Szeletelt meggyes-cseresznyés pite fehér szalvétán, gazdag, mélyvörös töltelékkel és aranybarna, omlós tésztával. Meggyes-cseresznyés pite

Meggyes-cseresznyés pite

Pite Sütemény

Meggyes-cseresznyés pite: A nyár ízének magyar mesterdarabja

Meggyes-cseresznyés pite recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 55 perc.

Ahogy az első nyári napsugarak megérintik a bőrünket és a gyümölcsfák lombjai alatt piros és lila árnyalatokban tündökölnek a meggyek és cseresznyék, tudjuk, hogy itt az ideje a sütésnek. A meggyes-cseresznyés pite nem csak egy egyszerű sütemény; ez a magyar konyha egyik legfinomabb gyümölcsös remekműve. A tökéletes egyensúly az édes és savanyú között, a roppanós tésztában rejlő puha gyümölcsös töltelék, és a dió markáns karaktere mind hozzájárul ahhoz, hogy ez a desszert valódi kulináris élményt nyújtson. Kövesse lépésről lépésre ezt a receptet, és készítsen el otthonában egy igazi, hagyományos meggyes-cseresznyés pitét!

Szeletelt meggyes-cseresznyés pite fehér szalvétán, gazdag, mélyvörös töltelékkel és aranybarna, omlós tésztával.

Meggyes-cseresznyés pite

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Meggyes-cseresznyés pite.
5 Értékelés 7 szavazat
Előkészítési idő 15 minutes
Főzési idő 40 minutes
Összesen 55 minutes
Course desszert
Konyha Magyar
Főre 4 főre
Kalória 861 kcal

Hozzávalók
  

a tésztához:

a lekenéshez:

a töltelékhez:

Elkészítés
 

  • A lisztet egy tálba szitáljuk. A hideg vajat kis kockákra vágjuk és a liszthez adjuk. Az egészet morzsoló mozdulatokkal elmorzsoljuk. Hozzáadjuk a tojást, kristálycukrot, tejfölt és a sót, majd gyorsan, de óvatosan összegyúrjuk, hogy homogén tésztát kapjunk. Célszerű a tésztát frissen tartó fóliába csomagolni és legalább 60 percig hűtőben pihentetni.
  • A meggyet és a cseresznyét kimagozzuk és egy tálban összekeverjük a kristálycukorral és az őrölt fahéjjal. A darált diót is beleszórjuk és alaposan elkeverjük.
  • A sütőt 180°C-ra előmelegítjük.
  • A pihentetett tésztát kettéosztjuk. Mindkét részt lisztezett munkafelületen vékonyra nyújtjuk.
  • Egy sütőformát kibélelünk az egyik tésztalappal, majd a diós-gyümölcsös tölteléket egyenletesen elosztjuk rajta. A másik tésztalappal befedjük a tölteléket. A tészta tetejét villával megszurkáljuk, hogy a gőz könnyedén távozhasson a sütés során.
  • A pite tetejét ecsettel tejjel megkenjük, majd a előmelegített sütőben kb. 40 percig sütjük, vagy amíg aranybarnára pirul.
  • A megsült pitét a sütőből kivéve néhány percig hűlni hagyjuk, majd tetszés szerint szeleteljük és langyosan vagy hidegen tálaljuk.

Jegyzetek

Jó étvágyat a Meggyes-cseresznyés pite-hez!

Kalória

Kalória: 861kcalSzénhidrát: 107gFehérje: 16gZsír: 44gTelített zsír: 18gTöbbszörösen telítetlen zsír: 13gEgyszeresen telítetlen zsír: 9gTrans Fat: 1gKoleszterin: 109mgNátrium: 726mgKálium: 636mgRost: 9gCukor: 40gA-vitamin: 985IUC-vitamin: 13mgKalcium: 117mgVas: 5mg
Keyword Cseresznye, desszert, dió, Édes tészta, Fahéj, Klasszikus sütemény, Magyar konyha, Meggy, pite, sütemény
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Meggyes-cseresznyés pite recepthez:

Mi az a meggyes-cseresznyés pite?

A meggyes-cseresznyés pite egy népszerű magyar sütemény, amely egy édes, krémes tölteléket tartalmaz, ami friss vagy konzervált meggyből és cseresznyéből készül. A töltelék gyakran ízesített fahéjjal és néha más fűszerekkel is, mint a szegfűszeg vagy a vanília, hogy még gazdagabb ízt kapjon. A töltelék fölé vagy alá egy omlós, vajas tésztát helyeznek, amelyet általában tojással, vajjal, liszttel és egy kis cukorral készítenek. A pite tetejét gyakran megkenik tojással vagy tejjel a sütés előtt, hogy aranybarna és ropogós legyen a külső rétege. Ez a desszert különösen népszerű a nyári hónapokban, amikor a meggy és cseresznye szezonban van.

Lehet-e más gyümölccsel helyettesíteni a meggyet és a cseresznyét?

Igen, bár az eredeti ízek megváltoznak, de más gyümölcsökkel, mint például szilva, barack vagy alma is készíthető a pite.

Mit tehetek, ha nincs friss meggyem vagy cseresznyém?

Használhatsz fagyasztott vagy konzerv gyümölcsöt is, de ilyenkor ügyelj arra, hogy jól lecsöpögtesd őket, hogy ne legyen túl nedves a töltelék.

Mennyire kell vékonyra nyújtani a tésztát?

A tésztát elég vékonyra kell nyújtani, körülbelül 3-5 mm vastagságúra, hogy szépen átsüljön, de mégse legyen túl tömör vagy kemény.

Mit csináljak, ha a tészta túl ragadós?

Ha a tészta ragadós, akkor szórj rá még egy kis lisztet nyújtás közben, de ügyelj arra, hogy ne legyen túl száraz. Tartsd éppen csak annyira nedvesnek, hogy kezelhető maradjon.

Hogyan tároljam a pitét, ha nem fogy el azonnal?

A pite legjobb frissen, de ha marad belőle, akkor légzárt tartályban, hűvös helyen 2-3 napig eltartható. Melegítheted is, de akkor figyelj arra, hogy a tészta ne legyen túl száraz.

Lehet-e előre elkészíteni a pitét?

Igen, a tésztát előre elkészítheted, és akár egy éjszakán át is a hűtőben tárolhatod, vagy akár befagyasztva hosszabb tárolásra is alkalmas. A tölteléket is előre összeállíthatod, bár frissen a legfinomabb.

Hogyan lehet szépen szeletelni a pitét?

Várj, amíg a pite teljesen kihűl, mielőtt szeletelni kezded, így nem fog szétesni, és a szeletek szépen formáltak maradnak. Használj éles, vékony pengéjű kést, és minden szelet után tisztítsd meg a kést.

Történet:

A meggyes-cseresznyés pite története mélyen gyökerezik a közép-európai kultúrában. A cseresznye és a meggy régóta népszerű gyümölcs a magyar konyhában, melyeket nem csak frissen fogyasztanak, hanem lekvárokat, kompótokat és süteményeket is készítenek belőlük. A pite, mint sütési forma, számos európai kultúrából érkezett hozzánk, de a magyar konyha hagyományos ízei és technikái kombinációjával vált azzá, amit ma ismerünk. A dió hozzáadása pedig egy tipikusan magyar csavar, ami extra textúrát és ízélményt ad a desszertnek.

Tálalás:

A meggyes-cseresznyés pitét a legjobb langyosan tálalni, amikor még érezhető a frissen sült tészta illata. Tálaláskor egy szelet pitét tegyen egy desszertes tányérra, majd szórja meg egy kevés porcukorral. Ha szeretné még különlegesebbé tenni, kínáljon hozzá egy gombóc vaníliafagylaltot vagy egy kanál tejszínhabot. Egy csésze fekete kávéval vagy egy pohár tokaji aszúval kiegészítve pedig igazi gourmet élményben lehet része.

Ital ajánló:

Gyerekeknek:

  1. Homoktövis Lé: A frissítő, édes-savanyú ízű homoktövislé nem csak finom, de rengeteg C-vitamint is tartalmaz, ami erősíti az immunrendszert.
  2. Almás-Gyömbéres Limonádé: Az alma és a gyömbér kombinációja egy üdítő és frissítő italt eredményez, ami tökéletesen kiegészíti a Meggyes-cseresznyés pite ízeit.
  3. Gyümölcstea: Egy enyhén édesített, hidegen is fogyasztható gyümölcstea, például málnás vagy eperes ízben, amely nem túl domináns ízű, így nem vonja el a figyelmet a pite ízvilágáról.

Felnőtteknek:

  1. Tokaji Aszú: A magyar borvidék egyik büszkesége. Az édes borok, mint az aszú, kiválóan harmonizálnak az édes süteményekkel.
  2. Cseresznyepálinka: Ha valami erősebb italra vágyik a desszerthez, egy kis cseresznyepálinka remek választás lehet, ami még inkább kiemeli a sütemény cseresznyés ízét.
  3. Latte Macchiato vagy Cappuccino: Ha inkább a kávét preferálja, egy jól elkészített latte vagy cappuccino lágy, tejhabos íze tökéletesen kiegészíti a diós, gyümölcsös pitét.

Ezen ajánlatok közül választhat, vagy kombinálhatja őket a legjobb gasztronómiai élmény érdekében!

Alternatív hozzávalók:

  • Gluténmentes meggyes-cseresznyés pite verzió: A búzaliszt helyett használjon gluténmentes lisztkeveréket.
  • Vegán verzió: A vajat cserélje ki kókuszzsírra, a tojást pedig egy tojáspótlóval vagy 1 evőkanál almaecettel és 1 evőkanál sütőporral. A tejföl helyett használjon növényi joghurtot vagy almás pürét.
  • Diabetikus verzió: A kristálycukor helyett használjon eritritolt vagy egyéb, a szervezetben nem emelő cukorpótlót.
  • Többféle gyümölccsel: A meggy és a cseresznye kombinációjához adjon hozzá szezonális gyümölcsöket, mint például ribizlit vagy áfonyát a változatosság kedvéért.

Egészségügyi előnyök:

  1. Gyümölcsök: A meggy és a cseresznye gazdag C-vitaminban, ami erősíti az immunrendszert és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Emellett ezen gyümölcsök antocianinokat is tartalmaznak, melyek gyulladásgátló hatásúak lehetnek.
  2. Dió: Gazdag omega-3 zsírsavakban, ami támogatja a szív- és érrendszeri egészséget. Ezen kívül jó forrása az E-vitaminnak és az antioxidánsoknak.
  3. Teljes kiőrlésű változatban: Ha teljes kiőrlésű lisztet használunk, a pite rosttartalma jelentősen növekszik, amely elősegíti az emésztést és a jó koleszterin szintjének fenntartását.

Variációk:

  1. Epres-rabarberes pite: A meggy és cseresznye helyett használjon epret és rabarbert. A rabarber savanykás íze remekül kiegészíti az eper édességét.
  2. Mákos változat: A darált dió egy részét cserélje le darált mákra, ami különleges ízt ad a pitnek és jól harmonizál a gyümölcsökkel.
  3. Csokoládés gyümölcs pite: Adjunk hozzá apróra vágott étcsokoládét a töltelékhez egy intenzívebb, mélyebb ízért.

Érdekességek:

  1. A pite történelme: Míg sokan úgy gondolják, hogy a pite eredetileg Angliából származik, Európának számos kultúrája hozzájárult a pite evolúciójához. A rómaiaknál már léteztek hússal és gyümölccsel töltött tészták, amelyek az elődjei lehetnek a mai pitéknek.
  2. Meggy vs. Cseresznye: Bár sokan összetévesztik őket, a meggy és a cseresznye két különböző gyümölcs. A meggy kisebb és savanykásabb, míg a cseresznye nagyobb és édesebb. Mindkettőnek megvan a helye a konyhában, és különösen jól működnek együtt, mint ebben a receptben is.
  3. Diófélék és az egészség: A diófélék, beleértve a diót is, sokféle előnnyel rendelkeznek az egészségre nézve. Egyes kutatások azt sugallják, hogy rendszeres diófélék fogyasztása csökkentheti a szívbetegségek kockázatát.
(össznézettség: 5 724, mai nézettség: 1 )
Tagged
5 from 7 votes (7 ratings without comment)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése