Tárkonyos bárányleves tálalva, citromkarikával, zöldségekkel és friss tárkonyággal díszítve. Tárkonyos bárányleves

Tárkonyos bárányleves

Húsleves Különleges levesek Levesek

Tárkonyos bárányleves – Hagyományos magyar ízek egy tálban

Tárkonyos bárányleves recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 75 perc.

Merülj el a magyar konyha egyik legfinomabb levesében! A tárkonyos bárányleves tartalmas és ízletes fogás, amely a friss zöldségek, a bárányhús és a tárkony harmonikus ízvilágával varázsolja el az asztaltársaságot. Tökéletes választás ünnepi alkalmakra vagy egy különleges hétvégi ebédhez!

Tárkonyos bárányleves tálalva, citromkarikával, zöldségekkel és friss tárkonyággal díszítve.

Tárkonyos bárányleves

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Tárkonyos bárányleves.
5 Értékelés 1 szavazat
Előkészítési idő 15 minutes
Sütés/Főzés 50 minutes
Összesen 1 hour 5 minutes
Fogás leves
Konyha Magyar
Főre 6 főre
Kalória 558 kcal

Hozzávalók
  

Elkészítés
 

  • Egy nagy fazékban helyezzük a karajcsontot, öntsük fel hideg vízzel, majd adjunk hozzá sót és ételízesítőt. Amennyiben vannak nagyobb báránycsontok, ezeket is hozzáadhatjuk. Tegyük bele a tárkony szárát, amely a főzés során ízt ad a levesnek, de a végén kidobjuk. Forraljuk fel, majd lassú tûzön főzzük tovább, amíg ízgazdag csontlevet kapunk.
  • A báránybordát alaposan mossuk meg, majd vágjuk falatnyi kockákra. Ezután készítsük el a zöldségeket: aprítsuk fel a hagymát, fokhagymát, zöldpaprikát, és csípős paprikát. A paradicsomot is daraboljuk kisebb kockákra.
  • Egy nagyobb edényben (pl. wokban) melegítsük fel az olajat, majd adjuk hozzá az aprított hagymát és fokhagymát. Pirítsuk üvegesre, vigyázva, hogy ne barnuljon meg. Adjuk hozzá a bárányhús kockákat, keverjük össze, majd fedõ alatt pároljuk körülbelül 30 percig. Ha a hús elfőné a levét, mindig pótoljuk a korábban készített csontlével.
  • Amikor a bárányhús már majdnem puha, szórjuk meg a tárkony felével, és adjuk hozzá a paradicsomot, zöldpaprikát és csípős paprikát. Pároljuk további 5-10 percig. Ezután keverjük bele a zöldborsót, zöldbabot, valamint a karikára vágott sárgarépát, fehérrépát és karalábét. Pároljuk néhány percig, hogy ízeik jobban érvényesüljenek.
  • Öntsük át az egészet a csontlébe, majd forraljuk fel. Főzzük további 15 percig, amíg a zöldségek megpuhulnak. Közben készítsük el a habarást: keverjük össze a tejfölt, a lisztet és kevés vizet egy sima állagú masszává. A habart tejfölt szűrőn keresztül öntsük a levesbe, hogy ne legyen csomós. Alaposan keverjük el.
  • Adjuk hozzá a citrom levét, majd helyezzük bele a citromkarikákat is, hogy frissítő savanykás ízt kapjon az étel. Végül szórjuk bele a maradék aprított tárkonyt.
  • Melegen tálaljuk a levest friss kenyérrel vagy puha zsemlével. A tárkony és a citrom kellemes aromája kiemeli a leves gazdag ízvilágát.

Jegyzet

Jó étvágyat a Tárkonyos bárányleves-hez!

Kalória

Kalória: 558kcalSzénhidrát: 26gFehérje: 39gZsír: 34gTelített zsír: 13gTöbbszörösen telítetlen zsír: 3gEgyszeresen telítetlen zsír: 11gTranszzsír: 0.02gKoleszterin: 39mgNátrium: 391mgKálium: 741mgRost: 6gCukor: 12gA-vitamin: 9518IUC-vitamin: 73mgKalcium: 163mgVas: 2mg
Keyword Bárányhús leveshez, Citromos és tárkonyos ízvilág, Csontleves alap, Egyszerű bárányleves elkészítése, Friss tárkony, Hagyományos magyar konyha, Hagyományos magyar leves, Kiadós családi leves, Magyar bárányleves, Otthoni főzés magyar módra, Tárkonyos bárányleves, Tárkonyos leves recept, Tartalmas leves recept, Tejfölös leves citrommal, Zöldséges leves
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a a Tárkonyos bárányleves recepthez:

Mi az a tárkonyos bárányleves?

A tárkonyos bárányleves egy hagyományos magyar leves, amely a bárányhús gazdag ízét ötvözi a tárkony és a citrom frissítő aromájával. Ez a tartalmas leves alapvetően csontléből, friss zöldségekből (például sárgarépa, fehérrépa, zöldborsó), báránybordából és tejfölös habarással készül. A tárkonyos bárányleves különlegessége a friss tárkony és citromsav hozzáadása, amely egyedi, savanykás, mégis fűszeres karaktert kölcsönöz az ételnek.

Miért fontos a csontlé használata a tárkonyos bárányleves elkészítésénél?

A csontlé a leves alapja, amely mélységet és gazdag ízvilágot kölcsönöz az ételnek. A csontok főzése során kollagén, ásványi anyagok és zselatin szabadul fel, amelyek nemcsak ízt adnak, hanem segítenek a leves sűrűségének és telt textúrájának kialakításában. Ha nincs időnk saját csontlevet készíteni, magas minőségű bolti alaplét is használhatunk alternatívaként.

Hogyan kerülhető el, hogy a tejfölös habarás csomós legyen?

A tejfölös habarás csomósodásának elkerüléséhez fontos, hogy a tejfölt és a lisztet alaposan elkeverjük egy kevés hideg vízzel, amíg teljesen sima állagot nem kapunk. Ezt követően a habarásból egy-két kanálnyit fokozatosan hozzáadunk a forró leves levéhez (hőkiegyenlítés), majd az egészet visszaöntjük a fazékba. Ezzel a módszerrel elkerülhető a csomók kialakulása.

Mitől lesz a leves igazán ízgazdag?

Az ízgazdagság a minőségi alapanyagokból és a megfelelő fűszerezésből fakad. Fontos, hogy a bárányhús friss legyen, a zöldségek szezonálisak és érett állapotúak. A tárkony és a citrom együttesen adnak friss, aromás karaktert a levesnek. Emellett a csontlé és a lassú főzés során kialakuló természetes ízek is elengedhetetlenek a tökéletes végeredményhez.

Miért fontos a tárkony használata, és lehet-e helyettesíteni?

A tárkony a leves egyik fő fűszere, amely különleges, enyhén ánizsos ízt ad az ételnek. Bár helyettesíthető például kakukkfűvel vagy rozmaringgal, ezek teljesen más ízvilágot adnak, és nem képesek ugyanazt az egyedi aromát biztosítani, mint a tárkony. Ha lehetőség van rá, érdemes friss tárkonyt használni, mivel az intenzívebb ízt nyújt a szárított verzióhoz képest.

Történet:

A tárkonyos bárányleves a magyar konyha egyik ékköve, amely a hagyományos ízvilágot ötvözi a frissítő citromos és tárkonyos jegyekkel. Ez a leves a vidéki Magyarország tavaszi és őszi lakomáinak gyakori vendége volt, amikor a családok a friss alapanyagokból tartalmas ételeket készítettek. Bárányhúsból készült leveseket már évszázadok óta készítenek, hiszen a juhászat jelentős szerepet játszott a magyar vidék életében. A citrom és a tárkony modern csavarja új dimenziót ad ennek a hagyományos fogásnak, amelyet mára sok család szívesen fogyaszt különleges alkalmakkor vagy ünnepekkor.

Tálalás:

A tárkonyos báránylevest melegen tálaljuk, mélytányérban vagy levesestálban, egy-egy szelet friss, ropogós kenyérrel vagy puha zsemlével kísérve. Az étel tetejét apróra vágott friss tárkonylevelekkel díszíthetjük, hogy az ízeket és a látványt is fokozzuk. A citromkarikák finom savanykás frissességet adnak, amelyek remekül illenek a bárány gazdag, telt ízéhez. Az asztalra helyezhetünk egy kis tál tejfölt is, hogy a vendégek kedvük szerint lágyíthassák az ízeket.

Ital ajánló a Tárkonyos bárányleves mellé:

Gyerekeknek:

  1. Házi limonádé: Frissen facsart citromlé, egy kis méz vagy cukor, szénsavas víz hozzáadásával frissítő, könnyed ital, ami illik a leves citromos ízvilágához.
  2. Almalé mentával: Frissen préselt almalé, néhány mentalevéllel díszítve, amely édeskés ízével jól kiegészíti a tárkonyos leves aromáját.
  3. Gyümölcstea mézzel: Gyümölcsteából (pl. málna vagy meggy) készített meleg ital, amely kellemesen ellensúlyozza a leves fűszerességét.

Felnőtteknek:

  1. Fehérbor: Egy könnyed, száraz vagy félszáraz fehérbor, például egy olaszrizling vagy sauvignon blanc, amely remekül passzol a bárányhús gazdag ízéhez.
  2. Tárkonyos fröccs: Száraz fehérbor és szódavíz keveréke, amit egy csipet friss tárkonnyal bolondíthatunk meg. Ez egyedi, de illeszkedő választás lehet.
  3. Házi szilvapálinka: Az étkezés előtt vagy után fogyasztva elősegítheti az emésztést, és méltó kísérője lehet egy ilyen hagyományos magyar levesnek.

Alternatív hozzávalók:

  • Bárány helyett: Bárány helyett használhatunk csirkehúst vagy pulykahúst, ha könnyedebb változatra vágyunk.
  • Tárkony helyett: Ha nincs friss tárkony, használhatunk szárított tárkonyt, de óvatosan adagoljuk, hogy ne nyomja el az ízeket.
  • Zöldségek variálása: A receptben szereplő zöldborsó és zöldbab helyett kerülhet bele gomba, brokkoli, vagy akár kelbimbó is.
  • Tejföl helyett: A tejfölt lecserélhetjük görög joghurtra, ami szintén krémes állagot biztosít, vagy növényi alapú tejszínt használhatunk vegán változathoz.
  • Fűszerek: A tárkony mellett adhatunk hozzá egy csipet őrölt köményt vagy egy kis petrezselymet a változatosság kedvéért.

Ez a leves rendkívül rugalmas, így könnyen a család ízlése szerint alakítható.

Egészségügyi előnyök:

A tárkonyos bárányleves nemcsak finom, hanem tápláló is:

  1. Bárányhús: Kiváló fehérjeforrás, amely támogatja az izomnövekedést és -regenerációt. Magas B-vitamin tartalma hozzájárul az idegrendszer egészségéhez.
  2. Tárkony: Gazdag antioxidánsokban, segíthet az emésztés javításában és gyulladáscsökkentő hatással is bírhat.
  3. Zöldségek: A sárgarépa, fehérrépa, zöldborsó és zöldbab tele van rosttal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek erősítik az immunrendszert és támogatják az egészséges emésztést.
  4. Citrom: A citrom frissítő savanykássága mellett gazdag C-vitaminban, amely szintén hozzájárul az immunrendszer támogatásához.
  5. Tejföl: Kalciumot biztosít a csontok és fogak egészségéhez.

Variációk:

  1. Tejmentes változat: A tejfölt helyettesíthetjük növényi alapú krémekkel, például kókusz- vagy mandulatejszínnel.
  2. Vegetáriánus változat: Bárányhús helyett használhatunk gombát, tofu-t vagy más húshelyettesítőt, és a csontlevet zöldségalaplével pótolhatjuk.
  3. Gluténmentes változat: A habarásban lévő liszt helyett használjunk kukoricalisztet vagy burgonyakeményítőt.
  4. Fűszeres változat: Adjunk hozzá egy csipet őrölt gyömbért vagy chilipelyhet, ha szeretjük a pikáns ízeket.
  5. Gyors változat: Ha kevés az időnk, a csontlé helyett használhatunk előre elkészített húslevest.

Érdekességek:

  1. Tárkony története: A tárkony az egyik legősibb gyógynövény, amelyet már az ókori görögök is használtak emésztést segítő hatása miatt.
  2. Bárány a magyar konyhában: A bárányhús évszázadok óta jelen van a magyar gasztronómiában, különösen az alföldi pásztorkultúrában, ahol a juhászat központi szerepet játszott.
  3. Levesek szerepe: A magyar konyha hagyományos étkezési rendjében a leves mindig is az étkezés központi eleme volt, gazdag alapanyagai miatt pedig gyakran teljes értékű fogásként is megállta a helyét.
  4. Citrom a magyar ételekben: Bár a citrom nem őshonos Magyarországon, az Osztrák-Magyar Monarchia idején vált népszerűvé, és azóta is előszeretettel használják a magyar konyhában, különösen levesek és mártások ízesítésére.
  5. Tárkonyos levesek: Nemcsak bárányból készül tárkonyos leves; csirke, nyúl, vagy marhahús felhasználásával is sok variáció ismert.

Ez az étel kiválóan ötvözi a hagyományokat és a modern gasztronómia elemeit, így mindig különleges élményt nyújt!

(össznézettség: 225, mai nézettség: 1 )
Tagged
5 from 1 vote (1 rating without comment)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése