Feta Feta sajt

Feta

Húsételek

Feta – A Görög Gasztronómia Királynője

Feta, a görög konyha egyik legnépszerűbb és legismertebb sajtja, napjainkban már a világ minden táján elérhető. De mi teszi ezt a különleges sajtot olyan egyedivé és szerethetővé? Milyen változatosan használhatjuk fel a mindennapjainkban? És hogyan készül az eredeti recept alapján?

Mi a feta sajt?

A görög konyha egyik alapja, amelyet elsősorban juh- vagy kecsketejből készítenek. Az eredeti sajt természetesen Görögországban található, ahol a sajt készítésének hagyománya több ezer évre nyúlik vissza. Az Európai Unió 2002-ben oltalmi jogot adott ennek a sajtnak, ami azt jelenti, hogy az eredeti görög feta sajtnak meg kell felelnie bizonyos szigorú követelményeknek. Ilyen például az, hogy legalább 70% juhtejből és legfeljebb 30% kecsketejből készüljön, valamint a sajt készítése során kizárólag természetes anyagokat használjanak.

Hogyan készül?

A feta sajt készítésének folyamata több lépésből áll. Elsőként a juh- és kecsketejet összekeverik, majd hozzáadnak egy kis tejsavó oltót, amely megindítja a tej megalvadását. Ezután az alvadékot óvatosan kiválasztják, és szűrőzacskókba helyezik, hogy a felesleges savó eltávolítható legyen.

Ezt követően a sajt formákba kerül, ahol további savó távozik belőle. A sajtot ezután sóoldatban áztatják több órán keresztül, amely segít megőrizni a sajt frissességét és ízét, valamint elősegíti a sajt érését. A sajt érési ideje legalább két hónap, de van olyan, ami akár több évig is érlelődik.

Tápértéke és egészségügyi előnyei

A sajt nem csak finom, de tápláló is. Gazdag kalciumban, foszforban, B-vitaminokban és jó minőségű fehérjében. Alacsony zsírtartalma miatt diétázók számára is ideális választás lehet. Fontos azonban odafigyelni a sótartalomra, hiszen a feta sajt magas sótartalma miatt mértékkel kell fogyasztani.

Az egészséges táplálkozás szempontjából a feta sajt kiváló kiegészítő lehet, hiszen elősegíti a csontok és a fogak egészségét, támogatja az immunrendszert és az idegrendszer működését.

Milyen ételkészítési lehetőségek vannak a feta sajttal?

Sokoldalúsága miatt számos ételben megjelenik. Nézzünk néhány példát, melyekben a feta sajt remekül kibontakoztathatja zamatait:

  1. Görög saláta: A feta sajt egyik legismertebb felhasználási módja a klasszikus görög saláta, amelyben a sajt kiválóan harmonizál a paradicsommal, uborkával, olívabogyóval és a friss zöldpaprikával. Mindezt egy finom öntettel, amelyben az olívaolaj, az oregánó és a citromlé dominál, tökéletesíti az ízvilágot.
  2. Feta sajtos pita: A görög pita egy másik remek fogás, amelyben a sajt érvényesülhet. A sajt, spenót és tojás keverékéből készült töltelékkel megtöltött pita ropogós, laktató és ízletes étel.
  3. Feta sajtos tésztaételek: Tésztákkal is kiválóan harmonizál. Próbálja ki a feta sajtot pestoval, spenóttal vagy akár paradicsomszószban, és garantáltan új ízélményekben lehet része.
  4. Grillezett feta sajt: Grillezve is nagyon finom, amikor a sajt kívül ropogós, belül pedig krémes lesz. Grillrácsra helyezve, alufóliába csomagolva vagy akár egy grilltálca segítségével elkészíthetjük ezt a különleges fogást.

Hogyan válasszunk jó minőségű feta sajtot?

A jó minőségű kiválasztásánál több szempontot is figyelembe kell venni. Elsőként ügyeljünk arra, hogy a sajt eredetileg Görögországból származzon, és az előírt követelményeknek megfelelően készüljön. Fontos továbbá, hogy a sajt állaga kellően krémes legyen,de ne legyen túlságosan morzsás. A jó minőségű feta sajt színe fehér, és nincsenek rajta sárgás vagy barnás elszíneződések.

Amikor feta sajtot vásárolunk, figyeljünk a csomagolásra is. A sajtot legjobb, ha sóoldatban árulják, ugyanis így marad friss és nedves a legtovább. Az áttetsző csomagolás lehetővé teszi, hogy lássuk a sajt állagát és színét, valamint ellenőrizni tudjuk, hogy nincsenek-e rajta penészgombák vagy egyéb elszíneződések.

Hogyan tároljuk a feta sajtot?

Tárolása során néhány dolgot érdemes szem előtt tartani. A sajt hűtőben, legfeljebb 4-6 °C-on tárolandó, hogy minél tovább megőrizze frissességét és állagát. A sóoldatban árult feta sajt esetében ügyeljünk arra, hogy a sajt mindig teljesen ellepje az oldat, így megőrizve nedvességtartalmát és ízét.

Ha már nincs eredeti csomagolásában, akkor egy zárható edénybe helyezzük, és öntsünk rá annyi sóoldatot, hogy ellepje a sajtot. A sóoldat elkészítéséhez keverjünk össze 1 liter vizet 50 gramm sóval. A feta sajt így akár több hétig is eltartható a hűtőben.

(össznézettség: 352, mai nézettség: 1 )
Tagged

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük