Varázslatos mákos-szilvalekváros kalács a magyar konyhából
Mákos-szilvalekváros ostoros kalács recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 50 perc.
Szembe jönnek a hideg reggelek, a lombos fák színesednek, és valahol a levegőben egy régi, ismerős illat terjeng. Ilyenkor eszünkbe jutnak a nagymama konyhájának titkai, azok a finomságok, melyekkel gyerekkorunk délutánjait édesítette meg. Egy ilyen titok a mákos-szilvalekváros ostoros kalács, mely nem csak ízében, hanem elkészítésében is az összetartozást, a szeretetet idézi. Fedezzük fel együtt ezt a tradicionális magyar desszertet, amely nem csak a lelkünket, de a gyomrunkat is melegíti a hidegebb napokon!
Mákos-szilvalekváros ostoros kalács
Hozzávalók
a tésztához:
- 15 dkg liszt
- 15 dkg rétesliszt
- 1/2 csomag élesztő 7 g -os
- 1 db tojássárgája
- 3 dkg cukor
- 3 cl olaj
- citromhéj reszelt
- 1 csipet só
- 2 dl tej langyos
a töltelékhez:
- 12 dkg szilvalekvár
- 6 dkg mák darált
- 1 dkg porcukor
- 1/2 csomag vaníliás cukor
a kenéshez:
- 1 db tojássárgája
- tej kevés
Elkészítés
- A langyos tejbe morzsoljuk bele az élesztőt, adjunk hozzá egy kiskanál cukrot, keverjük el, és hagyjuk felfutni.
- Egy tálba szitáljuk a lisztet és a réteslisztet. Keverjük hozzá a cukrot, a sót, és csináljunk egy kis mélyedést a közepén.
- Az élesztős tejet öntsük a mélyedésbe, adjuk hozzá a tojássárgáját, olajat és a reszelt citromhéjat.
- Kézzel vagy dagasztógéppel dolgozzuk össze a tésztát, amíg sima és rugalmas nem lesz. Fedjük le egy tiszta konyharuhával, és hagyjuk kelni meleg helyen kb. 1 órát.
- Egy tálban keverjük össze a szilvalekvárt, a darált mákot, porcukrot és a vaníliás cukrot.
- Miután a tészta megkelt, gyúrjuk át röviden, és oszlasszuk 3 egyenlő részre.
- Mindhárom tésztadarabot nyújtsuk ki téglalap formájúra, majd kenjük meg a mákos-szilvalekváros töltelékkel.
- Tekergessük fel a tésztát hosszirányban, majd fonjuk össze a két rudat. A végén csomózzuk össze.
- Helyezzük a kalácsot sütőpapírral bélelt tepsire, kenjük meg a tojássárgájával elkevert tejjel.
- Előmelegített sütőben, 180°C-on süssük aranybarnára kb. 30 perc alatt.
Megjegyzés
Tápérték
Történet:
A mákos-szilvalekváros ostoros kalácsnak mélyen gyökerező története van a magyar konyhában. Sok család asztalán ott lapult ez a finomság, főleg a hidegebb hónapokban. A mák és a szilva a magyar földeken már évszázadok óta terem, így nem meglepő, hogy találkozásuk a konyhában is elkerülhetetlen volt. A kalácsot hozzáértő kezek formálták és sütötték generációkon keresztül, és minden háznál másképpen készült el. De annak ellenére, hogy minden családnak megvolt a maga kis „titka”, a kalács központi elemei, a mák és a szilva, mindig változatlanok maradtak.
Tálalás:
A mákos-szilvalekváros ostoros kalácsot legtöbbször magában tálalják, egy kis porcukorral meghintve a tetején. Azonban a kifinomultabb desszertkedvelők egy kis tejszínhabbal vagy vaníliafagylalttal koronázzák meg. Egy csésze forró kakaó vagy tejeskávé kiváló társ a kalácshoz, különösen egy hideg téli délutánon.
Ital ajánló:
Gyerekeknek:
- Almás-citromos „punch”: Keverjünk össze almalevet, egy csepp citromlevet, és pár szegfűszeggel fűszerezzük. Tálaljuk hűtve vagy melegen.
- Vaníliafagylaltos shake: Keverjünk össze vaníliafagylaltot, tejet, és egy csipetnyi fahéjjal adjunk hozzá plusz ízt. Tálaljuk hűtve.
- Kakaós tej: Egy finom meleg csokis tej, amelyet vaníliaesszenciával és egy csepp mézzel édesítünk.
- Málnás szóda: Friss málnaszörppel és szénsavas vízzel készült könnyű, pezsgő ital.
Felnőtteknek:
- Tokaji Aszú: A mákos és szilvalekváros ízvilág kiválóan kiegészül ezzel a magyar édes borral.
- Espresso: Egy erős kávé kiválóan kiegyensúlyozza a kalács édességét.
- Szilvapálinka: Egy kis shot ebből a hagyományos magyar pálinkából kiválóan illik a szilvalekváros kalácshoz és kiemeli a szilva ízét.
- Earl Grey tea: Egy finom, citrusos ízű fekete tea, amely lágyan ellenpontozza a mákos-szilvalekváros kalács édességét.
Alternatív hozzávalók:
- Gluténmentes verzióhoz: Használjunk gluténmentes lisztet. Manapság már sokféle minőségi gluténmentes liszt kapható, amelyek nem változtatják meg a kalács állagát vagy ízét.
- Vegán változat: A tojássárgáját cseréljük ki almaszósszal vagy banánpürével. A tej helyett használjunk mandulatejet vagy más növényi tejeket. Az olajat pedig válasszuk a kókuszolajt, amely ad egy kellemes, kókuszos ízt a kalácshoz.
- Cukormentes mákos-szilvalekváros ostoros kalács változat: Cseréljük le a cukrot és a vaníliás cukrot eritrittel vagy más természetes édesítőszerrel. A szilvalekvárt válasszuk cukormentes változatban vagy készítsük el magunknak cukor nélkül.
Egészségügyi előnyök:
- Mák: A mák nemcsak finom, hanem több tápanyagot is tartalmaz, különösen kalciumot és foszfort. Ezenkívül az omega-3 zsírsavakban gazdag, amelyek jótékonyan hatnak a szív- és érrendszeri egészségre.
- Szilvalekvár: A szilva antioxidánsokban gazdag, amelyek segíthetnek a szervezetben a szabad gyökök elleni küzdelemben. Emellett rostokban is bőséges, így elősegítheti az emésztést.
- Teljes kiőrlésű liszt: Ha a receptet teljes kiőrlésű liszttel készítjük, növelhetjük a rost- és ásványianyag-tartalmát, ami jótékonyan hat az emésztésre és a szív- és érrendszeri egészségre.
Variációk:
- Diós változat: A mákos töltelék helyett készíthetünk diós tölteléket is, keverjünk össze darált diót, mézet és fahéjat az édes és aromás ízért.
- Citromos-vaníliás változat: Adjunk a tésztához friss citromlevet és vanília kivonatot egy frissítő ízért.
- Csokoládés mákos-szilvalekváros ostoros kalács: Csempésszünk a tésztába csokoládé darabokat, vagy kenjünk meg a kinyújtott tésztát olvasztott csokoládéval a szilvalekvár mellett.
Érdekességek:
- A mák története: A mákot már az ókori civilizációkban is ismerték és használták, mind étkezési, mind gyógyászati célokra. Míg a mákos sütemények közép- és kelet-európai konyhákban népszerűek, a mák használata világszerte elterjedt a különböző konyhákban.
- Kalácsfonás: A kalácsfonás hagyományos technika, amelyet különféle kultúrákban és vallásokban használnak. A fonott forma az összetartozást és az egységet szimbolizálja.
- A szilvalekvár készítése: A szilvalekvár készítésének hagyománya Magyarországon több évszázados múltra tekint vissza. A házi készítésű lekvár íze és textúrája sokkal gazdagabb és különlegesebb, mint a bolti változaté.