Flódni: Az ízek varázslatos összhangja
Flódni recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 105 perc.
A flódni egy igazán különleges sütemény, melynek egyedi ízvilága a hagyomány és a kreativitás találkozását tükrözi. A flódni az édes élet örömeit hozza el számunkra, nem véletlenül vált népszerűvé szerte a világban.
Flódni
Hozzávalók
- 50 dkg liszt
- 25 dkg margarin
- 60 dkg cukor
- 3 db tojássárgája
- 7 dl bor
- 1 kg alma
- 20 dkg dió darált
- 20 dkg mák darált
- 1 üveg szilvalekvár
- 1 csomag mazsola
- 1 szelet étcsokoládé reszelt
- 2 evökanál baracklekvár
- fahéj
- szegfűszeg őrölt
- narancshéj reszelt
Elkészítés
- A lisztet, a margarint, a tojássárgáját ízlés szerint cukorral és borral könnyen gyúrható tésztává gyúrom.
- Öt részre osztom, az egyik egy kicsit nagyobb legyen.
- Mindegyiket sorban, vékonyra nyújtom, a legnagyobbal kibélelek egy tepsit, erre máktölteléket (a darált mákot borral felfőzöm, cukrot, mazsolát, reszelt narancshéjat és baracklekvárt adok bele) kenek.
- Ráhelyezem a következő tésztalapot, amelyre a szeletekre vágott, borban párolt alma kerül.
- Újabb tésztalap, amelyre diótölteléket (a darált diót borral felfőzöm, cukrot, mazsolát, reszelt csokoládét keverek bele) halmozom.
- A negyedik réteg a szilvalekváré, amelyet beborítok az utolsó tésztalappal, tojássárgájával megkenem, és lassú tűzön készre sütöm. (Valamennyi tölteléket kihűtve teszem a tésztába).
Megjegyzés
Tápérték
Történet:
A Flódni az évszázadok során vált a magyar zsidó közösség egyik jelképévé. Eredetileg a Hanuka ünnepéhez kötődik, de az idők folyamán más zsidó ünnepeken, így például Purimon és Pészah alatt is előszeretettel készítették. Az édesség hozzávalói – alma, dió, mák – a termékenység és a jólét szimbólumai. Ezen kívül, az alma és a dió édes és roppanós textúrája, valamint a mák lágy állaga tökéletes harmóniában áll egymással, ami együtt a lekvárral egy igazán különleges ízélményt nyújt.
Tálalás:
A Flódni elegáns tálalásához használjunk egy szép, vintage desszerttányért. A szelet Flódni mellé tehetünk egy kis tejszínhabot vagy vaníliafagylaltot, amit megszórhatunk egy kevés fahéjjal és reszelt narancshéjjal. Egy friss mentalevéllel a tetején pedig még vonzóbbá tehetjük a desszertet. A tányér szélét egy kevés porcukorral is meghintjük, amely nem csak dekoratív, de egy plusz édes réteget is ad a desszertnek.
Alternatív hozzávalók:
- Liszt: Ha gluténmentes változatot készítenénk, használjunk mandula- vagy kókuszlisztet.
- Margarin: Az egészségesebb, természetesebb változatért cseréljük le vajra.
- Cukor: Természetes édesítőszerekkel, mint a kókuszvirág-cukor vagy az agavé szirup, csökkenthetjük a hozzáadott cukor mennyiségét.
- Bor: Ha alkoholmentes változatot szeretnénk, a bort pótolhatjuk almaborral vagy egyéb gyümölcslével.
- Tojássárgája: Vegán változatban a tojást pótolhatjuk „chia tojással”, ami chia mag és víz keverékéből áll.
Egészségügyi előnyök:
- Dió: Gazdag omega-3 zsírsavakban, amelyek hozzájárulnak a szív- és érrendszeri egészség javításához, valamint antioxidánsokban, melyek harcolnak a szabad gyökök káros hatásai ellen.
- Alma: Tartalmaz rostot, amely segíti az emésztést és elősegíti a jó bélműködést. Emellett a C-vitamin forrása.
- Mák: Kalcium- és foszforforrás, amelyek támogatják a csontok és fogak egészségét. Ezen kívül a makban található ópiátok enyhe nyugtató hatásúak.
- Szilva és baracklekvár: Egyes lekvárok természetes forrásai a rostoknak, vitaminoknak és ásványi anyagoknak. Javasolt azonban óvatosnak lenni a cukortartalmukkal.
Variációk:
- Csokoládés Flódni: A dió és máktöltelék közé tehetünk egy vékony réteg olvasztott étcsokoládét vagy csokoládécsipszet.
- Mogyorós változat: A dió helyett használjunk darált mogyorót a töltelékben.
- Vegán Flódni: Az állati eredetű összetevőket pótoljuk vegán alternatívákkal: növényi margarin, chia tojás stb.
Érdekességek:
- Eredet: Bár a Flódni hagyományosan magyar zsidó édességnek számít, hasonló változatai megtalálhatók más közép-kelet-európai országokban is, bár az összetevők és az elkészítés módja lehet eltérő.
- Népszerűség: A Flódni az elmúlt években egyre népszerűbb a nemzetközi gasztronómiai szcénában, és sok nem zsidó étterem is felvette a menüjükre.
- Jelentése: A Flódni neve valószínűleg a német „fladen” (lapos sütemény) szóból származik, ami a sütemény lapos, réteges formájára utal.