epertős gombóc párolt káposztával tálalva, egy tányéron. A gombócok közül egy félbevágva, benne látható a ropogós tepertős töltelék Tepertős gombóc

Tepertős gombóc

Egytálételek

Tepertős gombóc – A magyar konyha egyik leglaktatóbb finomsága

Tepertős gombóc recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 80 perc.

A tepertős gombóc egy ízletes és laktató magyar étel, amely a ropogós tepertő és a puha burgonyagombóc találkozásával nyújt felejthetetlen gasztronómiai élményt. Ez a házias fogás a magyar és osztrák konyha határán helyezkedik el, hiszen mindkét kultúra előszeretettel használja a tepertőt és a burgonyás tésztát. Tökéletes választás lehet egy tartalmas ebédhez vagy vacsorához, különösen, ha párolt káposztával és szaftos pörköltszafttal tálaljuk. Egyszerű alapanyagokból készül, de igazi otthonos ízeket varázsol az asztalra, amit minden korosztály szívesen fogyaszt.

epertős gombóc párolt káposztával tálalva, egy tányéron. A gombócok közül egy félbevágva, benne látható a ropogós tepertős töltelék

Tepertős gombóc

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Tepertős gombóc.
5 Értékelés 2 szavazat
Előkészítési idő 40 minutes
Főzési idő 40 minutes
Összesen 1 hour 20 minutes
Course főétel
Konyha Osztrák
Főre 2 főre
Kalória 1723 kcal

Hozzávalók
  

a burgonyagombóchoz:

Elkészítés
 

  • A burgonyát héjában főzzük meg. Amikor megpuhult (kb. 20–25 perc főzési idő), hámozzuk meg, és még melegen törjük át krumplinyomón vagy villával egy tálba.
  • A tört burgonyához adjuk a lisztet, a tojást és a zsírt (vagy vajat). Jól gyúrjuk össze, hogy egyenletes, lágy tésztát kapjunk. Amint a tészta sima és ruganyos, hagyjuk pihenni 5–10 percig.
  • Egy serpenyőben melegítsünk fel egy kevés zsírt, majd tegyük bele az apróra vágott hagymát, és pároljuk üvegesre.
  • Adjuk hozzá az apróra vágott tepertőt, és pár percig pirítsuk együtt, amíg a tepertő kicsit megpirul, és kiengedi a zamatát.
  • Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, majd a végén adjuk hozzá a petrezselymet. Hagyjuk kicsit hűlni, mielőtt a gombóctésztába töltjük.
  • A tésztából készítsünk kisebb darabokat, és a közepébe helyezzünk egy kis mennyiségű tepertős tölteléket.
  • Formázzunk 4-5 cm átmérőjű gombócokat, ügyelve, hogy a töltelék teljesen körbe legyen zárva a tésztával.
  • Forraljunk egy nagy fazék vizet, enyhén sózzuk, majd óvatosan tegyük bele a gombócokat.
  • Főzzük kb. 8-10 percig, vagy amíg feljönnek a víz felszínére. Ez jelzi, hogy a gombócok elkészültek.
  • A gombócokat párolt káposztával és pörköltszafttal tálalhatjuk, ami még gazdagabbá és ízesebbé teszi az ételt.

Jegyzetek

Jó étvágyat a Tepertős gombóc-hoz!

Kalória

Kalória: 1723kcalSzénhidrát: 105gFehérje: 31gZsír: 127gTelített zsír: 9gTöbbszörösen telítetlen zsír: 3gEgyszeresen telítetlen zsír: 10gTrans Fat: 0.01gKoleszterin: 101mgNátrium: 1242mgKálium: 1239mgRost: 9gCukor: 3gA-vitamin: 180IUC-vitamin: 52mgKalcium: 72mgVas: 6mg
Keyword Burgonya, Burgonyagombóc, Főétel, Főzés, Gombóctészta, Hagyományos étel, Házi recept, Krumpligombóc, Liszt, Magyar konyha, Párolt káposzta, Petrezselyem, Pörköltszaft, Ropogós tepertő, Tepertő, tojás, Töltelék, vöröshagyma, Zsír
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran ismételt kérdések a Tepertős gombóc recepthez:

Mi az a tepertős gombóc?

A tepertős gombóc egy laktató magyar étel, amely puha burgonyagombócból és ízletes tepertős töltelékből áll. A burgonyából készült tésztát megtöltik aprított tepertővel, hagymával és fűszerekkel, majd kis gombócokat formálnak belőle, amiket vízben megfőznek. Az étel gazdag ízvilága a ropogósra pirított tepertőnek köszönhető, ami finom kontrasztot alkot a lágy gombóctésztával. Gyakran párolt káposztával és pörköltszafttal tálalják, így igazán kiadós fogás válik belőle. A tepertős gombóc a magyar és osztrák konyha egyik házias, tradicionális ételének számít, amit hidegebb napokra, laktató ebédként vagy vacsoraként is előszeretettel készítenek.

Hogyan készíthetem el a tepertőt, ha nincs készen?

A tepertő elkészítéséhez sertészsírszalonnát használj: lassú tűzön olvaszd ki, míg aranybarna, ropogós darabok maradnak. A felesleges zsírt leöntheted, majd a tepertőt kihűtve és aprítva töltheted a gombócba.

Milyen más tölteléket használhatok tepertő helyett?

Ha nincs tepertő, füstölt szalonnával, pirított hagymával, gombával vagy sajttal is töltheted a gombócokat. Ezek az alternatívák ízletesek, és különböző változatokkal új ízeket próbálhatsz ki.

Miért esnek szét a gombócok főzés közben?

A gombócok általában akkor esnek szét, ha kevés a liszt a tésztában, vagy túl magas hőfokon főzöd őket. Használj egy kis extra lisztet, és főzd lassan, gyöngyöző vízben.

Milyen köreteket ajánlasz a tepertős gombóchoz?

Párolt káposzta, pörköltszaft vagy egy adag friss saláta nagyszerű köret lehet a tepertős gombóc mellé, mivel ezek kiegyensúlyozzák a gombóc zsírosabb ízét. Savanyúságok, például csemegeuborka vagy csalamádé is jól illenek mellé, különösen, ha tartalmasabb ebédként vagy vacsoraként tálalod.

Készíthető a gombóctészta más liszttel is?

A klasszikus recept sima búzalisztet ír elő, de kipróbálható teljes kiőrlésű liszttel vagy tönkölyliszttel is. Ezek sűrűbb, diósabb ízű tésztát adnak, de figyelj rá, hogy a tészta állaga kicsit tömörebb lehet, és több víz szükséges hozzá.

Történet:

A tepertős gombóc eredete a közép-európai, főleg osztrák és magyar paraszti konyhához köthető, ahol az egyszerű, laktató ételek voltak előtérben. A tepertő a disznóvágások során megmaradó zsír kiolvasztásával készült, így nem veszett kárba egyetlen rész sem. Ez a gazdag ízvilágú alapanyag a szegényebb rétegek számára is könnyen elérhető volt, és a burgonyagombócba töltve remek módja volt annak, hogy egyszerű alapanyagokból tápláló fogást készítsenek. A tepertős gombóc azóta nemcsak a háztartások, hanem a vidéki vendéglők egyik kedvenc fogásává vált, amely a hagyományos ízeket idézi, mégis megállja a helyét bármelyik modern asztalon is.

Tálalás:

A tepertős gombóc igazi otthonos fogás, melyet legjobban párolt káposztával, savanyúsággal, esetleg pörköltszafttal lehet kísérni. A káposzta frissessége és enyhén savanykás íze kiválóan ellensúlyozza a gombóc gazdag, zsíros jellegét. Tálaláskor szórhatunk rá friss petrezselymet, ami élénkebbé teszi a látványt, és egy kis extra frissességet ad az ételnek.

Az asztalon érdemes savanyúságot vagy csalamádét kínálni hozzá, amely jól kiegészíti a tepertő intenzív ízét. Egy nagy pohár hideg ásványvíz vagy egy pohár testes vörösbor is illik hozzá, ha igazán meg szeretnénk adni a módját.

Ital ajánló a Tepertős gombóc mellé:

Gyerekeknek:

  1. Almás-körtés gyümölcslé – A természetesen édes almás-körtés gyümölcslé remekül kiegészíti a tepertős gombóc enyhén sós ízvilágát, és frissítő hatású.
  2. Házi limonádé friss citromfűvel – Egy kis citromlé, méz és friss citromfű levél különlegesen frissítő italt ad, ami tökéletes egy tartalmas ételhez.
  3. Őszibarackos jeges tea (cukormentes) – Finom és enyhén édes őszibarackos ízével kellemes kontrasztot ad a gombóc gazdagságához, ugyanakkor nem terheli meg a gyomrot.

Felnőtteknek:

  1. Testes vörösbor (pl. Kékfrankos vagy Cabernet Sauvignon) – A gombóc zsíros és intenzív ízéhez jól illik egy közepesen testes vörösbor, ami kiegészíti és egyensúlyozza az étel gazdag ízeit.
  2. Hideg kézműves sör (pl. barna sör vagy pilsner) – A barna sör enyhén karamelles íze különösen jól harmonizál a tepertő ízével, de egy pilsner is remek választás lehet, ha valami könnyedebbre vágysz.
  3. Savanykás almafröccs – Frissítő és üdítő hatású, a gyümölcs savanykás íze pedig jól ellensúlyozza a gombóc gazdag zamatát.

Ezek az italok mindegyike remekül kiegészíti a tepertős gombócot, miközben segítenek kiemelni az étel ízeit, és kellemes kíséretet nyújtanak gyermekek és felnőttek számára egyaránt.

Alternatív hozzávalók:

Ha szeretnéd egy kicsit feldobni vagy változatosabbá tenni a tepertős gombócot, próbálkozhatsz az alábbi alternatív hozzávalókkal:

  • Füstölt szalonna: Ha nincs kéznél tepertő, akkor apróra vágott füstölt szalonnával is készíthetjük a tölteléket, ami hasonlóan gazdag ízt ad.
  • Pirított hagyma és fokhagyma: Egy kevés fokhagymát is adhatunk a töltelékhez, hogy mélyebb, aromásabb ízt kapjunk.
  • Sajt: Egy kevés reszelt sajtot is keverhetünk a tepertős töltelékbe, ami különleges textúrát és még gazdagabb ízt ad az ételnek.
  • Rozmaring vagy kakukkfű: Ha szeretnénk fűszeresebb változatot, próbáljunk ki friss vagy szárított rozmaringot vagy kakukkfüvet, amit a burgonyás tésztába is beledolgozhatunk.
  • Teljes kiőrlésű liszt: A fehér liszt helyett használhatunk teljes kiőrlésű vagy tönkölylisztet, ami kissé sűrűbb, de ízletesebb tésztát eredményez.

Ezek az apró változtatások új ízekkel gazdagítják a hagyományos tepertős gombócot, és így még sokszínűbbé tehetjük ezt az otthonos ételt.

Egészségügyi előnyök:

A tepertős gombóc nem éppen a diétás fogások közé tartozik, de mértékkel fogyasztva mégis tartalmaz olyan összetevőket, amelyeknek megvannak az egészségügyi előnyei:

  • Burgonya: A lisztes burgonya kiváló szénhidrátforrás, és gazdag C-vitaminban, B6-vitaminban, valamint káliumban, ami jótékony hatással lehet a vérnyomás szabályozására.
  • Petrezselyem: A töltelékhez adott petrezselyem magas antioxidáns-tartalmával támogatja az immunrendszert, és remek K-vitamin-forrás is.
  • Tepertő: Bár zsíros alapanyag, a házi tepertő tartalmaz egészséges, egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat is, amelyek segíthetnek a szív és érrendszer egészségének megőrzésében, ha mértékkel fogyasztjuk.

Variációk:

A tepertős gombóc alapreceptje mellett számos ízletes variáció létezik, amelyek új dimenziókat adhatnak ennek a hagyományos ételnek:

  1. Sajtos-tepertős gombóc: A töltelékhez adjunk reszelt sajtot (pl. ementáli vagy cheddar), ami finom olvadt belsőt kölcsönöz a gombócoknak.
  2. Tejfölös-tepertős gombóc: Főzés után a gombócokat kínálhatjuk tejföllel meglocsolva, vagy a tejfölt hozzáadhatjuk a töltelékhez, hogy lágyabb és krémesebb állagot kapjunk.
  3. Gombás-tepertős gombóc: Az apróra vágott tepertő mellé gombát (pl. csiperkét vagy vargányát) is adhatunk a töltelékbe, ami földes, mély ízt ad a gombócoknak.
  4. Vegetáriánus változat: A tepertőt helyettesíthetjük pirított hagymával, sajttal vagy gombával, így ízes, de húsmentes változatot készíthetünk.
  5. Zöldfűszeres burgonyagombóc: A tésztába keverhetünk aprított friss zöldfűszereket, mint például metélőhagymát, kakukkfüvet vagy rozmaringot, amik különleges, fűszeres ízt adnak a gombócoknak.

Érdekességek:

  • Történelmi alapanyagok: A tepertő és a burgonya is olyan alapanyag, amely a közép-európai konyha alapját képezi évszázadok óta. A tepertőt régen a tartósítás céljából is használták, mivel hosszú ideig elállt és energiadús alapanyagként szolgált a hideg téli hónapokra.
  • Kulturális hatások: A tepertős gombóc hasonló ételekhez kapcsolható Ausztriában és Németországban is, például a „Grammelknödel” az osztrák konyhában hasonló módon készül, de itt főleg savanyú káposztával és sült hagymával tálalják.
  • Gombóc népszerűsége: A gombócok világszerte sok kultúrában kedvelt fogások, és szinte minden konyhának megvan a maga változata. Magyarországon a szilvás gombóc vagy a húsos gombóc mellett a tepertős verzió is egyre nagyobb népszerűségnek örvend, főleg a házias konyhát kedvelők körében.

A tepertős gombóc tehát nemcsak egy ízletes étel, hanem a hagyományok és kulturális hatások izgalmas találkozása is, amely kis változtatásokkal mindig újra felfedezhető!

(össznézettség: 338, mai nézettség: 1 )
Tagged
5 from 2 votes (2 ratings without comment)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése