Diós-mákos bejgli – Hagyományos karácsonyi édesség
Diós-mákos bejgli recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 80 perc.
A Diós-mákos bejgli egy olyan hagyományos karácsonyi édesség, amely Magyarországon különösen népszerű. Az édes és diós ízű töltelékkel megtöltött tekercs tésztából készül, amelyet a karácsonyi ünnepkörhöz kötődően szokás elkészíteni. Együtt fogyasztják a családok az ünnepi asztalnál, és a receptek általában generációkon keresztül szállnak szájról-szájra.
Diós-mákos bejgli
Hozzávalók
a tésztához (2 rúd bejglihez):
Elkészítés
- A tésztához 2 dl langyos tejben feloldjuk a porcukrot, majd az élesztőt felfuttatjuk benne. A lisztet tálba szitáljuk, a margarint felolvasztjuk. A liszthez először az élesztős tejet és a 2 tojássárgáját keverjük hozzá, majd a margarint és a csipet sót, illetve a reszelt citromhéjat. A tésztát jól összedolgozzuk: viszonylag kemény, rugalmas tésztát kell kapnunk. Meleg helyen pihentetjük, ameddig elkészítjük a töltelékeket.
- A darált diót és mákot külön tálba rakjuk, és összekeverjük 10-10 dkg kristálycukorral és 1-1 dl tej jel. Az 1 csomag vaníliás cukrot szintén kétfelé osztjuk, és a töltelékekhez keverjük. Ha szeretjük, keverhetünk közé mazsolát és reszelt citromhéjat is.
- A tésztát 2 részre osztjuk, és gáztepsi méretű téglalapokat nyújtunk belőle. A tölteléket kb. 1 cm vastagságban eloszlatjuk a tészta teljes felületén, majd óvatosan feltekerjük.
- A két rudat a tepsibe helyezzük, figyelve arra, hogy sütés közben még kelnek. A bejglik tetejét megkenjük az 1 tojás sárgájával, amihez 1 kanál tej et is keverhetünk, hogy még szebb színe legyen. 200°C fokos sütőben kb. 50 perc alatt szép aranybarnára sütjük.
Megjegyzés
Nutrition
KÖRNYEZETVÉDELMI INFORMÁCIÓK
Történet:
A bejgli eredete Közép-Európában, különösen Magyarországon és környező országokban található, ahol hosszú ideig szerves részét képezte a karácsonyi ünnepi asztalnak. A szó a német „beugen” (hajlítani, görbíteni) igéből származik, ami a tészta feltekercselésére utal. Az édesség azonban nem csak karácsonykor népszerű, hanem húsvétkor és más ünnepi alkalmakkor is gyakran elkészítik.
Tálalás:
A diós-mákos bejgli hagyományosan szeletelve kerül az asztalra, gyakran más ünnepi sütemények és édességek társaságában. Néhányan porcukorral hintik meg a tetejét, de ez nem kötelező. Kiváló desszertként, de akár reggelire is fogyasztható egy csésze forró kávé vagy tea mellett.
Alternatív hozzávalók:
- Ha dió allergiád van, próbálkozz mandulával vagy pisztáciával a dió helyett. Mindkettő finom alternatívát nyújt, bár a végeredmény íze kicsit más lesz.
- Helyettesítheted a mákot szezámmaggal vagy chia maggal, ha alternatívát keresel, vagy nem szereted a mákot.
- Ha szeretnéd csökkenteni a cukor mennyiségét, használhatsz helyette édesítőszert, például steviát. De ügyelj arra, hogy az édesítőszerek intenzívebb édességet adhatnak, így kevesebb mennyiségre lehet szükség.
- Azok számára, akik tejtől mentes étrendet követnek, cseréljék ki a tejet növényi alapú alternatívával, például mandula-, zab-, vagy szójatejjel.
Egészségügyi előnyök:
- Dió: A dió gazdag omega-3 zsírsavakban, amelyek jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre. Emellett magas a rost- és fehérjetartalma, amely elősegíti a jó emésztést és a jóllakottság érzetét.
- Mák: A mák gazdag kalciumban és foszforban, amelyek fontosak a csontok egészségéhez. Továbbá kismértékben vasat és cinket is tartalmaz, amelyek elősegítik a vörösvérsejt-képződést és az immunrendszer egészséges működését.
Variációk:
- Diós-mákos bejgli csokoládéval: A diós-mákos töltelékhez adjunk hozzá egy kis olvasztott csokoládét a töltelékbe, ez extra gazdagságot és édességet ad a bejglihez.
- A bejgli szárított gyümölcsökkel: A mazsola helyett használhatunk más szárított gyümölcsöket, például szárított cseresznyét, áfonyát vagy apróra vágott szárított sárgabarackot.
- Diós-mákos bejgli pálinkával: A töltelékhez adjunk hozzá egy kis pálinkát (pl. szilvapálinka) a töltelékhez, ez intenzívebb és különleges ízt ad a bejglihez.
Érdekességek:
- Bár a bejgli népszerű karácsonyi sütemény Magyarországon, eredetileg a zsidó Pesach ünnephez kapcsolódik, ahol az élesztő nélküli tészta szimbolizálja a zsidók sietős exodusát Egyiptomból.
- A mákos és diós töltelékkel készülő bejgli a legismertebb, de sok más változata is létezik, például gesztenyés, meggyes, vagy akár túrós bejgli is.
- A bejgli népszerűsége nem csak Magyarországon és a közép-európai régióban terjedt el, de a magyar diaszpóra révén számos más országban is, így például Kanadában és Ausztráliában is népszerű karácsonyi édesség.