Frisssen sült, aranybarna medvehagymás bucik egy tányéron, látható zöld medvehagymalevelekkel a tetejükön bemetszésekkel. Medvehagymás bucik

Medvehagymás bucik

Péksütemény Zsemle

Medvehagymás bucik: A tavaszi konyha királynője

Medvehagymás bucik recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 50 perc.

Ahogy a tavasz első napsugarai melegítik a földet, a természet egyik legízletesebb ajándéka, a medvehagyma is bújik elő. Ebben a receptben egy klasszikus magyar sütési hagyománnyal ötvözzük a medvehagyma karakteres, fokhagymára emlékeztető ízvilágát, hogy létrejöjjön a tökéletes Medvehagymás bucik. Egy harapás, és a tavasz frissessége, a természet zöldje és a hagyományok melege egyaránt érezhető lesz. Készítsük el együtt ezt az ízorgia, ami garantáltan elvarázsol mindenkit az asztal körül!

Frisssen sült, aranybarna medvehagymás bucik egy tányéron, látható zöld medvehagymalevelekkel a tetejükön bemetszésekkel.

Medvehagymás bucik

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Medvehagymás bucik.
4.50 Értékelés 2 szavazat
Előkészítés 20 perc
Sütés/főzés 30 perc
Teljes idő 50 perc
Fogás egyéb
Konyha Magyar
Mennyiség 6 főre
Kalória 456 kcal

Hozzávalók
  

Elkészítés
 

  • Keverjünk össze egy kis langyos vizet a cukorral és adjuk hozzá az élesztőt. Hagyjuk állni néhány percig, amíg az élesztő aktiválódik.
  • Közben a lisztet szitáljuk át egy nagy tálba, adjuk hozzá a sót és keverjük el.
  • A medvehagyma leveleit mossuk meg alaposan, majd csepegtessük le és aprítsuk fel olló vagy kés segítségével.
  • Amint az élesztő habzani kezd, öntsük a lisztes keverékhez és gyúrjunk belőle sima, rugalmas tésztát.
  • Fedjük le a tésztát egy tiszta konyharuhával és hagyjuk kelni kb. kétszeresére a térfogatát.
  • Ha megkelt, osszuk két egyenlő részre és formázzunk belőlük két hosszú rudat.
  • Vágjuk 2 ujjnyi szélességű darabokra, majd lapítsuk el a tenyerünkkel.
  • Mindegyik lapított darab közepébe helyezzünk egy kevés aprított medvehagymát, majd formáljuk kis buci alakúra és egy éles késsel ejtsünk néhány bemetszést a tetején.
  • Helyezzük a bucikat egy sütőpapírral bélelt tepsire és hagyjuk őket további kelésre egy meleg helyen.
  • Melegítsük elő a sütőt és süssük a bucikat aranybarnára.
  • Ha készen vannak, kenjük meg a tetejüket egy kevés olajjal, hogy szép fényesek legyenek.

Megjegyzés

Jó étvágyat a Medvehagymás bucik-hoz!

Tápérték

Kalória: 456kcalSzénhidrát: 79gFehérje: 12gZsír: 10gTelített zsír: 1gTöbbszörösen telítetlen zsír: 3gEgyszeresen telítetlen zsír: 6gTrans Fat: 1gNátrium: 780mgKálium: 147mgÉlelmi rost: 4gCukor: 1gVitamin C: 1mgKalcium: 17mgVas: 5mg
Keyword Buci, Cukor, Élesztő, Élesztős tészta, kelt tészta, Liszt, Magyar konyha, medvehagyma, só, Sütés, Víz
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Medvehagymás bucik recepthez:

Mi az a medvehagymás bucik?

A medvehagymás bucik egy hagyományos magyar péksütemény, amely kelt tésztából készül, medvehagymával ízesítve. A bucik kis, kerek formájú sütemények, melyek puha, leveles belsővel és ropogós külsővel rendelkeznek. A medvehagyma, ami a fő ízesítője, egy vadon termő zöldfűszer, amely hasonlít a spenóthoz vagy a hagymához, de egyedi, enyhén fokhagymás ízzel bír. Ez a sütemény kiváló választás reggelire, uzsonnára vagy akár egy könnyű ebéd kísérőjeként.

Mikor szokás fogyasztani?

A medvehagymás bucikat bármikor fogyaszthatjuk, de leginkább tavasszal népszerű, amikor a medvehagyma szezonja van.

Hogyan készül?

A bucik elkészítése során először egy alap kelt tésztát készítünk, amit cukros, langyos vízben felfuttatott élesztővel dúsítunk. A medvehagymát apróra vágva a tésztába dolgozzuk, majd a megkelt tésztát kis bucik formájába formázzuk és megsütjük.

Milyen az íze?

A medvehagymás bucik íze egyedi és karakteres. A medvehagyma enyhe fokhagymás, friss zöld ízt kölcsönöz, míg a kelt tészta puha és könnyed textúrájú.

Mennyi ideig kell keleszteni a tésztát?

A tészta kelesztése általában 1-1,5 órát vesz igénybe, de ez függ a hőmérséklettől és az élesztő frissességétől is. Addig kell keleszteni, amíg a térfogata megközelítőleg megduplázódik.

Hogyan lehet ellenőrizni, hogy az élesztő még jó?

Az élesztőt egy kis langyos vízben cukorral keverve ellenőrizhetjük. Ha néhány perc alatt habzani kezd, akkor jó. Ha nem, akkor az élesztő már nem aktív.

Mi az a medvehagyma és hol kapható?

A medvehagyma egy ízletes, fokhagymára emlékeztető zöldfűszer, amit tavasszal gyűjtenek. Megtalálható a természetben erdei területeken, de egyre több zöldségesnél és nagyobb élelmiszerüzletekben is kapható.

Milyen típusú lisztet ajánlott használni?

A legjobb eredmény érdekében BL55 vagy BL80 típusú finomlisztet ajánlott használni, de teljes kiőrlésű liszttel is készíthető, ha egészségesebb verziót szeretnénk.

Történet:

A medvehagymás bucik eredete a magyar falvakig nyúlik vissza, ahol a helyi lakosok a tavaszi friss növények gyűjtésével indították az évet. A medvehagyma, mely a fokhagymára emlékeztető aromájával hamarosan kedvelt növény lett, gyakran került a konyhákba. A medvehagymás bucik története egy idős nagymamától származik, aki szerette volna az unokáit megismertetni ezzel az ízzel, miközben puha, finom bucit is készített. Azóta ez a recept nemzedékről nemzedékre száll, és továbbra is népszerű a magyar családok körében.

Tálalás:

A medvehagymás bucik leginkább frissen, forrón, egy kis vajjal vagy fokhagymás krémsajttal kínálva a legfinomabb. Tálaljuk egy rusztikus fa tálalólapon, friss paradicsommal, uborkával, vagy akár egy könnyű zöld salátával körítve. Az étel mellé friss tavaszi leves vagy egy pohár fehérbor illik a legjobban.

Ital ajánló a Medvehagymás bucik mellé:

Gyerekeknek:

  1. Alma-Málna Limonádé: Frissítő és egészséges választás. Készíthető friss almából, málnából, egy kis citromlével, vízzel és mézzel vagy cukorral ízesítve. Jól jön belőle a hűsítő hatás, különösen tavasszal és nyáron.
  2. Gyümölcsös Jégtea: Fekete vagy zöld tea alapra építve, de koffeinmentes változatban, gazdagon gyümölccsel, mint például barack, citrom, vagy éppen szamóca. Édesíthető mézzel, és jéggel hűsíthető.
  3. Epres Turmix: Epres turmix nemcsak finom, de egészséges is. Epres, banános, joghurtos alappal, esetleg egy kis mézzel édesítve. Tápláló és ízletes választás.

Felnőtteknek:

  1. Szénsavas Boros Koktél: Egy könnyű, frissítő ital, ami száraz fehérborból és szódavízből készül, gyümölcsdarabokkal, mint például citrom vagy lime. Ideális tavaszi-nyári estéken.
  2. Magyaros Gyümölcsös Pálinka: Egy kis magyar pálinka, például barack vagy körte, mérsékelt mennyiségben, remek kísérője a hagyományos ízeknek.
  3. Tokaji Bor: A tokaji borok, különösen a száraz változatok, szépen harmonizálnak a medvehagymás ízekkel. Egy könnyed, friss tokaji furmint vagy hárslevelű kiváló választás lehet.

Alternatív hozzávalók:

Ha nincs kéznél friss medvehagyma, használhatunk medvehagyma-pestot is, de ebben az esetben csökkentsük a só mennyiségét a receptben. A lisztet cserélhetjük teljes kiőrlésű lisztre, ha egy egészségesebb változatot szeretnénk készíteni. Ha valaki vegán étrendet követ, az élesztőt cserélje ki sütőporral és a tésztát keverje össze növényi tejben áztatott chia maggal, ami természetes ragasztóként működik.

Egészségügyi előnyök:

A medvehagyma nem csak ízletes, de számos egészségügyi előnnyel is rendelkezik:

  1. Magas A és C-vitamin tartalom: Ezek az antioxidánsok erősítik az immunrendszert, támogatják a bőr egészségét és segítenek a sejtek regenerálódásában.
  2. Természetes antibiotikum: A medvehagyma antibakteriális tulajdonságokkal bír, ami segíthet a különböző baktériumok elleni küzdelemben.
  3. Szív- és érrendszeri előnyök: Segíthet csökkenteni a vérnyomást és elősegíti a koleszterin szintek egyensúlyának megőrzését.
  4. Méregtelenítés: Támogatja a máj méregtelenítő funkcióit, így elősegítheti az emésztés javulását.

Variációk:

  1. Sajtos medvehagymás bucik: A tészta közepébe helyezzünk egy kis darabot a kedvenc sajtunkból a medvehagyma mellett.
  2. Magvas változat: Szórjunk szezámmagot, lenmagot vagy napraforgómagot a buci tetejére sütés előtt.
  3. Pikáns változat: Apróra vágott chili paprikát vagy pirospaprika port adhatunk a tésztához egy kis csípősségért.

Érdekességek:

  • A medvehagyma nevét onnan kapta, hogy a hiedelmek szerint a medvék tavasszal, téli álmukból ébredve ezzel a növénnyel indították az évüket, hogy visszanyerjék erejüket.
  • Bár a medvehagyma illata hasonló a fokhagymáéhoz, sokkal kevésbé intenzív és nem hagyja maga után azt a jellegzetes „fokhagymás leheletet”.
  • Óvatosan a medvehagyma vadonban történő gyűjtésekor! Külseje könnyen összetéveszthető néhány mérgező növénnyel, mint például a gyöngyvirággal vagy a kutyaharapta fűvel.
(össznézettség: 222, mai nézettség: 1 )
Tagged

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recipe Rating