Főispánné remeke sütemény: a mennyei ízorgia titka
Főispánné remeke recept hozzávalók és elkészítés leírása. Recept elkészítés ideje 55 perc.
A Főispánné remeke sütemény egy igazi magyar kulináris kincs, amely nem hiányozhat a legkülönlegesebb alkalmakkor terített asztalról. A süteményt elsősorban a kifinomult ízek, az összetevők harmonikus összhangja és a gazdag textúra jellemzi, melyek igazi élménnyé teszik a fogyasztását.
Főispánné remeke
Hozzávalók
a tésztához:
- 25 dkg vaj
- 3 db tojássárgája
- 1 csomag sütőpor
- 15 dkg cukor
- 1 db citrom héja reszelt
- 1 db citrom leve
- 50 dkg liszt
- 1 csomag vaníliás cukor
a töltelékhez:
- 3 db tojásfehérje
- 15 dkg porcukor
- meggylekvár
- 1 csomag vaníliás cukor
Elkészítés
- Keverd össze a vajat, tojássárgákat, sütőport, cukrot, citromhéjat, citromlevet, lisztet és a vaníliás cukrot egy nagy tálban.
- Gyúrd össze az alapanyagokat sima és rugalmas tésztává. Oszd ketté a tésztát úgy, hogy az egyik rész kicsit nagyobb legyen, mint a másik.
- Nyújtsd ki a nagyobbik tésztadarabot lisztezett felületen, úgy, hogy illeszkedjen a kivajazott és kilisztezett tepsidbe.
- Helyezd át a kinyújtott tésztát a tepsibe.
- Kend meg bőségesen a tészta alapját meggylekvárral.
- Egy tiszta tálban verd kemény habbá a tojásfehérjéket. Fokozatosan add hozzá a porcukrot és a vaníliás cukrot a verés közben.
- Egyenletesen oszlasd el ezt a habot a lekvárral megkent tészta tetején.
- Formálj vékony pálcikákat a kisebbik tészta darabból, és készíts rácsot a habos töltelék tetejére.
- Melegítsd elő a sütőt megfelelő hőmérsékletre (általában 175°C vagy 350°F), amely ideális a sűrű, gyümölcsréteges sütemények sütéséhez.
- Süsd a desszertet az előmelegített sütőben körülbelül 35 percig, vagy amíg a tészta rácsos teteje szép aranybarna színt nem kap.
- Hagyd hűlni a süteményt a tepsiben, mielőtt felszeleteled. Ez a desszert legjobban kissé melegen élvezhető, esetleg tejszínhabbal vagy egy gombóc fagylalttal tálalva.
Megjegyzés
Tápérték
Gyakran ismételt kérdések a Főispánné remeke recepthez:
A Főispánné remeke egy hagyományos magyar desszert, amely jellemzően egy gazdag, édes sütemény, melynek alapját egy citromos ízesítésű tészta adja, amelyet meggylekvárral és tojásfehérjéből készült habbal rétegeznek. A sütemény tetejét gyakran rácsos mintázattal díszítik, amit a tészta egy részéből készítenek. Ez a desszert különösen népszerű ünnepi alkalmakkor, és a magyar konyha egyik édes klasszikusa, mely a finom ízével és látványos megjelenésével tűnik ki. A „Főispánné” elnevezés valószínűleg egy korábbi magas rangú hivatalnok feleségére utal, akinek vagy aki számára ezt a desszertet először elkészíthették vagy kedvelték különösen.
Bár a recept meggylekvárt ír elő, más gyümölcslekvárral is készítheted, például szilvalekvárral vagy áfonyalekvárral. Válassz magas gyümölcstartalmú, minőségi lekvárt a legjobb eredmény érdekében.
Vaníliás cukor helyett használhatsz természetes vanília kivonatot, vagy egy rúd vanília kikapart magjait. Egy csomag vaníliás cukorhoz körülbelül fél teáskanál vanília kivonat megfelelő.
A citrom frissítő savasságot és aromát ad a tésztának, ami kiegyensúlyozza a lekvár édességét. Ha nincs citromod, helyettesítheted narancslével és narancshéjjal, de a citromos íz jellegzetessége elmaradhat.
Ha a tészta túl száraz, adj hozzá egy kis tejet vagy vizet, hogy könnyebben nyújtható legyen. Ha túl ragacsos, kevés liszt hozzáadásával érheted el a kívánt állagot.
A „Főispánné remeke” legjobb frissen tálalva, de hűtőszekrényben légmentesen tárolva 2-3 napig is megőrzi frissességét. Melegen is finom, tehát érdemes előmelegíteni, ha már állt egy napot.
A rácsos tetejű süteményekhez a tésztát vékony csíkokra kell vágni, és szabályos rácsot képezni a töltelék felett. Használhatsz tésztavágót vagy éles kést a pontos és egyenletes szeletekért. Ügyelj arra, hogy a csíkok ne legyenek túl vastagok, mert akkor nem sülnek át egyenletesen.
Igen, a tésztát előre is elkészítheted, és akár egy éjszakán át hűtőszekrényben tárolhatod, így másnap csak a töltelékkel és sütéssel kell foglalkoznod.
Történet:
A Főispánné remeke azok közé a magyar sütemények közé tartozik, amelynek eredetére vonatkozó információk homályba vesznek. A név, ami a „Főispánné mesterművét” jelenti, magában hordozza azt az érzést, hogy valószínűleg egy főispánné, azaz egy magas rangú nemesi feleség készítette ezt a süteményt először. Talán egy különleges alkalmi ételként került bemutatásra, vagy egy vendégváró finomságként. A pontos eredetét nem tudjuk, de mindenképpen a magyar gasztronómiai hagyomány részét képezi.
Tálalás:
A süteményt hagyományosan kocka vagy téglalap alakú szeletekre vágva tálalják. Egy kis porcukorral meghintve növelhetjük a desszert esztétikai vonzerejét. Egy bögre fekete kávé vagy egy pohár hűsítő tokaji bor kiválóan kiegészíti ezt a desszertet.
Ital ajánló a Főispánné remeke mellé:
Gyerekeknek:
- Citromos jeges tea – Frissítő, nem túl édes, tökéletesen harmonizál a desszert citromos jegyeivel.
- Meggyes szörp – Hangsúlyozza a sütemény meggyes ízét; hűsítő választás meleg napokon.
- Vaníliás tejshake – A vanília sima, krémes íze jól kiegészíti a sütemény saját vaníliás aromáját.
- Gyümölcsös smoothie – Válassz olyan gyümölcsöket, mint az eper vagy málna, amelyek jól illeszkednek a meggyes ízvilághoz.
Felnőtteknek:
- Tokaji édes bor – A magyar Tokaji, különösen az édesebb változatok, remekül kísérik a gazdag, édes süteményeket.
- Citromos limonádé – Frissítő és nem túl bonyolult, jól illik a citromos ízjegyekhez.
- Kávé – Egy jó minőségű, enyhén keserű kávé kiválóan ellensúlyozza a sütemény édességét.
- Amaretto vagy más mandula likőr – Az amaretto mandulás íze finoman kiegészítheti a sütemény vaníliás és gyümölcsös jegyeit.
Alternatív hozzávalók:
- Gluténmentes változat: A hagyományos lisztet cseréljük le gluténmentes lisztre. Mindig ellenőrizze a sütőpor összetevőit is, hogy az adott termék gluténmentes-e.
- Vegán változat: A vajat cseréljük ki kókuszzsírra vagy margarinra, a tojást pedig flaxseed vagy chia mag „tojásra” (1 evőkanál őrölt mag + 2,5 evőkanál víz, pihentetve).
- Cukormentes változat: A hagyományos cukrot és a porcukrot cseréljük ki eritritolra, steviára vagy más természetes édesítőszerre.
- Gyümölcsvariáció: A meggylekvárt cserélhetjük sárgabaracklekvárra, áfonyalekvárra vagy más ízletes lekvárokra, attól függően, melyiket részesítjük előnyben.
Egészségügyi előnyök:
Míg a Főispánné remeke nem feltétlenül azon ételek közé tartozik, amelyeket „egészséges” címkével illethetnénk, néhány összetevője bizonyos egészségügyi előnyökkel bír:
- Tojás: Kiváló fehérjeforrás és tartalmazza az összes esszenciális aminosavat. A tojássárgája kolinban gazdag, ami fontos a sejtek és az idegrendszer számára.
- Citrom: C-vitaminban gazdag, ami az immunrendszer erősítésében és a bőr egészségében is szerepet játszik. A citrom antioxidánsokat is tartalmaz.
- Meggylekvár: A meggy antocianinokban gazdag, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal bírnak. Azonban a lekvár gyakran magas cukortartalmú, így mértékkel fogyasszuk.
Variációk:
- Töltelék: A tölteléket különböző gyümölcslekvárokkal változtathatjuk, mint az áfonya, sárgabarack vagy az eper.
- Díszítés: A sütemény tetejét olvasztott csokoládéval, manduladarabokkal vagy akár porcukorral is díszíthetjük.
- Tejszínhab: Egy finom tejszínhabbal a tetején a Főispánné remeke még gazdagabb ízélményt nyújthat.
Érdekességek:
- A neve, „Főispánné remeke”, arra utal, hogy a recept valószínűleg egy magas rangú hölgytől származik. Mégis, a pontos eredete és az, hogy melyik főispánné készítette először, máig rejtély.
- A sütemény egyik érdekessége az a kontraszt, amely a tésztája és a habos, légies tölteléke között keletkezik, amely így egy harmonikus és kiegyensúlyozott desszertet alkot.
- Bár nem annyira ismert és népszerű nemzetközi szinten, mint egyes más magyar édességek (pl. chimney cake vagy Dobos torta), a Főispánné remeke a magyar konyhában egy igazi klasszikusnak számít.
A Főispánné remeke tökéletes példa arra, hogy a hagyományos receptek mennyire változatosak és mennyi történetet, kultúrát és ízvilágot hordoznak magukban.