Aranybarnára sült medvehagymás-gombás pite leveles tésztával, gombaszeletekkel és friss zöldfűszerekkel a töltelékben, egy kerek piteformában. Medvehagymás-gombás pite

Medvehagymás-gombás pite

Pite Sütemény

Medvehagymás-gombás pite – Könnyű, ízletes és különleges sós fogás!

Medvehagymás-gombás pite recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 60 perc.

Ha valami igazán különleges és ínycsiklandó ételt keresel, a medvehagymás-gombás pite tökéletes választás! Ez a recept harmonikusan ötvözi a medvehagyma friss, karakteres ízét a gomba gazdag aromájával, mindezt egy omlós leveles tésztába zárva. Egyszerűen elkészíthető, mégis látványos fogás, amely tökéletes vacsorára, vendégváróként, vagy akár egy könnyű ebédként is. Ráadásul vegetáriánusok számára is ideális választás!

Aranybarnára sült medvehagymás-gombás pite leveles tésztával, gombaszeletekkel és friss zöldfűszerekkel a töltelékben, egy kerek piteformában.

Medvehagymás-gombás pite

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Medvehagymás-gombás pite.
5 Értékelés 1 szavazat
Előkészítési idő 20 minutes
Főzési idő 40 minutes
Összesen 1 hour
Course főétel
Konyha Magyar
Főre 4 főre
Kalória 952 kcal

Hozzávalók
  

Elkészítés
 

  • A leveles tésztát kiterítjük, majd óvatosan egy piteformába helyezzük úgy, hogy a tészta szélei kissé túllógjanak a forma peremén. Ez biztosítja, hogy a töltelék ne folyjon ki sütés közben. A tésztára sütőpapírt helyezünk, és megpakoljuk rizzsel vagy száraz borsóval, hogy a tészta elősütésekor ne emelkedjen meg. Az előmelegített, 220 °C-os sütőben 10-12 percig elősütjük a tésztát, majd kivesszük, és eltávolítjuk róla a sütőpapírt és a nehezéket.
  • Egy serpenyőben felolvasztjuk a vajat közepes lángon. Közben a vöröshagymát apróra vágjuk, majd a serpenyőbe tesszük, és addig pároljuk, amíg üveges nem lesz. Ezután hozzáadjuk a megtisztított, felszeletelt csiperkegombát, és jól összekeverjük a hagymával. Hozzáreszeljük a fokhagymát is, ami kellemes aromát ad a tölteléknek. A gombát sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, majd addig főzzük, amíg levet ereszt, és ez a folyadék szinte teljesen elfő. Amikor a gomba megpuhult, félretesszük, hogy kicsit kihűljön.
  • Egy tálban felverjük a tojásokat, hozzáadjuk a habtejszínt, és alaposan elkeverjük. Az apróra vágott medvehagymát is hozzáadjuk, majd ízesítjük egy csipet sóval és frissen őrölt borssal. Végül a kihűlt gombás keveréket is hozzáforgatjuk, hogy egyenletes tölteléket kapjunk.
  • Az elősütött leveles tésztába belekanalazzuk a gombás-medvehagymás tölteléket, ügyelve arra, hogy egyenletesen eloszlassuk a formában. Az egészet visszahelyezzük a 220 °C-ra előmelegített sütőbe, és 25-30 percig sütjük, vagy addig, amíg a töltelék megszilárdul, és a teteje szép aranybarnára nem sül. A tűpróba segít ellenőrizni, hogy a közepén is jól átsült-e a pite.
  • A kész pitét hagyjuk pár percig hűlni, majd szeletekre vágjuk, és melegen vagy akár langyosan tálaljuk. Kínálhatjuk friss salátával, de önmagában is remek étel.

Jegyzetek

Jó étvágyat a Medvehagymás-gombás pite-hez!

Kalória

Kalória: 952kcalSzénhidrát: 71gFehérje: 20gZsír: 66gTelített zsír: 23gTöbbszörösen telítetlen zsír: 8gEgyszeresen telítetlen zsír: 32gTrans Fat: 0.2gKoleszterin: 212mgNátrium: 702mgKálium: 621mgRost: 4gCukor: 9gA-vitamin: 712IUC-vitamin: 6mgKalcium: 109mgVas: 5mg
Keyword Csiperkegombás receptek, Egyszerű sós pite, Elősütött tészta, Gombás pite, Leveles tészta receptek, Medvehagyma felhasználása, Medvehagymás ételek tálalása, Medvehagymás pite, Meleg sós pite, Sós pite recept, Tavaszi receptek, Tojásos-tejszínes töltelék, Vegetáriánus pite
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Medvehagymás-gombás pite recepthez:

Mi az a medvehagymás-gombás pite?

A medvehagymás-gombás pite egy sós piték közé tartozó étel, amelynek alapját omlós leveles tészta adja. A töltelék fő összetevői a friss medvehagyma és a csiperkegomba, amelyeket tejszínes-tojásos keverék köt össze. Az étel gazdag ízvilágát a medvehagyma enyhén fokhagymás aromája és a gomba földes íze adja. A pite egyszerre könnyű, mégis laktató fogás, amely ideális lehet vacsorára, ebédre, vagy akár vendégváróként is.

Mi a különbség a „vakon sütés” és a hagyományos sütés között?

A vakon sütés azt jelenti, hogy a tésztát először töltelék nélkül sütjük meg, úgy, hogy nehezéket (például rizst vagy száraz babot) helyezünk rá. Ez segít megelőzni, hogy a tészta felemelkedjen vagy elázzon a tölteléktől. Ez a technika különösen fontos piték és quiche-ek készítésénél.

Miért kell a gombát teljesen megsütni, mielőtt a töltelékbe kerül?

A gombát azért kell teljesen megdinsztelni, hogy az általa kiengedett nedvesség ne áztassa el a pitét. Ha a gomba nem párolódik le eléggé, a töltelék túl folyós lehet, ami befolyásolja a pite állagát és sütési idejét.

Milyen típusú formát érdemes használni a pitéhez?

A legjobb választás egy alacsony peremű, kerek piteforma (20-24 cm átmérőjű), amely lehet tapadásmentes, kerámia, vagy akár szilikon is. Az ilyen formák egyenletesen oszlatják el a hőt, és megkönnyítik a tészta kiszedését.

Hogyan válasszunk friss medvehagymát?

A medvehagyma levelei akkor a legjobbak, ha élénkzöldek, rugalmasak, és nincs rajtuk barnás vagy száradt folt. Érdemes szezonban, március és május között beszerezni, amikor a legfrissebb és legaromásabb.

Hogyan előzzük meg, hogy a medvehagyma dominálja a töltelék ízét?

A medvehagyma karakteres, fokhagymás íze dominálhat, ha túl sokat használunk belőle. Egyensúlyozzuk más hozzávalókkal, például lágyabb gombafajtákkal, tejszínnel, vagy sajtokkal, hogy harmonikus ízvilágot kapjunk.

Hogyan érhető el, hogy a pite széle ne égjen meg a sütés során?

A pite szélét sütés előtt bekenheted felvert tojással, ami megakadályozza a kiszáradást. Ha mégis gyorsabban barnulna, mint a töltelék, a sütés utolsó szakaszában takard le a szélét alufóliával.

Történet:

A medvehagyma az egyik legkedveltebb tavaszi alapanyag, amely frissességével és különleges ízvilágával szinte minden ételt feldob. Ez a recept egy pitében egyesíti a medvehagyma és a gomba finom ízét, amely a természet ajándékait hozza az asztalra. A recept eredetileg egy hétvégi családi ebéd inspirációjára született, amikor valami könnyen elkészíthetőt és mégis különlegeset szerettünk volna tálalni. Azóta igazi kedvenc lett, amelyet minden tavasszal újra és újra elkészítünk, amikor megjelenik a medvehagyma a piacokon.

Tálalás:

A medvehagymás-gombás pite a legjobb frissen, langyosra hűlve. Szeletekre vágva tálalhatjuk, mellé pedig egy egyszerű zöldsalátát kínálhatunk citromos-olívaolajos öntettel, ami tökéletesen kiegészíti a pite gazdag ízeit. Ha szeretnéd még látványosabbá tenni, megszórhatod a pite tetejét frissen aprított medvehagymával vagy egy csipet reszelt sajttal sütés előtt. Egy pohár könnyű fehérbor vagy limonádé is remek kísérője lehet.

Ital ajánló a Medvehagymás-gombás pite mellé:

Gyerekeknek:

  1. Házi limonádé (klasszikus ízesítés nélkül):
    Egyszerű, frissítő ital, amely a pite könnyű, tavaszias ízvilágához illik.
  2. Almalé szódával keverve:
    Egy kis szénsavas csavar az édes almalén, amely kellemesen feldobja a gyerekek kedvenc italát.
  3. Gyümölcstea (hűtve):
    Bármilyen gyümölcsös ízesítésű tea hidegen kínálva, enyhén édesítve, színes és finom választás.

Felnőtteknek:

  1. Könnyű fehérbor (pl. Sauvignon Blanc):
    Friss, gyümölcsös íze tökéletesen passzol a gomba és a medvehagyma aromájához.
  2. Száraz pezsgő:
    Egy elegáns ital, amely remekül kiemeli a pite gazdag, tejszínes ízeit.
  3. Fröccs (háromnegyedes):
    Egy kis bor szódával hígítva kellemesen könnyű és üdítő választás egy tavaszi vagy nyári étkezéshez.

Ezek az italok remekül kiegészítik a pitét, és minden korosztálynak találnak kedvére valót.

Alternatív hozzávalók:

  • Medvehagyma helyett: Ha nem tudsz medvehagymát szerezni, helyettesítheted újhagymával, spenóttal, vagy akár snidlinggel is, bár ezek íze nem olyan karakteres, mint a medvehagymáé.
  • Gomba: Csiperkegomba helyett választhatsz erdei gombákat (pl. vargánya, rókagomba), amelyek még gazdagabb ízt adnak az ételnek.
  • Leveles tészta: Ha nincs leveles tésztád, készítheted sós omlós tésztával, vagy házi pizzatésztával is.
  • Tejszín: A tejszínt helyettesítheted görög joghurttal vagy kókusztejszínnel, ha laktózmentes verziót szeretnél.
  • Extra ízek: A töltelékbe tehetsz reszelt sajtot (például gouda, parmezán vagy cheddar), vagy szórhatsz pirított diót a tetejére, hogy ropogós textúrát adj a pitének.

Ez a recept könnyen variálható, így az alapanyagokat az aktuális szezon vagy ízlés szerint is alakíthatod.

Egészségügyi előnyök:

A medvehagymás-gombás pite nemcsak ízletes, hanem számos egészségügyi előnnyel is bír:

  • Medvehagyma: Kiváló természetes vitaminforrás, gazdag C-vitaminban és antioxidánsokban. Tisztító hatású, segít a méregtelenítésben, és támogatja az immunrendszert.
  • Gomba: Alacsony kalóriatartalma mellett tele van fontos ásványi anyagokkal, például szelénnel, rézzel és D-vitaminnal, amelyek segítenek az immunitás és a csontok egészségének megőrzésében.
  • Tojás: Magas fehérjetartalma miatt remek energiaforrás, emellett gazdag B-vitaminokban és kolinban, amely támogatja az agy egészségét.
  • Tejszín: Mértékkel fogyasztva értékes kalciumforrást biztosít, ami a csontok és fogak egészségéhez járul hozzá.

Variációk:

A medvehagymás-gombás pite számos módon variálható az ízlésed és a rendelkezésre álló alapanyagok szerint:

  1. Húsos verzió:
    Adj a töltelékhez főtt csirkemellet, sonkát vagy baconkockákat, ha laktatóbb fogást szeretnél.
  2. Sajtos változat:
    Szórd meg a pite tetejét reszelt sajttal (parmezán, gouda, cheddar), vagy keverj a töltelékbe egy kis túrót vagy krémsajtot a krémesebb textúráért.
  3. Gluténmentes változat:
    Használj gluténmentes leveles tésztát, vagy készíts saját gluténmentes tésztát rizslisztből és kukoricalisztből.
  4. Tejszín helyett:
    Helyettesítheted a tejszínt görög joghurttal, laktózmentes alternatívákkal, vagy kókusztejszínnel, ha laktózmentes vagy vegán verziót szeretnél.
  5. Extra zöldségek:
    Gazdagítsd a tölteléket más zöldségekkel, például cukkinivel, paprikával vagy spenóttal.

Érdekességek:

  1. A medvehagyma neve:
    A medvehagyma a nevét arról kapta, hogy a barnamedvék előszeretettel fogyasztják tavaszi ébredésük után, mert segít nekik feltölteni vitaminraktáraikat és méregteleníteni a szervezetüket.
  2. Hagyományos alapanyag:
    A medvehagyma évszázadok óta ismert gyógy- és fűszernövény, amelyet régi magyar konyhákban is használtak, főként levesek, mártások és töltelékek ízesítésére.
  3. Leveles tészta története:
    A leveles tészta a francia konyha egyik alapja, amely a 17. században vált népszerűvé. Bár eredetileg desszertekhez használták, ma már a sós ételekhez is előszeretettel alkalmazzák világszerte.
  4. Gombák szerepe:
    A gombák nemcsak gasztronómiai különlegességnek számítanak, hanem az erdei ökoszisztémák fontos részei is, mivel segítenek a tápanyagok újrahasznosításában.

Ezek az elemek nemcsak információval gazdagítják a receptet, hanem közelebb hozzák az étel történetét és sokszínűségét is.

(össznézettség: 10, mai nézettség: 1 )
Tagged
5 from 1 vote (1 rating without comment)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése