Feta sajtos cukkini fasírt – A finom fogás
Feta sajtos cukkini fasírt recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 30 perc.
A Feta sajtos cukkini fasírt egy olyan étel, ami a zöldségek és sajtok szerelmeseinek kedvence lesz. Ez a finom fogás a görög feta sajt és a friss cukkini tökéletes párosításával nyűgöz le minket.
Feta sajtos cukkini fasírt
Hozzávalók
- 2 db cukkini meghámozva, lereszelve,
- 10 dkg feta sajt lereszelve
- 1 evőkanál snidling aprított
- 1 szél zöldhagyma
- 1 evőkanál petrezselyemzöld
- só
- fekete bors őrölt
- zsemlemorzsa
- 1 db tojás
a sütéshez:
- olaj
Elkészítés
- A lereszelt cukkinit megsózzuk és kb. 15 percre félrerakjuk.
- Utána kicsavarjuk és a tojással, a feta sajttal, az aprított hagymával és az apróra vágott zöldpetrezselyemmel egy tálban összekeverjük. Annyi zsemlemorzsát adunk hozzá amennyitől jól formázható massza lesz.
- Gombócokat formázunk belőle, zsemlemorzsába forgatjuk majd forró olajban kisütjük.
- Fokhagymás feta szósszal és párolt rizzsel fogyasztottuk a cukkini fasírtot. S
Megjegyzés
Tápérték
Történet:
A Feta sajtos cukkini fasírt egy kis faluban, a magyar vidék szívében született. Egy öregasszony, Mariska néni, mindig a legjobb zöldségeket termesztette kertjében. Egy nyári napon, amikor a cukkinik éppen bőséggel termettek, és egy sajtkereskedő éppen friss fetával járt a faluban, Mariska néni úgy döntött, hogy kipróbál valami újat. Ebből született meg ez a rendkívül ízletes és laktató étel, amely azóta is hódít a magyar konyhákban.
Tálalás:
A fasírtokat legjobb friss, ropogós zöldsalátával tálalni, amelyet pár csepp citromlével, olívaolajjal, sóval és borssal ízesítettünk. Mellé kínáljunk egy pohár hideg fehérborral vagy rozmaringos limonádéval. A fasírtokat tegyük egy fa tálra, és szórjuk meg friss petrezselyemmel és egy kevés sóval.
Alternatív hozzávalók:
- Ha nincs otthon feta sajt, használhatunk más, jól olvadó sajtot is, mint például mozzarella vagy trappista.
- A snidling helyett használhatunk friss metélőhagymát vagy akár fokhagymát is egy karakteresebb ízért.
- A zsemlemorzsa helyett használhatunk zabpelyhet vagy kukoricadarát, ha valamilyen diétát követünk vagy gluténmentes étrendet preferálunk.
- A tojás helyett, ha vegán változatot szeretnénk, használhatunk 1 evőkanál lenmagot, amit 2 evőkanál vízben áztatunk 15 percig. Ezzel is jól összetartja a fasírtot.
Egészségügyi előnyök:
- Cukkini: Gazdag rostokban és vízben, alacsony kalóriatartalmú. A cukkini támogatja az egészséges emésztést és segít a fogyásban. A benne lévő antioxidánsok, mint a C-vitamin és a béta-karotin, védelmet nyújtanak a szabad gyökök ellen.
- Feta sajt: Bár tartalmaz telített zsírokat, mértékkel fogyasztva jó forrása a fehérjének és kalciumnak. Kisebb mennyiségben tartalmaz laktózt, így egyes laktózérzékenyek könnyebben emésztik.
- Zöldfűszerek (snidling, petrezselyem, zöldhagyma): Ezek a fűszernövények nem csak ízletesek, de tele vannak antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal. A petrezselyem kiváló C- és K-vitamin forrás.
Variációk:
- Gluténmentes: A zsemlemorzsát cseréljük ki rizslisztre vagy kukoricadarára.
- Vegán: A fetát cseréljük ki vegán sajtra és a tojást lenmag- vagy chiamag-„tojásra”.
- Húsos: A fasírtba keverhetünk darált húst (pl. pulyka vagy csirke) egy húsosabb változatért.
Érdekességek:
- A feta sajt eredetileg Görögországban keletkezett, és tradicionálisan juh- vagy kecsketejből készül. Ma már a világ számos részén készítik, különféle variációkban.
- A cukkini valójában a tökfélék családjába tartozik, és technikailag gyümölcs, bár zöldségként kezelik a konyhában.
- Az emberek gyakran meglepődnek, amikor megtudják, hogy a cukkini virág is ehető! Frissítő salátákban használják, vagy akár megtöltve és kisütve is fogyasztják.