Karácsonyi Diós Élmény – Ünnepi örömök az asztalon
Karácsonyi dió recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 60 perc.
Merülj el a karácsonyi hangulatban ezzel a lenyűgöző és ízletes diós sütemény recepttel! A puha tésztában és a zamatos diótöltelékben rejlő ízorgia tökéletesen megkoronázza a családi ünnepeket, és garantáltan mindenki kedvencévé válik. A karácsonyi diós sütemény nem csak finom, hanem a szeretet és összetartozás szimbóluma is az ünnepi asztalon.
Karácsonyi dió
Hozzávalók
a tésztához:
Elkészítés
- A diót ledaráljuk, majd száraz hozzávalókat a liszt, porcukor, só, sütőpor, darált dió, reszelt citromhéj egy tálban összekeverjük, amit összemorzsolunk a hideg vajjal. Hozzáadjuk a tojássárgáját és a vanília kivonatot, majd gyors mozdulatokkal egy szép egynemű tésztát gyúrunk, amit legalább egy órácskát pihentetünk hűtőben.
- A sütés megkezdése előtt a diócska formákat konyhai ecsettel kiolajozzuk, majd minden formába egy-egy kis gombóc tésztát nyomunk, majd a formákat egy sütőlemezre sorakoztatjuk és előmelegített sütőben kb. 175°C-on 12-15 perc alatt aranybarnára sütjük őket .
- Megvárjuk, hogy a sütik a formában kihűljenek és egyszerűen csak kifordítjuk a kész sütit a formából.
- A krémhez a darált diót éppen csak annyi tejjel összekeverjük, hogy ellepje, majd kis fokozaton 1-2 perc alatt felfőzzük azt. A puha vajat alaposan kihabosítjuk a porcukorral, hozzákeverjük a diós alapot, majd meglocsoljuk a rummal, illetve egy kis vanília aromával.
- Végül simára keverjük a krémet ami egyébként nem lesz sok, de bőven elég lesz a diók összeragasztásához, amit sima csőrös habzsákba szedünk és összeragasztjuk vele a diócskákat .
- A kész sütemény legalább egy napig hagyjuk zárt dobozban, hűtőszekrényben puhulni, majd tálalás előtt hintsük meg vaníliás porcukorral!
Jegyzetek
Kalória
Gyakran ismételt kérdések a Karácsonyi dió recepthez:
A Karácsonyi dió egy hagyományos magyar desszert, amely diót, vaníliát, és citromhéjat tartalmazó tésztából és krémből áll.
A recept darált diót igényel, amely lehet akár sima dió vagy pirított dió az intenzívebb ízért.
Igen, a süteményt előre el lehet készíteni és hűtőszekrényben tárolni. Sőt, egy napig pihentetve a ízek jobban összeérnek.
Az előmelegített sütőben, körülbelül 175°C-on kell sütni a tésztát 12-15 percig, vagy amíg aranybarna nem lesz.
A süteményt zárt dobozban, hűtőszekrényben tárolja, hogy friss és puha maradjon.
Ha a tészta túl száraz, adjon hozzá egy kevés tejet vagy vizet. Ha túl ragacsos, kevés lisztet szórhat rá.
A sütemény édessége mérsékelt, a porcukor és a dió édes ízétől függ. Az édesség szintjét a cukor mennyiségének módosításával állíthatja be.
Egy „csipet só” kis mennyiségű sót jelent, amely segít kiemelni a desszert ízeit.
A recept saját diós krémet javasol, amely diót, vajat, tejet, cukrot, rumot és vanília aromát tartalmaz.
Speciális diócska formákat ajánlott használni, de más kis süteményformák is megfelelnek.
Történet:
A Karácsonyi dió a magyar konyha egyik kevésbé ismert, de annál különlegesebb édessége. A története több száz évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor a magyar családok téli ünnepeik során a természetben fellelhető alapanyagokból készítették el ünnepi ételeiket. A dió, mely az egyik legősibb növényünk és édesítőszerként használt méz vagy cukor kombinációjából született ez a finom sütemény. Az évek során természetesen a recept változott, finomodott, és ma már sokféle változatát ismerjük.
Tálalás:
A Karácsonyi diókat díszes tálra vagy kistányérokra rendezhetjük. Mellé tehetünk egy kis tejszínhabot, vagy egy gombóc fahéjas vagy vaníliás fagylaltot. A tálaláshoz használhatunk friss mentaleveleket vagy narancshéj spirált a díszítéshez, melyek még ünnepibbé teszik a süteményt.
Ital ajánló a Karácsonyi dió mellé:
Gyerekeknek:
- Forró Csokoládé: Krémes, meleg, és tökéletes a hideg időben. Gyerekek kedvence.
- Gyümölcsös Teapunch: Gyümölcsteából, friss gyümölcsdarabokkal és mézzel. Üdítő és egészséges.
- Alma- vagy Körtelé: Frissen facsart gyümölcslevek, amelyek jól harmonizálnak a diós ízekkel.
- Vanília Milkshake: Hideg, krémes, vaníliás ízű, ami jól kiegészíti a desszert diós ízét.
Felnőtteknek:
- Tokaji Bor: A magyar Tokaji édes borok remekül kiegészítik a desszert ízeit.
- Kávé: Egy erős, fekete kávé, amely ellensúlyozza a desszert édességét.
- Diólikőr: Dió ízű likőr, amely kiemeli a desszert diós jegyeit.
- Krémes Vanília Martini: Egy könnyű, vaníliás koktél, ami jól illik a desszert aromájához.
Alternatív hozzávalók:
- Mogyoró: Ha valaki nem rajong a dióért vagy allergiás rá, a tésztához és a krémhez használt darált diót helyettesítheti mogyoróval.
- Agavé szirup vagy méz: Ha valaki természetesebb édesítőszert szeretne használni, a porcukor helyettesíthető mézzel vagy agavé sziruppal.
- Narancshéj: A citromhéj helyett használhatunk narancshéjat is, ami egy kicsit édesebb és karácsonyibb ízt ad a süteménynek.
- Kakaópor: Aki szereti a csokoládés ízvilágot, néhány evőkanál kakaóporral gazdagíthatja a tésztát, így egy diós-csokoládés változatot kap.
- Tejszínes krém: A krémet gazdagíthatjuk néhány evőkanál tejszínnel, így lágyabb és krémesebb állagú lesz.
Egészségügyi előnyök:
- Dió: A dióban található omega-3 zsírsavak hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez, továbbá antioxidánsokat és E-vitamint is tartalmaznak, amelyek támogatják a sejtek egészségét.
- Citromhéj: A citromhéj C-vitamint tartalmaz, ami támogatja az immunrendszert. Ezen kívül flavonoidokat is tartalmaz, melyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek.
- Tej: Kalcium- és D-vitamin-forrás, melyek fontosak a csontok egészségének megőrzéséhez.
Variációk:
- Karácsonyi dió csokoládéba mártva: Miután elkészítettük a diós süteményt és hűlni hagytuk, mártsuk bele olvasztott ét- vagy tejcsokoládéba, majd hűtsük újra, hogy a csokoládé megdermedjen rajta.
- Karácsonyi dió mákos változata: A dió helyett használjunk darált mákot a tésztában és a krémben is.
- Karácsonyi dió mazsolával: A tésztájához adjunk hozzá apróra vágott mazsolát az extra édességért és textúráért.
Érdekességek:
- Népi hagyományok: A dió a magyar népi hagyományokban nemcsak ételként, de varázseszközként is funkcionált. Sok helyen a dióval védekeztek a rossz szellemek ellen, vagy az év jóslására használták.
- Diófa: A diófa az egyik legrégebbi termesztett fa Magyarországon. A diófa nemcsak gyümölcsét adja, de az ágait, levelét és kérgeit is gyógyászati célokra használták a népi gyógyászatban.
- Kézműves ajándék: A Karácsonyi dió nagyon népszerű volt kézműves ajándékként a karácsonyi ünnepek alkalmával, különösen azokban a régiókban, ahol a diótermesztés hagyományos volt.