Lekváros linzer: Az örök kedvenc magyar desszert
Lekváros linzer recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 30 perc.
Nincs is jobb módja az ünnepek vagy egy-egy családi összejövetel megkoronázására, mint egy tál finom lekváros linzerrel. Ez a hagyományos magyar sütemény az édes és savanykás ízkombináció tökéletes egyensúlyát kínálja, a mandulás tészta és a gyümölcslekvár rétegei között. Szerencsére nemcsak az íze, hanem az elkészítése is rendkívül egyszerű, és a hozzávalók is könnyen beszerezhetők. Összesen csak 30 perc szükséges az elkészítéséhez, így akár spontán vendégvárás esetén is bátran nekikezdhetünk a sütésnek.
Lekváros linzer
Hozzávalók
- 20 dkg vaj puha
- 10 dkg porcukor
- 3 evőkanál porcukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 2 db tojássárgája
- 25 dkg liszt
- 10 dkg mandula darált
- 15 dkg málnalekvár
- 2 teáskanál citromlé
Elkészítés
- A vajat 10 dkg porcukorral meg a vaníliás cukorral krémesre keverjük a robotgép habverőjével. Egyenként beledolgozzuk a tojássárgájákat, majd hozzáadjuk a mandulával elvegyített lisztet, és sima tésztává gyúrjuk. Folpackba csomagoljuk és kb. 30 percre hűtőbe tesszük.
- A tésztát kis adagokban két réteg sütőpapír között kb. 3 mm vastagságúra nyújtjuk, majd kb. 4 cm átmérőjű köröket szúrunk ki belőle.
- A felének a középébe kisméretű formákkal csillag és szív alakú lyukakat készítünk.
- A linzereket sütőpapírral bélelt tepsikbe fektetjük. Előmelegített sütőbe toljuk, és 175°C fokon tepsinként 8-10 percig sütjük. (Vigyázat, gyorsan megéghet!)
- Amíg a tészta hűl, addig a dzsemet simára keverjük a citromlével, majd kissé felmelegítjük.
- A lyukas linzereket meghintjük a maradék porcukorral, a dzsemet a többi linzerre kenjük, majd összeragasztjuk a tetüjükkel. Kissé rányomjuk és száradni hagyjuk.
Megjegyzés
Tápérték
Történet:
A lekváros linzer eredetileg nem magyar találmány, de az évek folyamán annyira beépült a magyar konyhába és hagyományokba, hogy sokan már-már sajátjukként kezelik. A linzer Ausztriából származik, és az ottani Linz városáról kapta a nevét. Magyarországon azonban a lekváros változat vált igazán népszerűvé, főként ünnepek és családi események környékén. A finom, omlós tészta és a gyümölcsös töltelék kombinációja valódi népszerűségi csúcsokat dönt meg a magyar háztartásokban.
Tálalás:
A lekváros linzert legtöbbször kihűlve tálalják. Egy-egy szelet mellé friss gyümölcs, vagy egy kis tejszínhab is kerülhet, hogy még inkább kiemelje a desszert gyümölcsös, édes karakterét. Akár egy kis porcukorral is meghinthetjük a tetejét, hogy még elegánsabb legyen a végeredmény. A linzer remekül mutat ünnepi sütiválogatásokban, és ideális ajándékba csomagolva is.
Ital ajánló:
Gyerekeknek:
- Almás Gyömbérszörp: Frissítő és könnyű választás, amely jól harmonizál a lekváros linzer édességével. Csak keverj össze egy pohár almalét egy kis gyömbérszörppel.
- Tejshake: Vanília vagy eper ízesítésű tejshake szintén jól passzol a sütemény mellé, és a gyerekek is imádni fogják.
- Gyümölcstea: Egy finom, cukormentes gyümölcstea, ami nem túl erős, jól kiegészítheti a sütemény ízvilágát.
Felnőtteknek:
- Kávé: Egy jó minőségű, közepesen erős kávé jól kiemelheti a lekváros linzer ízét.
- Rozé vagy Fehérbor: Ha valami alkoholosat szeretnél, egy száraz vagy fél-száraz rozé vagy fehérbor kiválóan passzol a sütemény édes-savanyú ízéhez.
- Málnás Limonádé egy csipetnyi mentával: Ha alkoholmentes, de mégis „felnőttes” italt keresel, ez a frissítő limonádé remek választás lehet.
Alternatív hozzávalók:
- Gyümölcslekvár: A málnalekvár helyett használhatunk szilvalekvárt, eperlekvárt vagy akár sárgabaracklekvárt is. A lényeg, hogy az íz harmonizáljon a tésztával.
- Liszt: Ha gluténmentes változatot szeretnénk, a normál búzaliszt helyett használjunk gluténmentes lisztet.
- Cukor: A porcukor helyett használhatunk kókuszvirág-cukrot vagy más természetes édesítőszert, ha egészségesebb változatot szeretnénk.
- Mandula: A darált mandula helyett próbálkozhatunk darált dióval vagy darált mogyoróval is, attól függően, milyen ízt és textúrát szeretnénk elérni.
Egészségügyi előnyök:
Bár a lekváros linzer nem feltétlenül tartozik az egészséges ételek kategóriájába, néhány módosítással azért „egészségesebbé” tehetjük. A darált mandula jó forrása az egészséges zsíroknak és proteinek, valamint a málnalekvár is tartalmazhat némi rostot és vitamint, attól függően, hogy hányas koncentrációjú. Cserélhetjük a fehér lisztet teljes kiőrlésű lisztre és a porcukrot természetes édesítőszerekre (pl. stevia, eritrit) a cukorbevitel csökkentése érdekében.
Variációk:
- Gluténmentes Lekváros Linzer: A búzaliszt helyett használj gluténmentes lisztet és ellenőrizd, hogy a többi hozzávaló is gluténmentes-e.
- Vegán Lekváros Linzer: A vajat cserélheted kókuszzsírra vagy más növényi margarinra, a tojást pedig flaxseed (lenmag) és víz keverékével pótolhatod.
- Többféle Lekváros Linzer: Egy tepsiben készíthetsz többféle lekvárral töltött linzert. Ebben az esetben az egyes szeletek ízei változatosak lesznek.
Érdekességek:
- A linzer Ausztriából származik, de szerte a világon ismert és népszerű. Az USA-ban például gyakran készítenek belőle karácsonyra „Linzer Cookies”-t, amelyek apró linzer alakú sütemények, gyakran egy kis ablakkal a tetejükön, hogy látszódjon a lekvár.
- A linzer egyik legismertebb változata a Linzer Torte, amely egy nagyobb, torta formájú változat, gyakran rácsos tetejével.
- A linzer elkészítésénél az egyik kulcs a jó minőségű alapanyagok használata. Egy prémium minőségű lekvár vagy házi készítésű lekvár használata teljesen megváltoztathatja az étel minőségét.