Babka – Hagyományos zsidó csokoládés kalács recept és variációk
Babka recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 60 perc.
A babka egy klasszikus zsidó kalács, amely gazdag csokoládés vagy fahéjas töltelékkel készül, és különleges fonott formájáról ismert. Ez a puha, házi sütemény tökéletes reggelire, uzsonnára vagy desszertként egy csésze kávé mellé. Cikkünkben megismerheted a hagyományos receptet, a legnépszerűbb variációkat, valamint tippeket arra, hogyan készítsd el egészségtudatosabb módon. Fedezd fel a történetét és próbáld ki ezt a mennyei süteményt!
Babka
Elkészítés
- Egy kis lábasban langyosítsuk meg a tejet, ügyelve arra, hogy ne legyen túl forró, mert az elpusztítaná az élesztőt. Keverjük bele az egy evőkanál porcukrot, majd morzsoljuk bele az élesztőt. Hagyjuk állni 5-10 percig, amíg az élesztő felfut, vagyis habos, buborékos réteg képződik a tetején.
- Egy nagyobb keverőtálba szitáljuk bele a lisztet, és adjuk hozzá a csipet sót. Egy másik edényben keverjük össze a cukrot a tojással és a tojássárgájával, majd ezt öntsük hozzá a liszthez. Ezután adjuk hozzá a felfutott élesztős tejet is. Végül a hideg, felkockázott vajdarabokat is szórjuk hozzá.
- A tészta gyúrása során addig kell dolgozni, amíg egy rugalmas, sima felületű tésztát nem kapunk. Ha szükséges, adjunk hozzá még egy-két kanál lisztet, hogy ne ragadjon túlságosan a kezünkhöz. Amikor elértük a megfelelő állagot, takarjuk le egy tiszta konyharuhával, és hagyjuk meleg helyen egy órán át kelni, amíg duplájára nő.
- Egy hőálló tálban vagy vízgőz felett olvasszuk fel a vajat és az étcsokoládét. Amikor teljesen megolvadtak, vegyük le a tűzről, majd keverjük hozzá a kakaóport és a porcukrot. Az így kapott masszát hagyjuk kicsit hűlni. Eközben durvára vágjuk a diót, és apróra daraboljuk az étcsokoládét, amelyeket majd a töltelékbe szórunk.
- Egy kisebb lábasban keverjük össze a cukrot és a vizet, majd közepes lángon kezdjük el melegíteni. Forraljuk addig, amíg a cukor teljesen fel nem oldódik, és szirupos állagú nem lesz. Ezután vegyük le a tűzről, és hagyjuk kihűlni, mert csak a sütés végén lesz rá szükség.
- Amikor a tészta megkelt, borítsuk enyhén lisztezett munkafelületre, és osszuk két egyenlő részre, ha kisebb formákban szeretnénk sütni. Ha egy nagyobb formát használunk, akkor egyben hagyhatjuk.
- A tésztát nyújtsuk ki téglalap alakúra, körülbelül fél centiméter vastagságúra. Kenjük meg egyenletesen az elkészített csokoládés töltelékkel, majd szórjuk meg a durvára vágott dióval és a darabolt csokoládéval. Ezután a hosszabbik oldalánál fogva óvatosan tekerjük fel a tésztát, mint egy bejglit.
- A feltekert tésztarudat hosszában vágjuk ketté egy éles késsel, ügyelve arra, hogy a töltelék látható maradjon. A két félrudat egymásra fektetve csavarjuk össze úgy, hogy a csokoládés réteg mindig kifelé nézzen.
- Ezután a megformázott tésztát helyezzük egy kivajazott, sütőpapírral bélelt kenyérformába vagy kalácssütő formába. Ha szükséges, igazítsuk el, hogy szépen illeszkedjen a formába.
- Takarjuk le a formát egy konyharuhával, és hagyjuk a tésztát további 30-40 percig kelni, amíg ismét szépen megdagad.
- A sütőt melegítsük elő 180°C-ra. A megkelt tésztát helyezzük az előmelegített sütőbe, és süssük 30-35 percig, vagy amíg aranybarna nem lesz a teteje. Ha a teteje túl gyorsan barnulna, lazán fedjük le alufóliával a sütés utolsó 10 percében.
- Amikor a babka megsült, vegyük ki a sütőből, de még melegen kenjük meg a tetejét a korábban elkészített cukorsziruppal. Ez segít abban, hogy a kalács puha és szaftos maradjon, valamint csillogó bevonatot kapjon.
- Hagyjuk a babkát legalább 15-20 percig a formában hűlni, majd óvatosan borítsuk ki egy rácsra, hogy teljesen kihűljön. Ezután szeletelhetjük és tálalhatjuk.
Jegyzet
Kalória
Gyakran ismételt kérdések a Babka recepthez:
Egy édes, fonott sütemény, melyet hagyományosan csokoládéval, dióval vagy mákkal töltenek, és kelet-európai zsidó eredetű.
Friss élesztő a legideálisabb, de száraz élesztő is használható, figyelve a megfelelő arányokra.
Igen, előző nap elkészíthető, és a következő napig frissen marad. Szobahőmérsékleten tárolva vagy hűtőszekrényben hosszabb ideig is eláll.
Az készítése közepesen nehéznek számít, főleg azért, mert a tészta kelesztése és a fonás némi gyakorlást igényelhet.
A csokoládén és dión kívül használhatsz mákot, aszalt gyümölcsöket, lekvárt, vagy akár fahéjas-cukros keveréket is.
Hosszú, kenyérformában a legjobb sütni, hogy megőrizze jellegzetes alakját, de kisebb, egyéni adagokat muffin formában is készíthetsz.
Lezárt dobozban, szobahőmérsékleten tárolva marad a legfrissebb. Hűtőszekrényben is tárolható, de ekkor kissé megkeményedhet.
Igen, a babka jól fagyasztható. Csomagold légzáróan, és így akár több hónapig is eláll a fagyasztóban.
Gyerekeknek ajánlott a tej, gyümölcstea, kakó vagy limonádé; felnőtteknek pedig a kávé, tea, desszertbor, vagy akár egy könnyű sör is remek választás.
Történet:
A babka egy hagyományos zsidó sütemény, amely Kelet-Európában vált népszerűvé. Eredetileg egy édes kalács, amelyet különböző töltelékekkel, például csokoládéval, fahéjjal vagy dióval ízesítenek. A mai változatok között megtalálhatók a vaníliás, mogyorókrémes és pisztáciás verziók is. A fonott kalács jellegzetes megjelenésével és gazdag ízvilágával tökéletes házias sütemény a hétköznapokra és ünnepi alkalmakra is.
Tálalás:
A frissen sült babka kívül ropogós, belül puha és szaftos, ezért érdemes langyosan felszeletelni. Egy csésze kávé, forró csokoládé vagy tea kiváló kísérője. Az édes desszert tálalható porcukorral meghintve, vagy akár vaníliafagylalttal és tejszínhabbal is. A házi készítésű péksütemény nemcsak a családnak, hanem vendégváró édességként is remek választás.
Ital ajánló a Babka mellé:
Gyerekeknek:
- Tej: Meleg vagy hideg, egy klasszikus választás, amely jól harmonizál az édes süteménnyel.
- Gyümölcstea: Különböző ízű gyümölcsteák, mint például alma vagy erdei gyümölcs, remek kiegészítői lehetnek a desszertnek.
- Kakó: Egy finom, meleg csokoládéital, ami különösen télen kedvelt.
- Frissítő Limonádé: Házi készítésű limonádé friss citromból vagy más gyümölcsökből, kevés cukorral vagy mézzel édesítve.
Felnőtteknek:
- Kávé: Frissen főzött fekete kávé vagy cappuccino kiválóan kiegészíti a babka ízét.
- Tea: Fekete tea, mint például Earl Grey vagy Darjeeling, elegáns választás lehet.
- Desszertbor: Édes tokaji vagy egyéb édes fehérborok remekül harmonizálnak az édes süteményekkel.
- Kézműves Sör: Egy könnyű, gyümölcsös ale vagy lágy búzasör is jól illik mellé, különösen ha a töltelékben gyümölcsöket használtunk.
Alternatív hozzávalók:
A klasszikus csokoládés babka mellett számos variáció létezik. A kakaós töltelék helyett használhatunk mogyorókrémet, fahéjas cukrot, lekvárt vagy marcipánt. A tészta gazdagítható narancshéjjal, vaníliával vagy kardamommal, hogy még különlegesebb legyen. A hagyományos dió helyett kipróbálhatjuk mogyoróval, mandulával vagy pisztáciával. Ha valaki gluténmentes vagy vegán változatot szeretne, a tészta elkészíthető gluténmentes liszttel és növényi alapú hozzávalókkal.
Egészségügyi előnyök:
Bár a babka egy édes péksütemény, megfelelő hozzávalók választásával készíthető tápanyagdúsabb változat is. Ha teljes kiőrlésű lisztet használunk, növelhetjük a rosttartalmát, ami támogatja az egészséges emésztést. A dió és egyéb magvak gazdagok egészséges zsírokban, fehérjében és antioxidánsokban, amelyek jótékony hatással vannak a szív- és érrendszerre. A cukor csökkentése vagy természetes édesítők használata mérsékelheti a vércukorszint ingadozását. A keserű csokoládé flavonoidokat tartalmaz, amelyek javíthatják a vérkeringést és segíthetnek a stressz csökkentésében.
Variációk:
A babka receptje könnyen alakítható különböző ízek és töltelékek szerint. Íme néhány népszerű változat:
- Fahéjas babka – A csokoládés töltelék helyett fahéjas cukorral és vajjal kenjük meg a tésztát.
- Mogyorókrémes – Krémes mogyoróvaj vagy Nutella felhasználásával még gazdagabb ízű lesz.
- Marcipános – A töltelékbe darabolt marcipán és apróra vágott mandula kerül.
- Pisztáciás – A darált pisztácia és fehér csokoládé kombinációja egyedi ízvilágot ad.
- Gyümölcsös – Az édes tészta aszalt gyümölcsökkel, például mazsolával, vörösáfonyával vagy kandírozott narancshéjjal is gazdagítható.
- Sós babka – Bár a babka hagyományosan édes, létezik sajtos, spenótos vagy olívás változat is, amely kiváló sós péksüteményként fogyasztható.
Érdekességek:
- A babka neve a szláv „baba” szóból ered, ami nagymamát jelent, utalva arra, hogy ezt a kalácsot régen a nagymamák készítették ünnepi alkalmakra.
- Az eredeti kelet-európai változatok gyakran nem tartalmaztak csokoládét, hanem fahéjas cukorral és dióval töltötték meg.
- A modern babka különösen népszerű az USA-ban és Izraelben, ahol számos pékség kínálja prémium változatait.
- A New York-i pékségek hatására vált világszerte ismertté, és ma már trendi süteményként tartják számon.
- A híres amerikai sorozatban, a Seinfeldben is megemlítették a babkát, ami tovább növelte népszerűségét.