Fecskefészek étel: Egy ízletes kaland a konyhában
Fecskefészek recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 40 perc.
A Fecskefészek egy különleges és izgalmas fogás, amely egyedülálló ízvilággal és látványossággal ejti rabul a kóstolók szívét.
Fecskefészek
Hozzávalók
- 80 dkg sertéskaraj,
- 13 dkg medvehagyma
- 2 db tojás főtt
- olaj
- só
- fekete bors
- 2 db tojás
- liszt
- zsemlemorzsa
a sütéshez:
- olaj
Elkészítés
- A húsból 4 egyforma nagyságú zsebes szeletet vágok, hogy tölteni tudjam. Mindegyik második szeletnél vágom végig.
- A medvehagymát megmosom, leszárazom és utána kb: fél cm- s csíkokra vágom fel.
- Egy serpenyőben olajat melegítek és a medvehagymát belerakom és állandóan kevergetve kicsit megpirítom.Ez kb: 1-1.5 perc.
- Közben kissé sózom és borsozom.
- Míg ezeket csinálom a tojás megfő.
- A szeleteket megtöltöm: a medvehagymát elosztom 4 felé és a húsokba rakom, arra teszem rá a félbe vágott főtt tojásokat is.
- Ha kell a húst megtűzöm.
- Ezután szokásos módon bepanírozom és forró olajban kisütöm.
- Félbe vágva tetszőleges körettel lehet tálalni.
Megjegyzés
Tápérték
Történet:
A fecskefészek neve a forma miatt adódik, mert a becsomagolt tojás a húsba, mint a tojás a fecskefészekbe, azért hívják így. Ez a magyaros étel a szegényebb vidéki konyhákban alakult ki, ahol a kreativitásnak nagy szerepe volt a kevésbé minőségi alapanyagok felhasználásában. A húst klopfolták, hogy könnyebben emészthető legyen, a tojás pedig plusz fehérje forrásként szolgált. Ma már sokan készítenek variációkat erre a receptre, különböző töltelékekkel.
Tálalás:
Tálaláskor a friss zöldségek és a fehér kenyér mellett adhatunk hozzá valamilyen könnyű köretet is, mint például burgonyapürét vagy rizst. Sőt, akár egy ízletes savanyúság is remekül kiegészítheti.
Alternatív hozzávalók:
Az eredeti recept tovább variálható is. Ha valaki nem szereti a medvehagymát, akkor helyettesítheti petrezselyemmel vagy más friss fűszernövénnyel.
A tojás helyett sajttal is lehet próbálkozni. Ebben az esetben a szeletelt sajtot helyezzük a hús közepére, a hús feltekerése után pedig járjunk el ugyanúgy, mint a tojásos verzió esetén.
Ha a vegetáriánus vendégeinket is szeretnénk kiszolgálni, akkor a húst helyettesíthetjük padlizsánnal vagy cukkinivel. Ezeket a zöldségeket szeleteljük vékonyra, sózzuk, borsozzuk, majd tegyük rájuk a medvehagymát és a tojást (vagy sajtot), majd tekerjük fel őket. A továbbiakban ugyanúgy járjunk el, mint a húsos verzió esetén.
Egészségügyi előnyök:
A fecskefészek hús alapú étel, így nagy mennyiségű fehérjét tartalmaz, ami fontos az izomépítéshez és az immunrendszer működéséhez. A benne lévő tojás további fehérjét és számos fontos vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, például B-vitaminokat és szelént.
A medvehagyma szintén rendkívül egészséges hozzávaló, mivel antibakteriális hatással rendelkezik, és jó forrása az A és C vitaminoknak. Emellett a magas rosttartalmú zöldségek, mint például a zöldsaláta és a paradicsom, amikkel a fecskefészket tálaljuk, segítenek az emésztésben.
Variációk:
A fecskefészek számos variációban elkészíthető. Helyettesítheti a húst marhahússal vagy csirkemellel, vagy akár halszeletekkel is. A medvehagymát cserélheti más fűszernövényekre, mint például a bazsalikom vagy a petrezselyem. A tojást kicserélheti kemény sajtra, ami olvad és krémes lesz a sütés során.
Érdekességek:
A fecskefészek eredetileg a szegényebb vidéki konyhában alakult ki, ahol a kreativitásnak nagy szerepe volt a kevésbé minőségi alapanyagok felhasználásában. Az ételek formájának és nevének kreatív kialakítása segített érdekessé tenni az egyszerűbb ételeket. A fecskefészek név valószínűleg az étel formájából adódik, a becsomagolt tojás a húsba emlékeztet a fészekben lévő tojásokra.