Vadas mártás zsemlegombóccal: Egy egyszerű, fehér tányéron aranysárga színű zsemlegombócok láthatók, melyeket gazdagon leöntöttek sötétbarna vadas mártással. A gombócok között, a tányér közepén, egy friss citromkarika adja a képnek a színes kontrasztját és élénkítő akcentusát. Vadas mártás zsemlegombóccal

Vadas mártás zsemlegombóccal

Húsételek Sertés

Vadas mártás zsemlegombóccal: Hagyomány és íz harmóniája

Vadas mártás zsemlegombóccal recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 120 perc.

Ebben a receptben egy igazi magyar klasszikust, a vadas mártást ismertetjük meg olvasóinkkal, melyet zsemlegombóccal kínálunk. A szaftos, fűszeres hús és a puha gombóc tökéletes kombinációja nem csak az ünnepekre ideális, hanem egy hideg őszi vagy téli napon is felmelegítheti a lelket. Kövessék lépésről lépésre az elkészítés folyamatát, és készítsék el ezt a mennyei fogást, hogy saját maguk is megtapasztalhassák a magyar konyha egyik legfinomabb hagyományos ételét!

Vadas mártás zsemlegombóccal: Egy egyszerű, fehér tányéron aranysárga színű zsemlegombócok láthatók, melyeket gazdagon leöntöttek sötétbarna vadas mártással. A gombócok között, a tányér közepén, egy friss citromkarika adja a képnek a színes kontrasztját és élénkítő akcentusát.

Vadas mártás zsemlegombóccal

Recept ajánlat ebédre, vacsorára: Vadas mártás zsemlegombóccal.
4.50 Értékelés 4 szavazat
Előkészítési idő 20 minutes
Főzési idő 1 hour 40 minutes
Összesen 2 hours
Course főétel
Konyha Magyar
Főre 4 főre
Kalória 507 kcal

Hozzávalók
  

a mártáshoz:

a zsemlegombóchoz:

Elkészítés
 

  • A hagymát megpároljuk, majd hozzátesszük a karikára vágott sárgarépát és petrezselymet, és így is pároljuk még egy kicsit. Felöntjük vízzel, fűszerezzük sóval, borssal, babérlevéllel és mustárral.
  • Utána a húsokat kicsit klopfoljuk, enyhén megsózzuk, és kis olajon mindkét oldalát megsütjük. Amikor minden szelet megsült, akkor beletesszük a zöldséges lébe (annyi lé legyen rajta, amennyi ellepi). Puhára főzzük benne a húsokat. Ha megpuhultak, kiszedjük a húsokat, és botmixerrel pürésítjük a zöldségeket, majd tejfölös habarást adunk hozzá.
  • A zsemléket 1×1 cm-es kockákra vágjuk, és kicsi olajon megpirítjuk.
  • Egy kisebb fej hagymát kockára vágunk, és megpirítjuk.
  • Ha hűlt egy kicsit a kenyérkocka, adunk hozzá annyi vizet, hogy ne legyen lágy, de már kemény se legyen, majd masszává gyúrjuk. Állni hagyjuk 15 percig, közben sós vizet teszünk fel főni.
  • Ha letelt az idő, a kenyérkockákhoz adjuk a hagymát az olajjal együtt, a tojásokat, aprított petrezselyemzöldet, sót, borsot. Vizes kézzel gombócokat formálunk belőle.
  • Ha felforrt a víz, beletesszük a gombócokat, de a víznek nem szabad zubognia, csak éppen, hogy főjön. Kb. 20-25 percig fő, az idő a gombócok nagyságától függ.
  • Ha kész, leszűrjük.

Jegyzetek

Jó étvágyat a Vadas mártás zsemlegombóccal-hoz!

Kalória

Kalória: 507kcalSzénhidrát: 28gFehérje: 63gZsír: 14gTelített zsír: 4gTöbbszörösen telítetlen zsír: 2gEgyszeresen telítetlen zsír: 5gTrans Fat: 1gKoleszterin: 239mgNátrium: 256mgKálium: 1148mgRost: 3gCukor: 6gA-vitamin: 3326IUC-vitamin: 15mgKalcium: 88mgVas: 4mg
Keyword Hagyományos, Magyar konyha, Sertéskaraj, Tejföl, Tejfölös habarás, Vadas mártás, Zsemlegombóc
Próbálta ezt a receptet?Tudasd velünk milyen volt!
Elefánt Fokhagyma vetőmagNézze meg>>> Elefánt fokhagyma XXXL!

Gyakran Ismételt Kérdések a Vadas mártás zsemlegombóccal recepthez:

Mi a Vadas mártás?

A vadas mártás egy gazdag, ízletes, sűrű mártás, amelyet főként vadhúsból készítenek, de gyakran használnak hozzá sertés- vagy marhahúst is. Karakterisztikus ízét a vöröshagyma, sárgarépa, petrezselyemgyökér, valamint különböző fűszerek, mint például babérlevél, só, bors és mustár adják. A mártás sűrűségét gyakran tejfölös habarással érik el. Hagyományosan gombóccal vagy tésztával tálalják. Ez a mártás a magyar konyha jellegzetes eleme.

Miért nem sikerült puhára a húsom?

A hús puhításához elegendő időre van szükség, alacsony hőmérsékleten. Ha túl magas hőn vagy túl rövid ideig főzi, a hús kemény maradhat. Győződjön meg róla, hogy a hús teljesen ellepve van lében és alacsony lángon fő.

Hogyan maradjon a Vadas mártás zsemlegombóccal minél tovább friss?

A legjobb, ha a vadas mártást hűtőben tárolja és 2-3 napon belül fogyasztja el. Ha mégis hosszabb ideig szeretné tárolni, akkor fagyasztás is jó megoldás.

Milyen húst ajánlott használni a legjobb ízért?

A sertéskarajon kívül használhat szűzpecsenyét vagy combot is. Az eredeti, vadászati gyökerekre visszatérve, szarvashús vagy őz hús is kiváló alternatíva lehet.

Hol szerezhetem be a legjobb minőségű hozzávalókat?

Helyi termelőktől vagy bio boltokból. Ha vad húst szeretne használni, forduljon a helyi henteshez vagy keresse a vadászati szezonok idején.

Milyen más változatokban készíthetem el a vadas mártást?

Kipróbálhatja csirkehússal, pulykahússal vagy marhahússal is. Zöldségeket illetően variálhatja a zöldségféleségeket, mint a zeller, paszternák vagy édesburgonya.

Mit tegyek, ha a mártásom túl sűrű vagy túl híg lett?

Ha túl sűrű, adjon hozzá egy kevés vizet vagy alaplevet. Ha túl híg, egy kis tejfölös habarással sűríthet.

Milyen körettel kínálhatom még, ha nincs zsemlegombóc?

A vadas mártás jól illik tésztával, krumplipürével vagy rizzsel is.

Mennyi idő alatt készül el, ha nagyobb adagot készítek?

A főzési idő növekedhet, különösen, ha több húst használ. Ügyeljen arra, hogy a húsok teljesen ellepve legyenek lében és ellenőrizze rendszeresen a puhaságukat.

Történet:

A vadas mártás története messzebbre nyúlik vissza, mint sokan gondolnák. Az erdélyi konyha egyik gyöngyszemeként kezdte pályafutását, és az évek alatt terjedt el a Kárpát-medencében. A vadászatok során a frissen elejtett vadat főzték meg, gyakran a konyhában kapható zöldségekkel és fűszerekkel. A hagyományos vadas mártás tehát valójában vad húsokból készült, de idővel a sertéskaraj is megjelent a receptben, mint közkedvelt alternatíva.

Tálalás:

A vadas mártás és a zsemlegombóc tálalása egy művészet. A mély tányérok ideálisak, mivel megőrzik a mártás melegét és jól mutatnak a gombócokkal együtt. Először is, az aljára helyezzünk egy vagy két szelet puhára főzött húst, majd kanalazzuk rá a krémes zöldségmártást. Végül helyezzünk 3-4 zsemlegombócot a tányér közepére. Az étel mellé friss, ropogós savanyúságokat és egy pohár testes vörösbor is kínálhatunk.

Ital ajánló a Vadas mártás zsemlegombóccal mellé:

Gyerekeknek:

  1. Almalé: A természetes almalé édes és savanyú íze jól kiegészíti a vadas mártás sós és fűszeres ízét. Válasszunk 100%-os almalét hozzáadott cukor nélkül.
  2. Gyümölcsös ásványvíz: Keverjünk össze szénsavmentes ásványvizet egy kis friss narancslével vagy málnalével, hogy az ízesített víz természetes és frissítő legyen.
  3. Gyömbéres tea: Egy kis mézzel édesített, hűtött gyömbéres tea nem csak hogy jól kiegészíti az ételt, de az emésztést is elősegíti.

Felnőtteknek:

  1. Vörösbor: Egy közepesen testes vörösbor, mint egy jó minőségű Villányi vagy Szekszárdi cuvée, tökéletesen kiegészíti a vadas mártás gazdag ízét.
  2. Búzavilágos sör: A malátás íz és a könnyű komlós háttér remekül illik a fűszeres és szaftos vadas mártáshoz.
  3. Alma-birs pálinka: A főétel előtt vagy után egy kis alma vagy birs pálinka nem csak az ízlelőbimbókat készíti fel, de a hagyományos magyar gasztronómiát is képviseli.
  4. Ásványvíz citrommal vagy uborkával: Aki alkoholmentes italt részesít előnyben, annak egy frissítő, szénsavas ásványvíz citrom- vagy uborkaszeletekkel tökéletes választás lehet.

Alternatív hozzávalók:

Ha valamilyen okból kifolyólag nem állnak rendelkezésre az eredeti hozzávalók, vagy változatosságra vágyunk, az alábbi alternatív hozzávalókat ajánljuk:

  • Hús: Ha vad húshoz jutunk, mint például szarvashús vagy őzhús, használhatjuk azt a sertéskaraj helyett.
  • Zsemle: Ha nincsenek kéznél zsemlék, kenyérdarabokkal is pótolhatjuk, vagy krumpligombócot készíthetünk helyettük.
  • Zöldségek: A sárgarépa és petrezselyem helyett paszternákot vagy zellert is használhatunk.
  • Fűszerezés: A mustárt helyettesíthetjük tormával vagy egy kis fehérborral a mélyebb ízért.

Ezen változtatásokkal is megőrizhetjük az étel lényegét és karakterét, miközben egy kicsit saját ízlésünknek megfelelően formáljuk azt.

Egészségügyi előnyök:

  1. Zöldségek: A vadas mártás zöldségtartalma, különösen a sárgarépa és petrezselyem, fontos vitaminokat és ásványi anyagokat biztosít. A sárgarépa béta-karotint tartalmaz, ami jó a látásunknak és antioxidánsként is működik.
  2. Fehérje: A sertéskaraj kiváló fehérjeforrás, ami segít az izmok építésében és javítja az immunrendszer működését.
  3. Tojás: A zsemlegombóc tojást tartalmaz, amely A-, D- és B12-vitamint, valamint szelént, riboflavint és foszfort kínál.

Variációk:

  1. Vadas csirke: A sertéskaraj helyett használhatunk csirke mellfilet is, ami könnyedebb alternatívájává teszi az ételt.
  2. Zöldséges vadas: A húst teljesen kihagyva készíthetünk zöldség-alapú vadas mártást is, többféle szezonális zöldséggel.
  3. Gluténmentes változat: A zsemlegombócot készíthetjük gluténmentes kenyérből vagy más gluténmentes alternatívákból a gluténérzékenyek számára.

Érdekességek:

  1. A vadas mártás neve ellenére manapság már nem gyakran készül vad húsból, bár a történelmi háttere a vadászathoz köthető.
  2. Sok vidéken az édesburgonyát is hozzáadják a mártáshoz, ami egy kicsit édesebbé és rusztikusabbá teszi az ételt.
  3. Bár a vadas mártás leginkább Magyarországon ismert, hasonló változatai megtalálhatóak más közép-európai konyhákban is.
  4. A zsemlegombóc nem csak a vadas mártáshoz készül. Sok más hagyományos magyar étel, mint például a gulyásleves vagy a rakott káposzta, is tartalmazza ezt az ízletes köretet.
(össznézettség: 6 013, mai nézettség: 1 )
Tagged
4.50 from 4 votes (4 ratings without comment)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Recept értékelése