Jóasszony pecsenyéje – Hagyományos magyar ízek egy tányéron
Jóasszony pecsenyéje recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 170 perc.
A pecsenye a magyar konyha egyik klasszikusa, amely együtt él az idővel, és az évszázadok alatt rengeteg változáson ment keresztül. A Jóasszony pecsenyéje egy különleges verziója a húsételnek, amelynek különlegessége, hogy az elkészítéséhez szükséges alapanyagokat a legjobb minőségű, helyi termelőktől szerezzük be. A pecsenye így különleges, finom és egészséges is.
Jóasszony pecsenyéje
Hozzávalók
- 50 dkg sertéstarja
- 3 gerezd fokhagyma
- 2 db vöröshagyma
- só
- fekete bors őrölt
- 1 evőkanál liszt
- 1 evőkanál mustár
- 1 dl olaj
- 40 dkg burgonya
Elkészítés
- A tarját szeleteljük fel és klopfoljuk ki. Sózzuk, borsozzuk meg, majd dörzsöljük be összezúzott fokhagymával.
- A szeleteket kenjük be vékonyan mustárral és lefedve tegyük félre, hogy az egész egy kicsit érjen össze.
- Addig pucoljuk meg a krumplit és egy tál vízben tegyük félre.
- Pucoljuk meg a hagymát vágjuk fel karikára és olajon vagy zsírban pirítsuk szép halvány sárgára. Ha elkészült szedjük ki és tegyük félre.
- Vegyük elő a hússzeleteket és mindkét oldalukat lisztezzük be, majd a hagymából visszamaradt zsiradékon szépen süssük ki.
- Amikor elkezdjük sütni a hússzeleteket azzal egy időben odarakhatjuk a nagyobb cikkekre vágott krumplit is sülni, így az a pecsenyeszeletekkel egy időben el fog készülni. Persze közben egyikről sem feledkezzünk meg a másik kárára.
- A sütés után mindent csurgassunk le alaposan, vagy konyhai papírtörlőre szedjük ki, hogy ne legyen túl zsíros az étel.
- A jóasszony pecsenyéjét úgy tálaljuk, hogy egy tál aljára rakjuk a kisült krumplit a tetejére halmozzuk fel a hússzeleteket majd borítsuk be az egészet a kisült hagymakarikákkal.
Jegyzetek
Kalória
Történet:
A „Jóasszony pecsenyéje” nevű étel eredete homályba vész, de számos legendát mesélnek róla. Egyik történet szerint a XIX. században egy magyar faluban egy háziasszony készítette el ezt az ételt először, amikor a falu éhezésnek volt kitéve egy rossz termésű év miatt. A maradék hozzávalókat, amelyek a háznál voltak, felhasználva alkotta meg ezt a laktató, de egyszerű ételt, amely megmentette a családját az éhhaláltól. A recept népszerűvé vált a faluban, majd szerte az országban is.
Tálalás:
Az étel tálalásánál fontos az esztétikai megjelenés is. A sült burgonyát helyezzük el az alsó részen egy ovális tányéron, a hússzeletek pedig kerüljenek a tányér közepére. A húsra öntött mártással finoman díszíthetjük a burgonyát. A tányér szélét díszíthetjük friss petrezselyemmel vagy esetleg friss paradicsommal.
Alternatív hozzávalók:
- Hús: Ha nem szeretnénk sertéshúst használni, cserélhetjük csirke, pulyka vagy marhahúsra.
- Olaj: Az olajat cserélhetjük vajra vagy kókuszolajra, attól függően, hogy milyen ízt szeretnénk elérni.
- Mustár: Dijon mustárt vagy mézes mustárt is használhatunk változatosabb íz eléréséhez.
- Burgonya: Ha valami egészségesebb köretet keresünk, a burgonyát cserélhetjük édesburgonyára vagy zöldséges rizzsel is kínálhatjuk.
- Liszt: A lisztet használhatunk gluténmentes változatban vagy használhatunk kukoricakeményítőt is.
Egészségügyi előnyök:
- Sertéstarja: A sertéshús jó forrása a B-vitaminoknak, különösen a B12-vitaminnak, amely fontos az idegrendszer normál működéséhez. Emellett tartalmazza a szükséges ásványi anyagokat, mint például a cinket és a foszfort.
- Fokhagyma és vöröshagyma: Mindkettő ismert az immunerősítő tulajdonságairól és képesek lehetnek csökkenteni a magas vérnyomást és a koleszterinszintet.
- Burgonya: Jó forrása a C-vitaminnak és a káliumnak, és tartalmaz rostot, ami segíthet az emésztésben.
Variációk:
- Vegetáriánus verzió: A húst cserélhetjük nagyobb gombákra, mint például a portobello, vagy húspótló termékekre.
- Spicy változat: Adjunk hozzá csiliport vagy friss csilit a mártáshoz egy kis csípősségért.
- Több zöldséggel: Zöldborsóval, zöldbabgal vagy sárgarépával bővíthetjük az ételt, hogy még táplálóbb legyen.
Érdekességek:
- A név eredete: Bár sokan gondolhatják, hogy a „Jóasszony” a főzőasszonyra utal, néhányan úgy vélik, hogy a név eredetileg egy konkrét személyre, egy közismert főzőművészre vagy egy falu jóasszonyára vonatkozott, aki először készítette el ezt az ételt.
- Közkedvelt az ünnepeken: Magyarországon sok család előszeretettel készíti ezt az ételt ünnepi alkalmakkor, mert laktató és egyszerűen elkészíthető nagyobb mennyiségben.
- Egy régi magyar mondás: Egy népszerű mondás szerint, „Ahány ház, annyiféle Jóasszony pecsenye”, ami arra utal, hogy bár az alaprecept hasonló, minden család hozzáad saját kis csavart vagy titkos hozzávalóját.