Húskenyér – Egy finom és szaftos húsfalatokból álló, különleges kenyeret formázó étel, amelyet akár hidegen is fogyaszthatunk!
Húskenyér recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 75 perc.
A húskenyér egy olyan étel, amelyet Magyarországon és a környező országokban gyakran fogyasztanak. A húskenyér alapvetően egy húsfalatokból álló étel, amelyet különleges módon formáznak kenyér alakúra. A húsfalatokat általában darált húsokból készítik, amelyekhez zsemlemorzsa, tojás, tejföl és fűszerek hozzáadásával állítják össze. Az ízesítés változatos lehet, a fűszerek mellett hagymát, fokhagymát vagy zöldfűszereket is hozzáadnak a húsmasszához. A húskenyér egyszerű és gyorsan elkészíthető, és nagyszerű étel lehet akár hidegen is, a következő napon.
Húskenyér
Hozzávalók
- 1 evőkanál margarin
- 10 szelet gépsonka
- 60 dkg csirkehús darált
- 10 dkg bacon
- 2 dl tejszín
- 2 db tojásfehérje
- só
- fekete bors őrölt
- petrezselyemzöld
- 5 db tojás főtt
Elkészítés
- Egy őzgerincformát kikentem a margarinnal, majd kibéleltem a sonkaszeletekkel.
- A tarját aprítógépben összezúztam, majd hozzáadtam a tejszínt és tojásfehérjét.
- Sóval, őrölt borssal ízesítettem majd hozzáadtam az apróra vágott petrezselyemzöldet.
- A massza felét óvatosan a formába öntöttem. Ráhelyeztem a főtt tojásokat, (csak a felébe, a másik fele tojás nélkül készült) majd ráöntöttem a massza másik felét és befedtem a lelógó sonka szeletekkel
- 180°C fokos sütőben sütöttem.
- Teljesen kihűtve, és vékonyan szeleteltem.
Megjegyzés
Tápérték
Történet:
A húskenyér, bár sokan azt gondolják, hogy tipikusan svéd étel, valójában számos európai országban népszerű, különböző változatokban. A svéd változatban azonban néhány különleges hozzávaló és elkészítési mód jellemző. A svéd húskenyér eredetéről sok legenda kering, de az egyik legismertebb történet szerint egy svéd háziasszony találta ki a 19. században, amikor megpróbálta a maradék húsokat és szalonnát egy ízletes, egyszerű ételben felhasználni. Az étel azóta nemcsak Svédországban vált híressé, hanem szerte a világon is.
Tálalás:
A húskenyér általában szeletekre vágva kerül tálalásra. Az ideális tálaláshoz kínálj hozzá egy szelet friss, ropogós kenyérrel vagy bagettel, esetleg egy kis savanyúsággal, mint pl. uborka vagy eperlekvár. A svédek gyakran kínálnak mellé lingonberry lekvárt is. Egy friss, zöldsalátával és egy pohár vörösborral kiegészítve a húskenyér igazán ízletes étel lehet.
Alternatív hozzávalók:
Ha variálni szeretnéd az alapreceptet, vagy nem állnak rendelkezésedre az összetevők, íme néhány alternatíva:
- Hús: A csirkehúst helyettesítheted darált marhahússal, sertéshússal vagy akár darált pulykahússal.
- Bacon: A bacon kihagyható, de ha szereted a füstös ízeket, használj füstölt sonkát vagy füstölt kolbászt helyette.
- Tejszín: A tejszín helyett használj joghurtot vagy tejfölt az állag és az íz lágyításához.
- Tojás: Ha nincsenek főtt tojásaid, növeld a tojásfehérjék mennyiségét vagy használj egész tojásokat.
- Gépsonka: A gépsonkát helyettesítheted sima sonkaszeletekkel vagy akár szalonnával.
- Fűszerezés: Bátran adj hozzá más fűszereket is, mint például fokhagymát, hagymát, majoránnát vagy akár chilit az íz fokozásához.
Egészségügyi előnyök:
- Feherjetartalom: A darált hús és a tojás kiváló fehérjeforrás, amely fontos az izmok építéséhez és fenntartásához.
- Vas: A hús vasat tartalmaz, amely segít a vörösvérsejt-képződésben és az oxigén szállításában a testben.
- B-vitaminok: A hús, különösen a vörös hús, jó forrása a B12-vitaminnak és más B-vitaminoknak, amelyek segítenek az energiaszint fenntartásában és a normál idegrendszer működésében.
Variációk:
- Vegetáriánus Húskenyér: Használj lencsét, gabonákat vagy tofu-t a hús helyett. Az ízesítéshez adj hozzá több fűszert és zöldséget.
- Halas változat: Használj darált halat (például lazacot vagy tonhalat) a hús helyett, és szerecsendióval, citromhéjjal vagy kaporral ízesítsd.
- Közel-Keleti ízesítés: Adj hozzá fűszereket, mint a koriander, a római kömény és a kurkuma. Szolgáld fel tahini mártogatóssal vagy joghurtos szósszal.
Érdekességek:
- Népszerűség a világban: Bár a húskenyér eredetileg Európából származik, számos kultúrában találunk hasonló ételeket. Például a „meatloaf” az Egyesült Államokban vagy a „klopsiki” Lengyelországban.
- Régészeti leletek: Bizonyítékok vannak arra, hogy a húskenyérhez hasonló ételeket az ókori Rómában is készítettek. Egy 5. századi szakácskönyvben, az „Apicius”-ban található receptek hasonló ételekhez.
- Különféle nevek: Számos országban különböző neveken ismert. Például Németországban „Fleischkäse” vagy „Leberkäse”, míg Franciaországban „pâté de viande”.