyasztani. A Cseh fánkot a cseh konyha egyik legismertebb édességeként tartják számon, és több mint 150 éves története van.

Cseh fánk

Cseh fánk

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Cseh fánk.
5 Értékelés 1 szavazat
Előkészítés 10 perc
Sütés/főzés 15 perc
Teljes idő 25 perc
Fogás desszert
Konyha Magyar
Mennyiség 3
Kalória 517 kcal

Hozzávalók
  

Elkészítés
 

  • A tejet megmelegítjük, belemorzsoljuk az élesztöt, majd megkelesztjük.
  • Utána a liszthez adjuk, a tojások sárgájával, a porcukorral és a sóval együtt. Annyi langyos tejet adunk hozzá, hogy lágy tészta legyen, majd összegyúrjuk a tojások habjával.
  • Meleg helyen kelni hagyjuk, majd kinyújtjuk, és kiszaggatjuk.
  • Egy tükörtojássütőt felforrósítunk, a mélyedésekbe 1-1 mokkáskanál olajat teszünk, majd kisütjük benne a fánkokat.
  • Vaníliás cukorral meghintve és lekvárral tálaljuk.

Megjegyzés

Jó étvágyat a Cseh fánk-hoz!

Tápérték

Kalória: 517kcalSzénhidrát: 90gFehérje: 20gZsír: 8gTelített zsír: 2gTöbbszörösen telítetlen zsír: 2gEgyszeresen telítetlen zsír: 3gTrans Fat: 1gKoleszterin: 167mgNátrium: 82mgKálium: 276mgÉlelmi rost: 4gCukor: 11gVitamin A: 292IUVitamin C: 1mgKalcium: 79mgVas: 6mg
Keyword desszert, fánk
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Történet:

A cseh fánk, más néven „Kobliha”, sokkal több, mint egy egyszerű sütemény a cseh konyhában. A Farsangi időszakban, különösen Húshagyó kedden, ezek a fánkok az ünnepi asztal központi részét képezik. A kobliha hagyományosan lekvárral töltött és porcukorral meghintett, és gyakran a cseh karácsonyi és szilveszteri asztalokon is megtalálható.

Tálalás:

A cseh fánkot általában porcukorral meghintve, egy tányéron tálalják, gyakran lekvárral a közepén. Kávéval, tejjel vagy forró csokoládéval szolgálható fel reggelire vagy desszertként.

Alternatív Hozzávalók:

  • Ha szeretnél egy kicsit kísérletezni, próbáld ki a fánkot más töltelékekkel. A málna- vagy szilvalekvár helyett használhatsz vaníliakrémet vagy csokoládét.
  • Az élesztő helyett használhatsz sütőport is, de ez megváltoztathatja a fánk textúráját.
  • A cseh fánkot gluténmentes változatban is elkészítheted, ehhez használj gluténmentes lisztet. Ne feledd, hogy a gluténmentes tészták kezelése néha kicsit más, és lehet, hogy további folyadékra lesz szükséged.
  • Ha laktózérzékeny vagy, a tejet cserélheted mandulatejre vagy más növényi tejre.
  • Azok számára, akik diétáznak vagy figyelnek a kalóriabevitelükre, a porcukor helyett használhatnak édesítőszert, mint például a szteviát, bár ez befolyásolhatja az ízt és a textúrát.

Egészségügyi előnyök:

Bár a cseh fánk hagyományos formájában nem tekinthető egészséges édességnek a magas kalóriatartalma és a finomított cukor tartalma miatt, néhány módosítással egészségesebb változatot is elkészíthetsz. Például a finomított cukor helyett használhatsz természetes édesítőszert, mint a mézet vagy az agavé szirupot, a teljes kiőrlésű liszt pedig több rostot és tápanyagot tartalmaz, mint a fehér liszt. A tojások jó forrásai a fehérjének és a B-vitaminoknak.

Variációk:

A cseh fánkot számos módon variálhatod. Itt vannak néhány ötlet:

  1. Töltelék: A hagyományos lekvártól eltérően használhatsz vanília krémet, csokoládét, nutellát, vagy akár almát fahéjjal.
  2. Topping: A porcukor helyett díszítheted olvasztott csokoládéval, fondanttal, cukormentes porcukorral, vagy megszórhatod mandula darabokkal a tetejét.
  3. Ízesítés: A tésztához adhatsz egy kis reszelt citromhéjat vagy narancshéjat, ami friss és citrusos ízt ad.

Érdekességek:

  1. A cseh fánkot gyakran fogyasztják a Farsang idején Csehországban, különösen Húshagyó kedden, amit „kobliha” napnak is neveznek.
  2. Csehországban egyes helyeken még mindig fennmaradt a hagyomány, hogy ha valaki nem eszik fánkot Húshagyó kedden, az egész évben szerencsétlen lesz.
  3. A fánk valójában Németországból származik, ahol „Berliner Pfannkuchen”-nak hívják, és szintén nagyon népszerű Húshagyó kedden.
  4. A fánk története sokkal régebbre nyúlik vissza, mint gondolnánk. Az első említéseket már az ókori Rómából találhatunk, ahol „globuli” néven ismerték, és mézzel édesítették.
(össznézettség: 271, mai nézettség: 1 )
Tagged

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése